Online format dönüştürücüler

Online format dönüştürücüler

Elinizde bulunan dosyaların formatlarını birbirine dönüştürmek için ne yapardınız? Daha da önemlisi, bunun için yazılım mı kullanırdınız?

Günümüzün bilgisayar dünyasında mobilite oldukça ön planda tutuluyor. Taşınabilir cihazlarla internet dünyasında sürekli online olabilmek, yeni trendlerin başını çekiyor. Durum bu olunca cihazların batarya ömürleri de bir hayli önem kazanıyor. Batarya ömürlerini belirleyen faktörlerin başında da işlemci geliyor. Bu nedenle fazlaca yüksek kapasiteli işlemcileri bu cihazlarda göremiyoruz. Bu yüzden, birçok uygulama halen masaüstü bilgisayarlarda en iyi performansı veriyor diyebiliriz. Peki, teknolojinin ve donanım dünyasının yeni trendlerini takip edenler ne yapacak? Web tabanlı uygulamalar bu gibi durumlar için biçilmiş kaftan.

Sadece modern bir web tarayıcıya ve internet bağlantısına ihtiyaç duyarak çalışabilen bu servisler sayesinde metin tabanlı ofis formatlarından çoklu ortam görüntü ve ses formatlarına kadar hemen her dosyayı birbiri arasında dönüştürebiliyorsunuz.

Ücretsiz olarak kullanıma sunulan bu servislerin tek kısıtlı noktası dosya boyutları. Birbirinden farklı boyut sınırları kullanan servislerde maksimum 100 MB ile 1 GB arası boyutlara sahip dosyaları kullanabiliyorsunuz.  En basit şekliyle elinizdeki dosyayı servise yükleyip, dilediğiniz çıktı formatını seçerek dönüştürme işlemini başlatıyorsunuz. İşlem tamamlandığında ekranda beliren linke tıklayarak yeni dosyanızı indirebiliyorsunuz. Bu kadar basit. Ancak özellikle çoklu ortam dosya formatlarıyla çalışırken hatırı sayılır bekleme sürelerine katlanmayı göze almalısınız. Zira dönüştürme işlemleri sunucular üzerinde yapıldığından ve servisi de sadece siz kullanmadığınızdan işlemler kendi bilgisayarınız üzerinde gerçekleşiyormuş gibi hızlı olmuyor. Ancak ofis belgeleriyle çalışıyorsanız böylesi bir bekleme sıkıntısı çekmeyeceğinizi söyleyebiliriz.

Servisleri kullanırken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta da kotanız. Eğer kotalı bir bağlantı kullanıyorsanız çok büyük dosyalarla çalışmanız hâlinde (mesela 1 GB) kotanızı çabucak tüketebileceğinizi göz ardı etmeyin. Eğer tablet ya da netbook gibi yeni nesil bir cihaz üzerinden 3G ile bağlanıyorsanız hem gönderme hem de indirme sırasında kotanızdan kullanacağınızı unutmayın. Bu küçük hatırlatmalardan sonra sizler için seçtiğimiz servislere kısaca göz atalım.

Zamzar.com

Kafka’nın ünlü romanı Dönüşüm’den esinlenilerek isimlendirilmiş bu servis sayesinde neredeyse bilinen tüm formatlarda dönüştürme yapabiliyorsunuz. Dört temel adımla dosyalarınızı dilediğiniz bir formata çevirmenizi sağlayan basit bir tasarıma sahip olan Zamzar.com, ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki ayrı kullanım seçeneği sunuyor. Ücretsiz seçenekte maksimum 100 MB boyutundaki dosyalarınızı dönüştürebilmenize izin verilmiş durumda. Bu boyut, imaj, ses ve ofis dosyaları için yeterli görünse de video dosyaları için oldukça yetersiz. Ayrıca dönüştürme işlemi de bir hayli uzun sürüyor, çünkü ücretsiz kullanıcılara az sayıda sunucu ayrılmış durumda. Bu da işlemleri sıraya soktuğundan uzun çay molaları vermeniz gerekebiliyor.

Dört adıma ayrılmış dönüştürme işlemine başlarken dilerseniz 100 MB’yi aşmayacak boyuttaki dosyanızı servise yükleyerek başlayabiliyor, dilerseniz de online video paylaşım sitelerindeki videolardan birini seçebiliyorsunuz. Bu aşamada YouTube ya da Metacafe gibi pek çok popüler servis listedeki yerini almış durumda. İkinci adımdaysa dosyanızı dönüştürmek istediğiniz formatı seçmeniz gerekiyor. Bunun için sunulan liste bir hayli kabarık. Âdeta yok yok diyebiliriz. Her türlü imaj formatından ofis formatına, ses formatlarından video formatlarına kadar birçok farklı türe ait uzantıya rastlamanız mümkün. Dilediğiniz birini seçip üçüncü adıma geçebilirsiniz. Bu adımda da bir e-posta adresi vermeniz gerekecek. Bu adrese dönüşümü tamamlanmış dosyanızın indirme linki ve büyük ihtimal birtakım tanıtım postaları gelecek. Bu nedenle çok sık kullanmadığınız bir posta adresi kullanmanızda fayda var. Son adımdaysa kullanıcı sözleşmesini okuyup onaylamanız gerekecek. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra diğer işlerinize dönebilirsiniz, çünkü bir miktar bekleyeceksiniz.

Zamzar’ı kullanırken beklemek ya da dosya boyutu sınırlarıyla uğraşmak istemiyorsanız ücretli üyelik seçeneklerine bakmanızı öneririz. Basic, Pro ve Business olmak üzere üç ayrı ücretli kullanım seçeneği sunan serviste ayda 7 dolar karşılığında Basic Plan’a üye olabilir ve dosya boyutunuzu 200 MB’ye çıkartabilirsiniz. 200 MB yetersiz kalır diyorsanız 16 dolara 400 MB ya da 49 dolara 1 GB dosya boyutu satın alabiliyorsunuz. Ücretli kullanım planların hepsinde farklı boyutlarda online depolama alanı sunuluyor ve dönüştürme sürelerinde hatırı sayılır azalma vadediliyor. Bu bakımdan, daha rahat ve özgür bir kullanım için kesenize uygun bir planı seçmeniz gerekebilir.

Mediaconverter.org

Oldukça sade ve basit olmasına karşın karizmatik tasarımıyla öne çıkan MediaConverter.org, sizi, adından da anlayabileceğiniz üzere çoklu ortam formatlarını birbiri arasında dönüştürme sıkıntısından kurtarıyor. MP3’ten OGG’ye, MKV’den MOV’a kadar oldukça geniş bir format yelpazesi sizleri bekliyor. Muadillerinden biraz daha hızlı olduğunu söyleyebileceğimiz servis, yine muadilleri gibi ücretsiz sürümünde dosya boyut kotası uyguluyor. MediaConverter.org üzerinde maksimum 100 MB boyutundaki dosyaları dönüştürebiliyorsunuz. Benzer şekilde günlük 5 dosya dönüştürme hakkınız var. Fazlası için premium üyelik satın almanız gerekiyor.

Sosyal ağlarla ilişkilendirilmeye çalışılmış serviste Facebook’un etkilerini görmek mümkün. İnternet odaklı olarak kullanılması düşünüldüğünden link bazlı dönüştürme seçeneğine de yer verilmiş. Bu özellik sayesinde birçok video paylaşım sitesinden (Facebook, DailyMotion, YouTube, Metacafe vb.) videoyu dilediğiniz formata dönüştürerek kaydetmeniz mümkün kılınmış. Sırf bu özelliği kullanmayı düşünürseniz ücretsiz sürümde sunulan 100 MB’lik sınır size pek fazla bir kısıtlama getirmeyecektir, ama günlük 5 dosya dönüştürebilecek olmanız biraz can sıkıcı olabilir. Yine de sık kullanılanlar listenizde bulunması gereken bir servis diye düşünüyoruz.

Yorum yazın