Online virüs tarayıcıları

Online virüs tarayıcıları

  Bilgisayarınızı tehlikelere karşı koruyan web tabanlı ücretsiz güvenlik yazılımlarını sizler için mercek altına alıyoruz.

ESET ONLINE SCANNER | Puan: 5/5

www.eset.com/onlinescan

Kullanım kolaylığı: 5/5 | Özellikler: 4/5 | Performans: 5/5

ESET Smart Security antivirüs yazılımıyla aynı teknolojiyi kullanan bu online güvenlik tarayıcısı, bilgisayarınızı kolayca temizlemenizi sağlıyor. Birçok web tarayıcısını destekleyen yazılım, kısa süreli bir dosya aktarımının hemen ardından hangi sürücü ve klasörlerde ne tip kötü amaçlı yazılımları aramak istediğinizi soruyor.

İsterseniz bütün sistemi, isterseniz sadece belirlediğiniz klasörleri tarayan yazılım, .zip veya .rar gibi sıkıştırılmış dosyalarda bulunan virüsleri de tespit edebiliyor. Siz seçiminizi yaptıktan sonra arama seçeneklerinize göre gereken dosyalar indiriliyor. İndirilen dosyaların toplam 28 MB olması –ki bu testimizin ikincisi olan F-Secure yazılımının indirdiğinin yarısından daha az– ESET’in tarama işlemine birçok rakibinden daha hızlı başlayabildiğini gösteriyor.

Taramanın ardından karantinaya alınmış tüm dosyaları kaldırma veya bu dosyaların içinde ne tip zararlı yazılımların tespit edildiğini görme şansınız var. Diğer yandan, web sayfasına tekrar ulaşmaksızın yeni bir tarama başlatabilme ve taranacak dosya tiplerini belirleme gibi seçeneklerin bulunmayışı yazılımın zayıf yanlarını oluşturuyor.

Özet: Küçük dosya boyutu, hızlı tarama ve temizleme işlevleriyle ESET’in online güvenlik servisi bilgisayarınızda bulunan her çeşit kötü amaçlı yazılımı etkisiz hale getirmek için mükemmel bir çözüm.

 

F-SECURE ONLINE SCANNER | Puan: 5/5

git.pcnet.com.tr/215

Kullanım kolaylığı: 5/5 | Özellikler: 5/5 | Performans: 4/5

 F-Secure online tarayıcı, sabit diske kurduğunuz virüs ve casus yazılım tarayıcılarına benzer bir işlevsellik sunuyor. Ufak bir dosyanın indirilmesinin ardından karşınıza çıkan pencerede üç seçeneğiniz var: Quick Scan seçeneğiyle zararlı yazılımların en çok saklandığı klasörleri, Full Scan seçeneğiyle tüm bilgisayarınızı taratabilir, veya taranacak klasörleri kendiniz belirleyebilirsiniz.

  Tarama seçenekleri oldukça zengin: İsterseniz virüslerin yanında casus yazılımları da taramaya dâhil edip tüm dosyaları kapsayacak bir tarama yapabilir, isterseniz de yalnızca programları, belgeleri veya sıkıştırılmış dosyaları taratabilirsiniz. Bu, aslında online bir tarayıcıdan beklenebilecek hemen her şey demek. Ancak yazılımın çalışması için indirilmesi gereken dosyanın 72 MB boyutunda olması, ayrıca yalnızca Internet Explorer ve Firefox tarayıcılarının desteklenmesi nedeniyle F-Secure birinciliği ESET’e kaptırıyor.

Özet: Özellikle tarama seçeneklerinin oldukça zengin olmasıyla öne çıkan F-Secure, işini gerçekten iyi yapan ücretsiz online bir araç.

 

BITDEFENDER ONLINE SCANNER | Puan: 4/5

git.pcnet.com.tr/216

Kullanım kolaylığı: 3/5 | Özellikler: 4/5 | Performans: 4/5

BitDefender’da Quick Scan özelliği yok, yani tek tuşla tarama işlemi başlatmak yerine sisteminizde taramak istediğiniz klasörleri kendiniz seçmeniz gerekiyor. Aynı zamanda bilgisayarınıza bağlı tüm sürücüleri seçerek komple bir tarama da gerçekleştirebiliyorsunuz.

Cleaning Options seçeneğiyle taranacak dosyalar (programlar, e-postalar, arşivlenmiş dosyalar veya hepsi) seçilip, tespit edilen zararlı yazılımların raporlanması, temizlenmesi veya doğrudan silinmesi arasında bir tercih yapılabiliyor. Temizlenemeyen bir dosya bulunduğunda da rapor edilmesini, silinmesini veya programın dosyayla ne yapacağını size sormasını sağlayabiliyorsunuz.

Tarama işlemi başlamadan önce yaklaşık 60 MB boyutunda bir dosya aktarımı gerekiyor, ama belirtmeliyiz ki BitDefender tarama hızı bakımından rakiplerinden çok da geri kalmıyor. Öte yandan, sadece Internet Explorer’la çalışan yazılımın tarayıcı desteğini artırması gerektiğini düşünüyoruz. Ön tanımlı tam ve hızlı arama fonksiyonlarının olmaması da yazılımın eksilerinden biri.

 

Özet: Rakiplerine göre ekstra bir avantaj sunmasa da BitDefender Online Scanner, zararlı yazılımları bilgisayarınızdan uzaklaştırmak konusunda işini iyi yapan bir diğer ücretsiz online güvenlik hizmeti.

Yorum yazın