SHOUTcast ile internet radyonuzu kurun

SHOUTcast ile internet radyonuzu kurun

Kendi radyo programınızı yapıp seçtiğiniz şarkıları dinleyicilerinize ulaştırma hayaliniz varsa, SHOUTcast ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Birkaç yıl önce bırakın kendi yayınızı yapmayı, mevcut online radyo yayınlarını dinlemek bile işkence gibiydi. Oysa bugün geniş bant internet erişimine sahipseniz kendi radyo programınızı oluşturabilir, hatta ses kalitesinden biraz ödün vererek kendi bilgisayarınızdan bile birkaç kişiye yayın yapabilirsiniz.

Yazımızı okuyarak oluşturacağınız radyoda hem mikrofon kullanarak sesinizi duyurabilecek hem de MP3 formatındaki şarkılarınızı yayına verebileceksiniz. Dinleyicilerinizin o an çaldığınız şarkıya ait bilgileri görme imkânı da olacak. Bunun için popüler medya oynatıcısı Winamp’ın yaratıcısı Nullsoft tarafından geliştirilen ve yine Winamp tabanlı olarak çalışan SHOUTcast teknolojisini kullanacağız. Dinleyicileriniz yayınınızı Winamp, Windows Media Player veya iTunes kullanarak dinleyebilecek.

Radyo sunucumuzu kuruyoruz

Online radyolar için en çok kullanılan SHOUTcast teknolojisi iki parçadan oluşur: müziği sunucuyu aktaran yayıncı (broadcaster) ve yayıncıdan aldığı yayını dinleyicilere aktaran bir sunucu (server). Biz yazımızda her iki parça için de kendi bilgisayarımızı ve kendi internet bağlantımızı kullanacağız. Bu şekilde herhangi bir ücret ödemeniz gerekmeyecek ama ev kullanıcılarının gönderim (upload) hızı düşük olduğundan yayınınızı az sayıda kişi dinleyebilecek. Daha kapsamlı ve 24 saat yayın yapabileceğiniz bir çözüm arıyorsanız SHOUTcast barındırma hizmeti kiralamanız gerekebilir.

Öncelikle SHOUTcast DNAS 1.9.8 Windows sürümünü www.shoutcast.com/download adresinden indirin. 2.0 sürümü henüz beta aşamasında olduğundan sağlıklı çalışmadığını gözlemledik. Sunucuyu kurduktan sonra Başlat > Tüm Programlar > SHOUTcast DNAS > SHOUTcast DNAS (GUI) yolunu izleyerek çalıştırın. Windows Güvenlik Duvarı sizden izin isterse “Erişime izin ver” deyin. İlk olarak menü çubuğundaki “Edit

config” öğesine tıklayarak sunucu ayarlarımızı düzenlemeliyiz. Açılan dosyayı tüm satırlar birbirine girmiş hâlde görürseniz C:\Program Files\SHOUTcast\sc_serv.ini dosyasına sağ tıklayarak “Birlikte aç”ı, ardından WordPad’i seçmelisiniz. Aşağıdaki adımları tamamladıktan sonra da Farklı Kaydet diyerek dosyayı masaüstünüze kaydedip ve oradan kesip C:\Program Files\SHOUTcast klasörüne yapıştırın.

Burada bizi ilgilendiren alanlar “Required stuff” bölümünde yer alıyor. “MaxUser” değeri maksimum dinleyici sayısını belirler. Örneğin Türkiyedeki çoğu ADSL abonesi gibi 1024 Kbit (1 Mbit) upload hızına sahipseniz ve 64 Kbit kalitesinde yayın yapacaksanız yayınınızı teorik olarak 16 kişi (1024/64) dinleyebilir. 16’dan büyük bir sayı yazmanız hem RAM israfı olur hem de dinleyicilerin kesinti yaşamasına yol açabilir.

“Password=changeme” satırıysa şifrenizi belirliyor. Buradaki “changeme” kısmını istediğiniz bir şifreyle değiştirmelisiniz. Sondaki “PortBase=8000” satırıysa yayın yapacağınız portu gösteriyor. Özel bir neden olmadıkça bunu değiştirmenize gerek yok. Unutmayın ki burada belirtilen porttan bir sonraki port da (örn. 8001) sunucunuzun çalışabilmesi için açık olmalıdır. ADSL modeminizin router özelliği varsa bu portları kendi

bilgisayarınıza yönlendirmeniz, güvenlik duvarı kullanıyorsanız bu portlardan veri akışına izin vermeniz gerekebilir. Bu işlemin yapılış şekli her üründe farklıdır, bu nedenle ürününüzün kullanma kılavuzunu incelemelisiniz. Değişiklik yaptığımız dosyayı kaydedip kapattıktan sonra “Kill server” düğmesiyle sunucuyu da kapalım. Artık sunucumuz hazır, tek eksiğimiz bir DJ.

Yayınınıza kimse ulaşamıyorsa gerekli portları açmamış olabilirsiniz.

Profesyonel radyo sunucusu

Sunucu olarak kullanabileceğiniz özel bir bilgisayarınız ya da “co-located” veya “dedicated” olarak çalışan ve yüksek bant genişliğine sahip bir sisteminiz varsa şanslısınız. Bu sistemi SHOUTcast sunucusu olarak yapılandırarak çok sayıda dinleyiciye 24 saat hizmet verebilir ve çok daha kaliteli yayın yapabilirsiniz. www.shoutcast.com/download adresinde sunucu yazılımının Windows, Linux ve FreeBSD sürümleri yer almakta. Sisteminize uygun olanı seçip kurabilirsiniz. Günümüzde pek çok hosting sağlayıcı da SHOUTcast sunucusu hizmeti sunuyor. Web sitenizi ücretli bir sunucuda barındırıyorsanız hosting sahibinize SHOUTcast hosting (radyo barındırma) desteği sunup sunmadıklarını sorabilirsiniz.

Yayına hazırlanıyoruz

Yapacağınız yayını sunucuya aktarabilmek için yine www.shoutcast.com/download adresinden indirilebilen Winamp için SHOUTcast DSP eklentisini (SHOUTcast DSP Plug-In for Winamp) kullanacağız. Bu eklentiyi kullanabilmek için sisteminizde 5.x sürümü kurulu olmalı. Henüz kurulu değilse Türkçe sürümünü www.winamp.com adresinden ücretsiz indirebilirsiniz.

Eklentiyi kurduktan sonra Winamp’ı açın ve Seçenekler > Tercihler > Eklentiler > DSP/Efekt yolunu takip edin. Sağdaki bölmeden “Nullsoft SHOUTcast Source DSP”yi seçtiğinizde arka planda

Nullsoft SHOUTcast Source adlı yeni bir pencere açıldığını göreceksiniz. Artık “Kapat” düğmesiyle Tercihler penceresini kapatabilirsiniz.

Yayınımızla ilgili ayarları yapmak için öncelikle Output sekmesine geçelim. Buradaki Connection sekmesine tıkladıktan sonra, sunucunun eski sürümünü kullandığımız için öncelikle “User SHOUTcast v1 mode”u işaretleyin. Address alanına “localhost”, Port alanına ayarlarda belirlediğimiz portu (genellikle 8000) ve Password alanına da şifremizi yazıyoruz.

Sunucunuzla ilgili ayarlar doğru olmazsa sizi kimse dinleyemez.

Ardından Yellowpages sekmesine tıklayalım. Buradaki “Make this server public” seçeneğini işaretlerseniz radyonuza ait bilgiler www.shoutcast.com’da listelenecek ve isteyen herkes radyonuza bağlanarak dinleyebilecektir. Description alanına programınızın ya da radyonuzun adı gibi kısa bir açıklama girmelisiniz. Genre bölümündeyse çalacağınız müzik türlerini belirtmeniz gerekiyor. URL, AIM, ICQ, IRC gibi iletişim bilgilerini verip vermemek size kalmış. Bu bölümün hemen altındaki “Use Winamp” seçeneği de işaretli olmalı; bu şekilde dinleyicileriniz Winamp’ta çalınan şarkının ve sanatçının adlarını görecektir.

Şimdi Encoder sekmesine geçelim. Buradaki “Encoder Settings” ayarı yayınınızın ses kalitesini belirler. Tavsiyemiz MP3 Encoder’ı seçip 128 kbps stereo’nun üzerine çıkmamanız yönünde. Zaten elinizdeki MP3’lerin de birçoğu bu kalitede olacaktır. Çok sayıda dinleyiciye yayın yapmak istiyorsanız, upload hızınız düşükse ya da dinleyiciler

kesintilerden şikâyet ediyorsa kaliteyi 64 kbps’ye kadar düşürebilirsiniz. Bununla birlikte, yaptığımız denemelerde ADSL kullanıcılarının buradaki tüm seçenekleri sorunsuz olarak yayımlayabildiğini ve dinleyebildiğini gördük. Bu ayarı da tamamladıktan sonra yayına girmeye hazırız demektir.

“Make this server public” seçeneği radyonuzu www.shoutcast.com’da listeler.

Yorum yazın