VoIP’ten daha iyi yararlanın

VoIP’ten daha iyi yararlanın

VoIP, geniş bant bağlantısı olan herkese internet üzerinden daha ucuz görüşme imkanı tanıyor. Bu teknolojiden daha iyi yararlanmak için 15 ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

En son Skype sürümünü edinin

Skype (www.skype.com) halen açık ara en popüler VoIP (Voice over Internet Protocol – internet protokolü üzerinden ses iletişimi) servisi. Bu yılın başında yayınlanan son sürümü hem daha iyi video arama yeteneğine sahip, hem de görüntüyü bir önceki sürüme göre çok daha geniş bir ekranda sunuyor. Bu, pul büyüklüğünde çamur bir görüntü yerine arkadaşlarınız ve ailenizin o anda sizinle konuşurken ne yaptıklarını gerçekten de görebilmeniz anlamına geliyor. Skype 5.0 ayrıca daha iyi ses kalitesi, daha akıllı donanım desteği ve düzenlenmiş bir arayüz sunuyor. Tabii ki servis PC’den PC’ye aramalarda halen bedava.

Skype aramalarınızı kaydedin

Skype konuşmalarınızı kaydedebilmenize olanak tanıyan birçok ücretli servis var. Pamela (www.pamela.biz) bu servislerin en iyilerinden biri, ancak konuşmalarınızı Audacity (audacity.sourceforge.net) ile ücretsiz olarak da kaydedebilirsiniz. Başlangıç için programın Edit (Düzen) menüsünde Preferences (Özellikler) seçeneğini tıklayıp I/O (Giriş / Çıkış) sekmesinde kayıt cihazınızı seçerek, Record (Kayıt) düğmesiyle istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Skype aramalarınızı yönlendirin

Skype kullanıcıları bilgisayarları başındayken bilgisayarlarına gelen aramaları yönlendirmek için üçüncü parti yazılımlara ihtiyaç duymuyorlar. Uygulamanın Araçlar menüsünden Seçenekler’i tıklayın. Özellikler kutusu belirdiğinde “Aramalar” seçeneğine tıklayarak Arama yönlendirme sekmesinden bu özelliği ayarlayabilirsiniz.

PC’nizden ucuz görüşmeler yapın

Eğer bilgisayar başında çok vakit geçiriyorsanız ve teknolojiyi kullanmakta sizin için problem yoksa, neden Skype’ın “sınırsız” güzelliklerini kullanmayasınız? Sınırsız paketlerden birini satın aldığınızda normal telefon numaralarını bilgisayarınızdan arayabilirsiniz. Ücretler için Skype’ın internet sitesine göz atabilirsiniz.

Kullanışlı bir kulaklık seti alın

Günümüzde hemen tüm bilgisayarlarda dahili bir mikrofon ve hoparlör bulunuyor olsa da, hiçbir şey daha iyi bir kulaklık seti kadar keyif veremez. Görüştüğünüz kişilerle aranızda olan sesli iletişimin gerçek telefon kadar -hatta belki daha fazla- kaliteli olması için yapmanız gereken zevkinize göre bir kulaklık seti edinmek. Plantronics’in DSP-400 Skype kulaklık seti kendi dijital ses işlemcisiyle ses kalitesini yükseltiyor. Belki en taşınabilir kulaklık seti değil ama çevrimiçi sitelerde 100 dolar fiyatla bulunabiliyor ve en kalitelilerden biri olduğu söylenebilir. Ancak telefona daha benzeyen bir çözüm arıyorsanız, DualPhone 3088 modeli işinizi görecektir. 350 TL fiyatla satılan bu kablosuz Skype telefonu, sizi bilgisayarınızdan 300 metre uzakta olsanız da Skype üzerinden dünya ile görüştürüyor.

Sınırlarınızı bilin

Eğer kotalı internet kullanıcısıysanız, aylık kotanızı aşmadığınızı bilmenizde fayda var. Basit bir anlatımla, 60 dakikalık bir VoIP görüşmesi size 30 MB’lik bir bant genişliğine mal olacaktır. Çok değilmiş gibi görünebilir ancak yine de BitMeter (http://codebox.org.uk/pages/bitmeter2) gibi ücretsiz bir araçla limitlerinizi aşmadığınızdan emin olmanızda fayda var.

Firefox’tan arama yapın

Internet Explorer’ı kapatıp Firefox (www.getfirefox.com) açmanız için bir sebep daha göstermemizi istiyorsanız şöyle buyurun: Skype’ın yeni sürümünü yüklediğinizde yazılım Firefox’u otomatik olarak algılayarak isterseniz bir eklenti yle Skype servisini tarayıcınız üzerinden kullanabilmenizi kolaylaştırıyor. Bir Web sitesini gezerken telefon numarası olan sayfaya geldiğinizde, numaralar otomatik olarak Skype bağlantılarına dönüşüyor ve tıklamanız durumunda Skype üzerinden görüşme yapabiliyorsunuz.

Yorum yazın