VoIP’ten daha iyi yararlanın

VoIP’ten daha iyi yararlanın

Nimbuzz web gerecini edinin

Nimbuzz (www.nimbuzz.com) VoIP üzerinden ücretsiz olarak aramalar yapmanıza olanak tanıyan bir yazılım ve web tabanlı servis. Nimbuzz Communicator isimli web gereci (widget) oldukça kullanışlı. Yazılımı bilgisayarınıza ve cep telefonunuza kurun, web gerecini de blog’unuza, sosyal ağ profilinize veya internet sitenize yerleştirin. Bu sayede arkadaşlarınız ve aileniz sizi “buzz”layabilecek, ardından telefonunuz üzerinden iletişime geçebilecekler. Hem de ücretsiz.

Video kalitenizi arttırın

Çamurlu, yavaş, senkronizasyondan uzak görüntüleri 15 dolarlık kameranızla ne yazık ki gideremezsiniz. Bunun için Logitech’in sunduğu fiyatları 21 dolardan başlayan, Carl Zeiss lensleriyle 150 dolara kadar çıkan modellerden birini alabilirsiniz. Bu kameralarda bulunan dâhili mikrofonlar ve saniyede 30 karelik çekim gücüne karşı koymak pek mümkün değil.

Jaxtr’a bağlanın

Jaxtr (www.jaxtr.com) cep telefonu sahiplerine kıtalar arası ücretsiz aramalar yapmak için oldukça iyi bir alternatif. Her kullanıcısına özel bir numara atayan Jaxtr, aramak istediğiniz kişiye bir SMS gönderiyor ve iki tarafı birbirine bağlıyor. Bu servis sayesinde ücretsiz olarak konuşabiliyorsunuz. Servis birçok ülkede kullanılabiliyor ama ne yazık ki Türkiye şimdilik bunlara dâhil değil.

Oyuncular için VoIP

Mumble (http://mumble.sourceforge.net) açık kaynaklı bir yazılım. Bu yazılım sayesinde oyun oynarken çevrimiçi görüşmeler yapabiliyorsunuz. Oyunda kullandığınız karakterin pozisyonuna göre konuşurken duyduğunuz ses, sizinle iletişimde olan kişinin bulunduğu konumdan geliyor. Böylelikle 3 boyutlu dünyada gerçek iletişime yakın bir deneyim yaşıyorsunuz.

VOIP SERVİSLERİ

Skype
www.skype.com

VoIP servislerinin popülerleşmesini sağlayan firma ve yazılım halen oldukça fazla ücretsiz arama sunması nedeniyle hem ücretsiz hem de ücretli servisler içinde en popüleri. Programın 4.0 sürümü aynı zamanda servise daha iyi video ve ses kalitesiyle birlikte temiz yeni bir arayüz getirdi.

Jajah
www.jajah.com

Bu servis mobil telefonlar, karasal hatlar veya bilgisayar ve web tarayıcısı gibi ortamlar üzerinden telefon görüşmesi yapmaya olanak tanıyor. Servisi kullanmak için yazılım yüklemeye gerek yok. Bazı arama seçenekleri ücretsizken, servis 200’den fazla ülkeye ucuz görüşme imkanı tanıyor.

ConnectMeAnywhere
www.connectmeanywhere.com

Bir sürü özelliğe sahip olan servis, tek telefon numarasıyla tüm hatlarınıza erişim sağlıyor. Ücretsiz olarak denenebilen servisin Web sitesine göz atmakta fayda var.

VoIpCheap
www.voipcheap.com

Pazardaki en eski oyunculardan biri olan VoIpCheap, geniş yelpazede hizmet veren firmalardan biri. Haftalık 300 dakikayı geçmemek üzere oldukça kullanışlı ücretsiz konuşma imkanı sunan firma uluslar arası görüşmeler için düşük fiyatlı bir servis sunuyor.

Yorum yazın