Popüler web siteleri için kısayollar

Popüler web siteleri için kısayollar

HOTMAIL

www.hotmail.com

Hotmail’in kısayollarıyla birkaç küçük numara bile yapmak mümkün.

C+N

Bu kısayol, yeni bir e-posta iletisi yaratır. Ctrl+Enter ise iletiyi gönderir.

Ctrl+R

Bu kısayolla bir e-postaya yanıt verebilirsiniz. Tüm alıcılara yanıt vermek için Ctrl+Shift+R’ye basmanız, bir e-postayı iletmek (forward) için de Ctrl+Shift+F kombinasyonunu kullanmanız yeterli.

Ctrl+Shift+J

Bu kısayolla, seçili iletileri “gereksiz” olarak işaretleyebilir ve hepsini Gereksiz klasörüne gönderebilirsiniz.

F

Klasörler arasında gezinmek için F harfine ve gitmek istediğiniz klasörün İngilizce adının ilk harfine basmanız gerekli. Mesela Gelen Kutusu’na (Inbox) gitmek için F+I tuşlarına, Taslaklar’a (Drafts) ulaşmak içinse F+D tuşlarına basmanız yeterli. Bu tuş kombinasyonuyla, kendi oluşturduğunuz klasörlerde gezinmeniz mümkün değil.

Esc

Herhangi bir açık iletiyi kapatmak için Escape tuşuna basabilirsiniz.

WIKIPEDIA

http://wikipedia.org

Facebook gibi Wikipedia’nın da değiştirme tuşları, tarayıcınıza ve işletim sisteminize göre değişiyor. Firefox için Alt+Shift, Chrome için Alt, Internet Explorer içinse Alt+Kısayol tuşu+Enter’a basmanız gerekiyor. Bu kısayollar Wikipedia’ın tüm dillerdeki alt sitelerinde geçerli.

F

Değiştirme tuşundan sonra F tuşuna basarak imlecinizi arama kutusuna gönderebilir ve bir arama sayfası açabilirsiniz; tabii tarayıcınız bu işlemi destekliyorsa.

H

Değiştirme tuşuyla birlikte H tuşuna basarsanız, bulunduğunuz sayfanın değişiklik geçmişini görüntüleyebilirsiniz.

T

Değiştirme tuşuyla birlikte T tuşuna basmak, bulunduğunuz maddeye ait tartışma sayfasını açar.

X

Rastgele bir makale görüntülemek isterseniz değiştirme tuşuyla birlikte X’e basın.

Q

Değiştirme tuşuyla birlikte bastığınız Q tuşu; koruma altındaki sayfalar, uzun maddeler ve en az değiştirilmiş maddeler gibi özel Wikipedia sayfalarının listesini açmaya yarar.

Z

Wikipedia ana sayfasına dönmek için değiştirme tuşuyla birlikte Z’ye basmanız yeterli.

YOUTUBE

www.youtube.com

Tuş kombinasyonlarını kullanarak, YouTube videoları arasında gezinmek için bir ileri bir geri tıklamaktan kurtulabilirsiniz.

Boşluk tuşu

Boşluk tuşunu kullanarak YouTube videolarını oynatabilir ve durdurabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, video penceresinde olduğunuzdan emin olmak.

Ok tuşları

Sağ ok tuşu videoda 5 saniye ileri gitmenizi sağlar, sol ok tuşuyla da 5 saniye geri gidersiniz. Yukarı ve aşağı ok tuşlarıyla da sesi kontrol edebilirsiniz.

1-9

Rakamları kullanarak videonun farklı bölümlerini oynatabilirsiniz. 1 tuşuyla video süresinin ilk %10’luk bölümüne, 9 ile de %90’lık bölümüne gidersiniz. Yalnız bunun için sadece klavyenin üst kısmındaki tuşları kullanabilirsiniz, sayısal tuş takımı bir işe yaramaz.

0

Bir videoyu baştan başlatmak için 0 (sıfır) tuşuna basmanız yeterli.

Home/End

Shift tuşuyla birlikte Home tuşuna basmak sizi videonun en başına götürür, Shift’le birlikte End tuşuna basmaksa en sonuna.

Yorum yazın