YouTube’un 16 sırrı

YouTube’un 16 sırrı

YouTube, video izleyip paylaşmaktan daha fazlasını sağlıyor. Seyir keyfinizi artıracak 16 yöntemi açıklıyoruz.

Videoların istediğiniz bölümlerini paylaşın

YouTube’un kendisi sadece tercih edilen video bölümlerinin paylaşılmasına izin vermese de SnipSnip.It (www.snipsnip.it) bu görevi yerine getiriyor. Video linkini sitedeki kutuya yapıştırın, Enter’a basın ve ardından arzu edilen başlama ve bitiş sürelerini tuşlayın. Sonra da “snip it” düğmesine tıklayın. Bu sayede seçili bölüme işaret eden yeni ve kısa bir adrese sahip olacaksınız.

Daima yüksek çözünürlükte izleyin

Yüklenen çoğu video yüksek netlikte olsa da YouTube bu videoları normalde düşük kalitede sergilemeyi tercih ediyor. Bunun üstesinden gelmek için adres satırına kısa kodlar (“&fmt=22” gibi) eklemeyle yürütülen çeşitli pratik çözümler kullanılıyordu, fakat bu yöntemler YouTube benimsenmedi ve bir süre önce çoğu engellendi. Gene de sitede oturum açarak bant genişliğinize göre tercih ettiğiniz video kalitesini sabit tutabilirsiniz. Bunun için, YouTube’da oturum açtıktan sonra sağ üst köşedeki kullanıcı adınızın üzerine tıklayıp Account seçeneğine tıklayın. Şimdi sol taraftaki Playback Setup’a tıklayın, ardından “Always choose the best option for me, based on my player size” düğmesine tıklayın ve son olarak “Always play HD…” seeçneğini işaretleyin.

Video müzik kutusu oluşturun

YouTube milyonlarca müzik klibine ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında plak şirketlerinin resmî videoları ve hayranlar tarafından oluşturulan videolar bulunuyor. Eğer YouTube’u bir video müzik kutusu gibi kullanmak isterseniz, uWall.tv (www.uwall.tv) sitesini favorilerinize ekleyin. Bir sanatçı resmi üzerine tıklamak veya ismini tuşlamak yeterli. Sanatçıya ait videoları içeren bir listeyle karşılaşacaksınız.

YouTube yorumlarında arayın

Bazen YouTube yorumları videonun kendisinden daha ilginç olabiliyor, fakat YouTube’un standart arama motoru yorumları tamamen görmezden geliyor. Video başlıkları ve diğer alt başlıklardan ziyade insanların neler söylediğini taramak istiyorsanız Comment Search (www.youtube.com/comment_search) sayfasını ziyaret edin.

Gömülü videolarla oynayın

Web sayfanıza veya blog’unuza YouTube videoları gömüyorsanız sunum üzerinde birkaç değişiklik yapabilirsiniz. YouTube tarafından üretilen gömülecek videoya ait linke (örneğin) “&autoplay=1” değerini (tırnaklar hariç) ekleyin. Bu sayede sayfanızın ziyaretçiler girer girmez videoyu başlattığına şahit olacaksınız. Bir başka örnek de “&loop=1” değeri. Bunu linkin sonuna eklediğinizdeyse video kendini tekrarlıyor.

Engellenmiş videoları izleyin

Bazı videoların belli ülkeler veya bölgeler dışında izlenmesi başta yayın hakları olmak üzere çeşitli nedenlerden ötürü engelleniyor. Fakat YouTube’un bölgenizi tespit yöntemi, vekil sunucular (proxy) kullanarak ülke denetiminden kurtulmanızın önüne geçemiyor. Bu işlemi gerçekleştirmenin en kolay yolu engellenmiş videonun linkini Google Translate sayfasında bulunan çeviri kutusuna yapıştırmak ve ardından “çevrilen” linke tıklamak.

Enteresan kısma sıçrayın

İlgi çekici ufak bir kısma sahip olsa bile çoğu uzun YouTube videosuna pek az sayıda kişi katlanabiliyor. Videonun sadece ilginç kısmına link verebilmek için URL sonuna belli bir zaman noktasını eklemek yeterli oluyor. Örneğin bir YouTube video adresinin sonuna “#t=1m32s” değerini eklemek, videonun 94. saniyede ( 1 dk 34 sn) başlamasına neden olacak. Alternatif bir şekilde videoyu istediğiniz sürede durdurup, video penceresine sağ tıklayıp “Copy video URL at current time” seçeneğini tercih ederek de aynı sonuca varabilirsiniz.

Video görüntüleme hızı istatistiklerini inceleyin

YouTube’un mükemmel bir veri aktarımı sunduğunu söyleyemeyiz; ama sizin bağlantınızdan kaynaklanan bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, aktarım hızınızı yerel, ulusal ve uluslar arası ölçekteki ortalama istatistiklerle karşılaştırabilirsiniz. Son bir aya ait çizelgeyi görmek için YouTube Video Speed History (www.youtube.com/my_speed) sayfasını ziyaret edin. Alternatif olarak, herhangi bir YouTube videosuna sağ tıklayıp “Take speed test” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1 yorum

  1. YeniMetre

    Teşşekür ederim. Güzel bilgiler. Eer translate’den link almak işlerse çok güzel olacak. Bir de paylaşıma kapatılan videoları nasıl paylaşabiliriz ve siteye gömdüğüüz video nasıl otomatik başlar; bunları biliyorsanız yazarsanız sevinirim

Yorum yazın