Linux için anında mesajlaşma yazılımları

Linux için anında mesajlaşma yazılımları

Yalnızca MSN Messenger’a değil, Google Talk, Yahoo ve ICQ gibi farklı protokollere de aynı anda bağlanma yeteneğine sahip Linux yazılımları.

Pidgin

MSN Messenger, Google Talk ve Facebook Chat gibi 20’den fazla protokole bağlanabilen Pidgin henüz MSN protokolü için görüntülü ve sesli görüşme gibi özellikleri desteklemiyor, ancak oldukça sade bir arayüze sahip olmasının yanında sorunsuz ve hızlı çalıştığı için Linux kullanıcılarının en çok tercih ettikleri mesajlaşma programlarından birisi. Eğer birçok farklı protokol için aynı programı kullanmak istiyor ve hafif bir program arıyorsanız, Pidgin sizin için iyi bir tercih olabilir.

Desteklediği protokoller: MSN, Google Talk, Facebook, ICQ, Yahoo vs.

İndirme adresi: www.pidgin.im

aMSN

aMSN sadece MSN Messenger protokolünü destekleyen, ancak bunu yaparken görüntülü ve sesli konuşma, sesli mesaj, hızlı (doğrudan) dosya transferi gibi Windows Live Messenger’ın sunduğu hemen her hizmeti bünyesinde barındıran bir yazılım. Tcl/Tk diliyle yazılmış olduğu için güçsüz bilgisayarlarda biraz ağır çalışsa da, tam fonksiyonlu bir Live Messenger alternatifi arayanlar için en iyi seçeneğin aMSN olduğu söylenebilir. Programın sitesinden Windows Live Messenger kabuğu indirerek görünümün WLM’ye benzemesini sağlayabilirsiniz.

Desteklediği protokoller: MSN

İndirme adresi: www.amsn-project.net

Mercury Messenger

Java’yla yazılmış platform bağımsız bir mesajlaşma yazılımı olan Mercury de görüntülü ve sesli yazışma gibi özellikleri destekleyen bir Live Messenger alternatifi. İncelediklerimiz içinde MSN protokolünde doğrudan (sunucu aktarmalı olmayan) dosya transferine izin veren iki alternatiften biri olan yazılımda konuşma sırasında tek tıkla ekran görüntüsü göndermek veya sizi listesinden silmiş arkadaşlarınızı görebilmek gibi ilginç özellikler de bulunuyor.

Desteklediği protokoller: MSN, Yahoo

İndirme adresi: www.mercury.it

Empathy Messenger

Ubuntu 9.10 Karmic Koala sürümüyle birlikte Pidgin yerine dağıtıma entegre edilmiş şekilde gelmeye başlayan Empathy, sesli ve görüntülü görüşmeyi desteklemesine rağmen henüz yeterince olgunlaşmamış olduğunu düşündüğümüz bir yazılım. Türkçe karakterleri iletmekte sorunlar yaşayan ve ayar seçenekleri oldukça kısıtlı olan yazılımı kullanmanızı şimdilik tavsiye etmiyoruz. Gnome ekibi tarafından geliştirildiği için masaüstü yöneticisiyle oldukça iyi bir şekilde entegre olabilen yazılımın yakında çıkacak güncellemelerle sorunlarından arındırılması bekleniyor.

Desteklediği protokoller: MSN, Google Talk, ICQ, Yahoo, AIM vs.

İndirme adresi: live.gnome.org/Empathy

Emesene

Ön tanımlı arayüzüyle Windows Live Messenger’ı en çok andıran mesajlaşma yazılımlarından biri olan Emesene, görüntülü ve sesli görüşme seçeneklerine sahip olmasının yanı sıra en son yayımlanan 1.5.1 sürümüyle birlikte hatalarından da arındırılmış gözüküyor. Hafif ve yetenekli bir Live Messenger alternatifi arayanlar Emesene’ye bir şans verebilir.

Desteklediği protokoller: MSN

İndirme adresi: www.emesene.org

Kopete

KDE masaüstü yöneticisiyle birlikte gelen Kopete, sade arayüzüyle dikkat çeken ve birçok protokole destek veren bir diğer anında mesajlaşma alternatifi. Mesajları şifreleyerek göndermek gibi ilginç özellikleri bulunan yazılımı kurmak için birçok KDE kütüphanesine ihtiyacınız var, ancak halihazırda KDE kullananlar için bu bir handikap sayılmaz.

Desteklediği protokoller: MSN, Google Talk, ICQ, AIM, Yahoo vs.

İndirme adresi: kopete.kde.org

Skype

Windows kullanan ve görüntülü sohbeti sevenlerin yakından tanıdığı bir yazılım olan Skype’ın Linux sürümü de oldukça sorunsuz çalışıyor. Eğer kullandığınız dağıtımın deposundan kurduğunuz Skype sürümüyle sorun yaşarsanız, Skype’ın kendi sitesinde bulabileceğiniz dağıtımınıza uygun bir Skype for Linux sürümünü deneyebilirsiniz.

Desteklediği protokoller: Skype

İndirme adresi: www.skype.com

Yorum yazın