Microsoft Office 2010 Beta incelemesi

Microsoft Office 2010 Beta incelemesi

PCnet, Aralık sayısında herkese Office 2010 Beta CD’si hediye ediyor. Bu yazımızda da Microsoft’un büyük revizyonlar eşliğinde kullanıma sunacağı Office 2010’un 2. beta sürümüne ve yeniliklerine göz atıyoruz.

Microsoft, kurumsal dünyanın vazgeçilmez uygulaması Office’in 2010 final sürümünü, gelecek senenin ilk ayları içerisinde kullanıma sunuyor. Bir önceki sürümde kod adı Office 12 olan yazılımın, bu sürümdeki kod adıysa Office 14. 13 sayısının uğursuzluğu nedeniyle Office 2010’a Office 13 kod adı koyulmadı. Office 2003’ün ardından karşımıza çıkan Office 2007, kullanılabilirlik ve üretkenlik adına önemli sayılabilecek yeteneklerle donatılmıştı. Baştan sona değiştirilen yönetim arabirimi sayesinde, yazılıma eklenen yeniliklere ulaşmanın kolaylaşmasının yanında, verilerin hazırlanışı, kontrolü ve dağıtım biçimine sağlanan farklı alternatifler, bir sonraki Office sürümünü yani Office 2010’u daha da çekici kılmayı başardı. Office 2010’a hızlıca bir göz attığımızda, Microsoft’un özellikle kullanıcıların sağladığı geri bildirimleri gayet güzel bir şekilde değerlendirdiğini söylememiz gerekiyor. Daha önce yalnızca 32 bit uyumlu paketi bulunan Office sürümlerinin, Windows Vista ile beraber yaygınlaşan 64 bit Windows kullanımıyla beraber Office 2010’un ayrı olarak 64 bit sürümünün de satışının gerçekleşeceği duyuruldu. Temel paketlerden oluşan bir çevrimiçi sürümü de, Live ID hesabına sahip kullanıcıların hizmetine sunulacak. Çevrimiçi hizmetlerle beraber Google Dokümanlar servisinin hedef alındığını kolaylıkla söyleyebiliriz. Windows Mobile platformuna daha önce Office 2003’le destek veren Microsoft, Office 2010’la da bu desteğini katlanmış bir şekilde devam ettiriyor. Özellikle Windows Mobile 6.5’le beraber değişen kullanıcı arabiriminin, Office 2010’la son derece başarılı bir şekilde entegre olacağını düşünüyoruz. Sözü daha fazla uzatmadan, elimizde bulunan Office 2010 Beta 2 Professional sürümünün detaylarına göz atalım.

Microsoft Office 2010’un toplam 6 değişik sürümü, çeşitli farklılıklar eşliğinde kullanıma sunulacak. Bunlar arasında sınırlı işlevselliğiyle Starter ismindeki sürüm de yer alıyor. Office 2010 Starter sürümünde yalnızca Excel ve Word paketlerine yer verilecek. Perakende olarak satın alabileceğiniz sürümlerse şöyle: Student, Business ve Professional. Student olarak tanımlanan ve öğrencilere yönelik olan ekonomik paket içerisinde Word, Excel, PowerPoint ve OneNote hizmetleri yer alıyor. Professional sürümdeyse Student paketine ek olarak Outlook, Publisher ve Access hizmetleri bulunuyor. Güvenlik, performans ve etkileşim alanlarında gelişerek, çevrimiçi servisleriyle de elindeki kullanıcı sayısı potansiyelini açığa çıkarmayı hedefleyen en güçlü Microsoft Office sürümüyle karşı karşıyayız…

word-arama-smart

Word – SmartArt ve Yeni Arama

Son dönemlerde pek tercih edilmeyen SmartArt nesnelerinin arasına yeni düzenler eklendi. Galerideki çeşitliliğin artması, Word belgeleri üzerinde tasarımsal taslaklar oluşturmanızda kolaylık sağlıyor. Böylece sunuş ve anlaşılabilirlik adına performansınızın arttacağını da söyleyebiliriz. Özellikle metinleriniz içerisinde yer alan önemli alanları, düzenli bir şekilde hem metin hem de görseller kullanarak vurgulayabilirsiniz. Office 2010’la beraber, Word’de yer alan arama özelliğinin fonksiyonları da geliştirilmelere uğradı. Belge içerisinde yer alan her türlü metin ve tablolarda aramalar yapabilmeniz mümkün hale getirildi.

Word – Yapıştırma Seçenekleri

Office 2010 Word’de kopyaladığınız bir metni çalışmanız içerisine yapıştırmak istediğinizde karşınıza çıkan yapıştırma seçeneklerinden de bahsedebiliriz. Örneğin; kalın stilde ve kırmızı renkten oluşan bir metni kopyalayıp, kendi Word dosyanıza stil ve renk etiketleri olmadan yapıştırmak istiyorsunuz. Tam yapıştırma işlemi sırasında, karşınıza aşağıdaki gibi, 3 seçenekli bir kutu çıkıyor.

Word – Korumalı Mod

Korumalı mod sayesinde, başka bir ortamdan edindiğiniz Word dosyalarını çalıştırdığınızda sayfa üzerinde bir güvenlik uyarısı açılıyor. Bilgisayarınızda görüntülemek istediğiniz Word dosyası internet ortamından sağlanmışsa, bu dosyayı çalıştırdığınızda risk durumuna göre kırmızı veya sarı renkli bir uyarıyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Dosyanın içeriğinden emin olduğunuzda ve düzenlemek istediğinizde “Enable Editing” butonunu kullanarak gerekli düzenleme olanaklarına sahip olabilirsiniz.

Koruma seçeneklerini istediğiniz şekilde özelleştirmek için “Trust Center” alanından yararlanabilirsiniz. İsterseniz bu özelliği tamamen devre dışı bırakabilir veya kendinize uygun olan koruma ve güvenlik seçenekleri etkinleştirebilirsiniz.

koruma-ozellestirme

Office 2010’da özellikle güvenlikle alakalı mantıklı geliştirmelerin yapıldığını söylemeliyiz. Örneğin; Office 2007 veya Office 2003 ortamında hazırlanmış Word belgelerinin Office 2010’la açılmasını tamamen engelleyebilir veya üzerinde gerçekleştirilen değişikliklerin kayıt edilmesinin önüne geçebilirsiniz.

Ekran Alıntısı Aracı

Microsoft’un Windows Vista’yla beraber kullanmaya başladığı Ekran Alıntısı Aracı’nın bir benzeri, Office 2010 Word ve PowerPoint uygulamalarında da yerini aldı. Hem Word hem de PowerPoint arayüzünde Insert – Screenshot yolunu izleyerek bu küçük aracı çalıştırabilirsiniz. Aracı kullanarak, o an çalışan uygulamalardan ekran görüntüsü alabileceğiniz gibi “screen clipping” üzerinden istediğiniz bir bölümün görüntüsünü yakalayabilir ve çalışmanıza dâhil edebilirsiniz.

word-ekran-alintisi

Word – Arka Plan Temizleme Aracı

Daha önce resim düzenleme (GIMP, Adobe Photoshop) yazılımlarıyla gerçekleştirilen resmin arka planını temizleme işlemi, Office 2010 Word içerisine de dâhil edilmiş. Basit bir şekilde düşünülmüş olan bu araçla çok kısa bir sürede arka plan zeminini tamamen temizleyebiliyorsunuz.

arkaplan-temizleme


PowerPoint – Yeni Şablonlar

Sunumlarınızda kullanmak üzere hazır şablonlardan yararlanabiliyorsunuz. Office 2010 PowerPoint ile beraber, bu şablonların sayısında da artış yaşandı ve yeni tasarımlar yazılım içerisine dâhil edildi. Yalnızca yazılımın sunduğu şablonlara bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Yakın zamanda Office.com üzerinden kullanıma sunulacak olan yeni şablonları da listenize dâhil edebileceksiniz.

powerpoint-sablon

SkyDrive

Yazımızın başında Office 2010’la beraber çevrimiçi hizmetlere keskin bir biçimde yönelme olacağından bahsetmiştik. Bir Microsoft Live hizmeti olan SkyDrive’a Live ID bilgilerinizle erişerek, istediğiniz türdeki dosyalarınızı bu alan içerisinde depolayabiliyor ve aynı zamanda arkadaşlarınızın kullanımına sunabiliyorsunuz. Office 2010’da yer alan paylaşım seçenekleri arasında, Save to SkyDrive (Word ve Excel’e özel) seçeneği de yer alıyor. Böylece, Word ya da Excel üzerinde hazırladığınız belgeleri kısa bir süre içerisinde SkyDrive alanına yükleyebiliyorsunuz.

skydrive

Word – Artistik Efektler

Arka planı temizleme özelliğinden sonra yine, genelde resim düzenleme yazılımlarında gördüğümüz efekt ekleme özelliği de Office 2010 Word’e dahil edilmiş. Belge üzerindeki bir görüntüyü seçtiğinizde aktif olan bu özellik, seçili olan görüntü üzerine çeşitli efektler uygulamanıza imkan tanıyor.

word-efekt

Office 2010 – Yükleme Merkezi

SkyDrive’daki depolama alanınıza gönderdiğiniz Word ve Excel belgelerini, Office 2010’da yer alan Upload Center hizmetinden yararlanarak kontrol edebilirsiniz.

PowerPoint – Video Dönüştürme

Office 2010 PowerPoint’le hazırladığınız sunumları video formatına dönüştürebilir ve medya oynatıcı yazılımlarında izleyebilirsiniz. Video oluşturma işlemini başlatmadan önce gerekli boyut ayarlarını da yapabiliyorsunuz. Örneğin, sunumunuzu taşınabilir medya aygıtlarına uygun olacak şekilde (320×240 piksel) boyutlandırabilirsiniz.

Excel – Süper Bilgisayar Desteği

Açılımı High Performance Computing olan HPC, onlarca bilgisayarın bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan yüksek hesaplama kabiliyetinden yararlanabilme imkânıdır. Bu düşünceden ortaya çıkan bilgisayarlara “süper bilgisayar” adıyla da hitap edilebiliyor. Süper bilgisayarlar sayesinde haftalarca sürecek olan araştırmalar, sadece birkaç günün ardından sonuca ulaştırılıyor. Office 2010 Excel yazılımına dâhil edilen HPC desteği sayesinde de, Excel’le gerçekleştirilecek olan işlemler kısa bir süre içerisinde sonuca ulaştırılabilecek.

PowerPoint – Animasyon Menüsündeki İyileştirmeler

Office 2010 PowerPoint’te sağlanan animasyonların çeşitliliği artırılarak, kullanıma yönelik önemli iyileştirmelere gidilmiş. Office 2007’ye nazaran daha zengin ve yetenekli bir animasyon menüsüyle karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

powerpoint-animasyon


Outlook – Yenilenen Kontrol Paneli

Office 2010’un diğer uygulamaları gibi Outlook uygulamasının da kontrol paneli baştan sona yenilenmiş. Hesap ayarlarınıza kısa yoldan erişebilme, temizleme seçenekleri, kural ekleme ve uyarıları özelleştirme gibi seçeneklere kısa bir süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

Outlook – SMS Gönderme

Office 2010 Outlook’un hesap ekleme seçeneklerine Text Messaging bölümü dahil edilmiş. Kullandığınız cep telefonu operatörünün size sağlayacağı bilgileri kullanarak, Office 2010 Outlook üzerinden kısa mesaj (SMS) gönderebilirsiniz.

Outlook – Hızlı Adımlar

Office 2010 Outlook’un araç çubuğunda Quick Steps isminde bir alan yer alıyor. Burayı kullanarak, tek seferde birden çok eylemi (toplu e-posta gönderimi, yönlendirme gibi) aynı anda gerçekleştirebilirsiniz.

outlook-hizli

Outlook – Windows 7 ile Tam Uyum

Windows 7 ile Office 2010 Outlook yazılımı tam bir uyum içerisinde çalışıyorlar. Görev çubuğunda bulunan Outlook pencere kısayoluna sağ tıkladığınızda karşınıza Outlook kullanarak gerçekleştirebileceğiniz görevlerin (kişi ekleme, e-posta gönderme gibi) sıralandığını göreceksiniz.

OneNote -Fluent Kullanıcı Arabirimi

Daha önce Word, Excel, PowerPoint, Access ve Outlook yazılımlarında kullanılan “Fluent” kullanıcı arabirimi, Office 2010’la beraber OneNote yazılımına da dâhil edildi. Fluent arabirimi sayesinde, binlerce komuta ve özelliğe ulaşmak oldukça kolaylaşıyor.

onenote

OneNote – Dokunmatik Ekran Desteği

Windows 7 kurulu ve dokunmatik ekrana sahip bir bilgisayarda Office 2010 OneNote yazılımını da sadece ekran üzerinden kullanabilirsiniz. Yapabileceklerinizse şunlar;

 • Çoklu dokunmayla yakınlaştırma
 • Kaydırma ve döndürme
 • Gelişmiş navigasyon

Access – PDF ve XPS Aktarımı

İlk Office 2007 sürümünde yer almayan bu destek, Office 2007’nin ikinci servis paketiyle beraber sağlanmaya başlanmıştı. Office 2010 Access’in ise servis paketine ihtiyacı yok. Hazırlamış olduğunuz veritabanı nesnelerini, PDF veya XPS formatlarında kolayca kayıt edebilirsiniz.

Ayberk KİMSESİZ

4 yorum

 1. wolverine77

  ürün anahtarını nerden alabilirim??:(

 2. okan

  ben office 2010 un şifresini kaybettim ürün anahtarını nerden alabilirim

 3. Zeynel Ali

  ben denedim güzel vede 2007 den çok daha kolay

 4. Mustafa

  Office 2010 beta serial key microsoft sitesinden tekrardan alabilirsiniz.
  http://www.microsoft.com/office/2010/en/default.aspx

Yorum yazın