Olmazsa olmaz WordPress eklentileri

Olmazsa olmaz WordPress eklentileri

WordPress altyapısını kurduktan sonra ilk iş genellikle güzel bir tema seçmek ve uygulamak oluyor. Görsel anlamda tatmine ulaştıktan sonraysa sıra blog’unuza önemli işlevler kazandıran eklentilere göz atmaya geliyor. WordPress’i belirli bir süre kullanmış olan hemen herkesin asla vazgeçmeyeceği eklentiler vardır. wordpress.org/extend/plugins adresinde bu açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemine dâhil edilebilecek sayısız eklenti bulmak mümkün. Fakat WordPress için yazılmış o kadar çok eklenti var ki, işe yeni başlayanlar aynı işi yapan eklentilerin arasında seçim yapmakta zorlanabiliyor.

Blog’unu geliştirmek isteyenler için işe başlarken başvurulabilecek, önemli temel işlevleri sağlayan ve başarılı eklentileri seçerek inceledik.

Ziyaretçi istatistiklerinizi Google’ın başarılı servisiyle tutun

Google Analytics for WordPress

git.pcnet.com.tr/314

Blog’unuzu kurduktan sonra başvurmak isteyeceğiniz ilk eklenti Google Analytics for WordPress olabilir. Eklentiyi blog’unuza kurduktan sonra yapmanız gereken tek şey yönetici panelinde Analytics bölümüne gitmek ve Analytics Accout ID’nizi girmek. Bu kodu edinmek içinse www.google.com/analytics adresinde herhangi bir Google hesabınızla oturum açmalı ya da kayıt olmalısınız.

Google Analytics sayesinde blog’unuza günlük ve hatta saatlik olarak kaç ziyaretçinin geldiğini, ziyaretçilerin hangi yollarla geldiğini, blog’unuzda ne kadar zaman geçirdiklerini ve en önemlisi de en çok hangi yazılarınızın ilgi gördüğünü öğrenebilirsiniz.

Analytics gibi güçlü bir sayaç sistemi kullanmak blog’unuzu geliştirmenizin ilk adımı olabilir. Ziyaretçi eğilimlerini inceleyerek blog’unuzun yapısını ve içeriğini hangi yönde geliştirmeniz gerektiğini daha net şekilde görebilirsiniz.

Yorum yazın