Online güvenlik çözümleri

Online güvenlik çözümleri

Bilgisayarınıza herhangi bir güvenlik yazılımı kurmadan da internette güvenle sörf yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Virüs, truva atı, malware ya da rootkit… Hemen her bilgisayar kullanıcısı sanal hayatında bir defalık da olsa bu ve benzeri zararlı programcıklar nedeniyle zarara ya da veri kaybına uğramıştır. Bunun ardından yapılan en mantıklı adım tam teşekküllü bir güvenlik yazılımı araştırmak ve bulunan alternatifleri denemek olabilir. Ancak bu yazılımların da bir maliyeti var; elle tutulur ve geniş kapsamlı çözümler çoğu zaman bütçe zorlayıcı fiyatlarda ve süre kısıtlamalı olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Ücretsiz çözümlerse birbiri arasında doğru kombine edilmezse tam bir koruma sağlayamıyor. Üstelik bazen sahip olduğunuz güvenlik yazılımı doğru görev yapamadığından ya da yazılımın veritabanını canlı tutan laboratuar yeni nesil zararlıları listesine zamanında katamadığından sisteminize yine zararlı yazılımlar bulaşabiliyor. Bu gibi durumlarda yapılabilecekler sınırlı bir sayıda olsa da size farklı bir reçetemiz olacak; online güvenlik çözümleri.

“Güvenlik yazılımının online’ı olur mu hiç?” demeyin. Çünkü geldiğimiz çağda hemen her yazılımın bir web versiyonu bulunabiliyor. Üstelik bahsettiğimiz online güvenlik çözümleri sisteminizin tüm güvenlik kontrolünü üstlenmiyor, sadece mevcut güvenlik yazılımlarınıza yardımcı oluyor ve onların gözünden kaçan bir şeyler var mı diye sisteminizi tarayıp, raporlar oluşturuyorlar. Eğer siz de sisteminizde yüklü bir güvenlik yazılımı bulunduğu hâlde bilgisayarınızda virüs olabileceğini düşünüyorsanız bu online servisleri kullanarak diskinizi baştan aşağıya tarayabilirsiniz.

Online güvenlik çözümleri ne kadar güvenli?

Aklınızda hemen bir soru işareti belirip, bu güvenlik çözümlerine paranoyakça yaklaşabilirsiniz. Ancak hemen belirtelim, bu servisler hâlihazırda güvenlik yazılımları üreten ve kurulabilir güvenlik çözümleriyle sektörün son kullanıcı tarafını neredeyse parsellemiş, kendi içlerinde yenişemeyen, o meşhur ve pahalı yazılımların üreticilerinden geliyor. Yani siz sadece “duygusal” nedenlerden dolayı satın alamadığınız o yazılımların yerine kullanmakta olduğunuz ücretsiz çözümleri bu pahalı yazılımların üreticileri tarafından ücretsiz olarak sunulan online güvenlik hizmetleriyle destekleyebilirsiniz.

Nasıl çalışıyorlar?

Aslında bir çok webware ya da online servis gibi bu güvenlik çözümleri de sunucular üzerinde çalışmak için geliştirilmiş durumdalar. Siz hâlihazırda kullandığınız web tarayıcınızla beraber bu servislerin üzerinde koştuğu sunuculara bağlanıp, sisteminizi taratarak zararlı yazılımları ya da casus yazılımları tespit edip silebilirsiniz. Bu anlamda tahmin edebileceğiniz gibi yoğun bir veri alışverişi yaşayacağınızdan hızlı ve kotasız bir internet bağlantısını tavsiye ediyoruz. Ancak kotasız bir bağlantıya sahip olmanız çok da hayati önem taşımıyor tabii… Hemen her gün güncellenen veritabanları sayesinde en yeni çıkan zararlı yazılımları bile tespit edebilen bu servisleri ara sıra da olsa kullanmanızda fayda var. Bu sayede kullanmakta olduğunuz güvenlik yazılımınızın aslında ne kadar “güvenilebilir” olduğunu da test etme imkânınız oluyor.

Şimdilik sadece sistem taraması yapabilen bu servisler tek dosya taraması ya da sisteminize bağladığınız herhangi bir optik medya ve harici disk taraması yapamıyor. Bu anlamda yazımızın başında da belirttiğimiz üzere, şimdilik mevcut güvenlik çözümlerinize bir tür destek ve yardımcı olarak kullanabiliyorsunuz. Yakın gelecekte bu tip standart özelliklere de kavuşacağını düşündüğümüz online güvenlik servislerini kullanmaya başlamanızı öneriyor ve sizleri, seçtiğimiz bazı güvenlik servisleriyle baş başa bırakıyoruz.

Yorum yazın