Online işletim sistemleri

Online işletim sistemleri

EyeOS

www.eyeos.com

EyeOS girer girmez sizi şık bir ana sayfayla karşılıyor. Ardından hemen My EyeOS’tan işletim sistemimize giriş yapmak için üyelik işlemlerini yapıyoruz. Yani sadece dört adet kutu doldurarak işlemlerimizi kısa sürede tamamlayabiliyoruz.

GlideOS’dan farklı olarak kendi programlarımızı da yükleyebileceğimiz EyeOS doğruyu söylemek gerekirse biraz daha profesyonel bir yaklaşıma sahip. KDE masaüstü yöneticisini kullanan Linux işletim sistemlerini andıran görüntüsüyle ilk bakışta iyi etkiler bırakan EyeOS, hızıyla da kullanıcının ilgisini çekiyor. Deyim yerindeyse siz daha tıklamadan istediğiniz bilgi veya programlar önünüze gelmiş oluyor.

Temel mantık olarak normal bir işletim sisteminden pek de farklı olmayan EyeOS’a tüm belgelerinizi yükleyebilir, fotoğraflarınız arasında gezinebilir, sunumlar hazırlayabilir, yazılarınızı yazabilir ve çeşitli görsel temalarla sanal işletim sisteminizi özelleştirebilirsiniz. Sağ tuş fonksiyonunu da eksik etmeyen EyeOS, çeşitli genişlemelere izin veriyor. Üst kısmında yer alan küçük bir menüyle bütün fonksiyonlara ulaşabiliyorsunuz. Hatta belki de bu yöntemi işletim sistemi hazırlayan firmaların değerlendirmeye alması hepimiz için büyük bir kolaylık olacaktır.

Herhangi bir internet tarayıcısı üzerinden çalışabilen EyeOS, sağladığı 128 bitlik şifrelemeyle dosya ve verilerinizi kem gözlerden koruyor. Beraberinde gelen iki oyunsa boş zamanlarınızı eğlenceyle doldurmanızı sağlayabilir.

Türkçe dil desteği de sunan EyeOS, farklı durumlara farklı çözümler sunuyor. Örneğin okullara, küçük işletmelere özel EyeOS işletim sistemleri oluşturulabiliyor. Bunun için yapmanız gereken web sitesinden firma yetkililerine başvurmak.

Hem Türkçe dil desteği hem de geliştirilebilir fonksiyonlarıyla, ağ oluşturma yeteneği ve hızlı çalışması sayesinde EyeOS sanal işletim sistemi kullanmayı düşünenler için oldukça iyi bir tercih olacaktır.


G.ho.st

http://g.ho.st

Henüz alfa sürümüyle karşımızda olan G.ho.st, sanal işletim sistemi için ücretsiz olarak verdiği 5 GB disk alanının yanı sıra 3 GB’lık e-posta alanı da veriyor. Pek de kısa olmayan bir kayıt işleminin ardından üçüncü parti yazılımlarla görüntüsü değiştirilmiş bir Windows XP’ye benzeyen arayüz karşımıza geliyor. Başlat çubuğu, hali hazırda yüklenmiş bazı eklentiler ve küçük bir açılış müziğiyle sanal masaüstümüzle karşılaştıktan sonra, birkaç programın yüklenmesini bekliyoruz. G.ho.st bu noktada da Windows işletim sistemleriyle benzerliğini sürdürmeye devam ediyor. Hatta öyle ki, başlat çubuğunda “masaüstünü göster” simgesi dahi yer alıyor!

Online işletim sistemi açıldıktan sonra kayıt işlemlerimizi tamamlıyoruz ve artık G.ho.st kullanıma hazır. Last.fm, MSN Messenger, AOL Messenger, Yahoo Messenger, tam yirmi iki adet oyun, çeşitli gadget’lar ve diğer sanal işletim sistemlerinden de aşina olduğumuz çeşitli online ofis uygulamaları hazır olarak sistemimizle beraber geliyor.

G.ho.st gelişme aşamasında olduğundan yeni ziyaretçilerin katılımını arttırmak amacıyla, arkadaşını davet eden kullanıcılara ekstra 1 GB sanal disk alanı veriyor. Üstelik Türkçe dil desteği de sunan G.ho.st, Flash kullanarak hazırlanmış olduğundan bütün internet tarayıcılarla sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Alfa aşamasında olmasından dolayı G.ho.st halen bazı konularda sıkıntı çektiği söylenebilir. Özellikle zaman zaman yavaşlama problemi yaşayan online işletim sistemi, kararlı sürümüne ulaştığı zaman umuyoruz ki bu problemler çözülmüş olacaktır. Fakat yine de denemek ve 5 GB ücretsiz web alanından faydalanmak herkesin ilgisini çekebilir.


Tagged with: , , , ,

Yorum yazın