Online işletim sistemleri

Online işletim sistemleri

Desktop Two

www.desktoptwo.com

Sun Microsystems tarafından desteklenen Flash tabanlı DesktopTwo, sadeliğiyle dikkat çekiyor. Kısa süren kayıt işleminin ardından EyeOS kadar olmasa da hızlı bir servis sunan DesktopTwo, sağladığı 5 GB’lık disk alanıyla rakiplerinin gerisinde kalmıyor. Başlat çubuğuna benzer bir özellikle tüm programlara erişim kolaylaşıyor. Beraberinde gelen not defteri benzeri uygulama tanıdık duygular yaşatıyor. Yine beraberinde gelen anlık mesajlaşma uygulamaları diğer DekstopTwo, MSN Messenger, Gmail Messenger ve Jabber kullanıcısı arkadaşlarınızla iletişim olanağı sunuyor.

Ek olarak hazır şablonlar sayesinde kişisel web sayfalarınızı hazırlamanıza olanak sunan sanal işletim sisteminiz, çalışırken bir yandan daha önce sisteme yüklemiş olduğunuz şarkıları dinleme olanağı da sunuyor. Diğer taraftan online ofis uygulaması yüklü olarak geldiğinden ihtiyacınız olan tüm ofis programlarına sahip oluyorsunuz. Hatta PDF okuyucu kullanarak günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan PDF dosyalarını da görüntülemeniz mümkün. Bu özelliğe sahip olmayan diğer sanal işletim sistemlerine göre bir avantaj sayılabilir. Sistemin bir diğer avantajı da bedavaya sahip olduğunuz 5 GB’lık online disk alanınızı belirli bir ücret karşılığında artırabilmeniz. Yıllık 25 dolar ücret karşılığında disk alanınıza 5 GB daha eklemeniz mümkün.

Halen beta evresinde olmasına rağmen DesktopTwo hataların kolaylıkla geri bildirilmesi ve yeni özelliklerin sürekli eklenmesiyle gelecek vaat eden bir online işletim sistemi. Şimdiden bir DesktopTwo hesabı edinmekte fayda var çünkü ilerde ücretsiz edinmek mümkün olmayabilir.


OOS

www.oos.cc

Nostalji yapmak isteyenler için en uygun sanal işletim sistemi tartışmasız OOS. Zamanında Windows 98 kullanmış olanların hemen ısınacağı olacağı OOS, başlat çubuğu, Notepad, Image Editor gibi ihtiyaç duyabileceğiniz uygulamaları online masaüstünüze seriyor. Sağ tıkladığınızda “özellikler” bağlantısını görmek kullanıcıda tanıdık duygularla gülümseme yaratıyor. Windows işletim sistemlerinden aşina olduğunuz birçok özellik OOS’da başarılı şekilde taklit edilmiş. Örneğin masaüstüne sağ tıklayarak “yeni” seçeneğinden yeni bir dosya oluşturabiliyorsunuz. Fakat bu dosyaya yeni bir ad vermek mümkün olmuyor. Belki bu eksiklik de ilerde kapatılacaktır.

OOS, kendi web sayfalarınızı oluşturmanıza da olanak sunuyor. Bir süre Super Mario oynadıktan sonra artık web sitenizin tasarımına başlayabilirsiniz. 🙂 Evet, yıllar öncesinin bilgisayar duygularını tekrar hissettirmeyi amaçlar gibi bir hali olan OOS’da Super Mario bile var.

OOS arayüzünün çalışma hızı konusunda oldukça başarılı. Online işletim sisteminin üzerinde zaten yoğun işlemci yükü gerektiren işlemler yapmayacağınız için arayüzün hızlı olması OOS’u denemek için geçerli bir sebep olabilir. Ancak OOS arayüz konusunda yakaladığı başarıyı tarayıcı desteği konusunda sergileyemiyor. Örneğin Google Chrome ile sistemi kullanamıyorsunuz. Bu problem de belki ilerde aşılabilir.

Windows 98’in yanında Windows XP’ye benzeyen bir teması da bulunan OOS’un ayrıca Crystal Clear adında neredeyse özgün denebilecek bir görünüm seçeneği de var.

Nostaljik duygulardan hoşlananların tercih edebileceği sade tasarımıyla dikkat çeken OOS, kolay kullanımı ve sunduğu geniş disk alanıyla sanal işletim sistemleri arasında ilgi çekici bir alternatif. Diğer işletim sistemlerine kıyasla bazı konularda geriye düşüyor olsa da kullanılabilirlik açısından oldukça başarılı.


Online ofis uygulamaları

Tüm fonksiyonlarını web tarayıcı üzerinde sergileyen online işletim sistemlerinin gerçek anlamda hayatımıza girmesine henüz hayli zaman var. Fakat benzer bir çizgide yürüyen online ofis uygulamaları hiç de yabana atılmayacak bir aşamaya gelmiş durumdalar. İnternete erişebildiğiniz her yerden bağlanarak ofis belgelerinize ulaşmanızı ve düzenlemenizi sağlayan online ofis uygulamaları “office 2.0” deyimiyle de anılıyor. Ofis belgelerinizi açabilmek veya düzenleyebilmek için bilgisayarınızda belirli yazılımları bulundurma zorunluluğunu ortadan kaldıran online ofisler, son dönemde hızlı şekilde kullanıcı kazanmaya başladı.

Online ofis uygulamalarının bir diğer avantajı da birlikte çalışma konusunda göze çarpıyor. İş ya da okul arkadaşlarınızla birlikte kullanmaya ihtiyaç duyduğunuz, üzerinde ortak çalışmalar yürüttüğünüz ofis belgelerini böyle bir ortamda bulundurmak büyük avantaj sağlayacaktır. Online ofis uygulamaları aynı belgenin çeşitli hiyerarşik yapılar içerisinde birden çok kullanıcı tarafından düzenlenebilmesi konusunda başarılı özellikleri bulunuyor. Aşağıdaki adreslerde online Office konusunda en başarılı uygulamaları bulabilirsiniz.

www.ajax13.com/ajaxwrite

http://docs.google.com

www.thinkfree.com

www.zoho.com


Ücretsiz web diski: Opendrive.com

Dosyaları internette saklamanın iyi bir fikir olduğundan sürekli bahsediyoruz. Sıkça ihtiyaç duyduğunuz dosyalara internet bağlantısına sahip olduğunuz her yerden erişebilmek gerçekten büyük bir avantaj. USB belleğiniz ya da taşınabilir sabit diskiniz her an yanınızda olmayabilir ama sokağa adım attığınız anda bir internet kafe bulmanız çok da zor olmaz. Bu yüzden önemli dosyalarınızın birer kopyalarını web diskinde barındırmak isteyebilirsiniz. Ücretsiz olarak bu hizmeti veren birçok web sitesi bulunduğundan biz de tüm ADSL kullanıcılarına bir web diski edinmelerini tavsiye ediyoruz.

Ücretsiz web diski hizmeti veren en başarılı sitelerden biri Opendrive. Opendrive’ın yüksek kapasitelere sahip ücretli paketlerinin yanında 1 GB’lık ücretsiz bir seçeneği de bulunuyor. www.opendrive.com adresinde hesabınızı açtıktan sonra oluşturduğunuz web diskine, sitedeki arabirim üzerinden dilediğiniz zaman ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca Opendrive, tarayıcınızı kullanmadan diskinize bağlanabilmeniz için sisteminize Bilgisayarım simgesine tıkladığınızda disklerinizden biri gibi görünecek şekilde entegre olabiliyor.

Opendrive’da hesap açarken e-posta adresinizi vermeniz gerekiyor ve aynı e-posta adresiyle birden çok ücretsiz hesap açılamıyor. Yine de size 1 GB’lık web diski sunan bu hizmet sürekli elinizin altında bulunması açısından faydalı olacaktır. Oldukça kullanışlı bir hizmet olan Opendrive’ı mutlaka deneyin.

Tagged with: , , , ,

Yorum yazın