Online müziğin en iyi adresleri

Online müziğin en iyi adresleri

İnternet üzerinden binlerce şarkıyı ücretsiz olarak dinlemenize olanak tanıyan online servisler sayesinde yakında kendi müzik arşivinizi bulundurmaya gerek duymayabilirsiniz.

Kaliteden hayli az ödün vererek ses dosyalarının boyutunu ciddi şekilde düşüren MP3 teknolojisinin ortaya çıkışından bugüne, müzik sektörü hayli değişti. Bir zamanlar albüm satışlarından büyük gelirler elde eden yapımcı ve müzisyenler, şimdilerde farklı gelir modellerine ağırlık vermek durumunda. Müziğin internet üzerinden kolayca paylaşılabiliyor olması ve korsan yollardan dağıtılmasının bir türlü önlenememesi, müzisyen ve yapımcıların ticari hayatını ciddi şekilde etkiledi. Şimdilerde geçmişe oranla çok daha az sayıda albüm kaydediliyor ve müzik marketlerde satışa çıkıyor. Artık birçok müzik kaydı yalnızca internet üzerinden dağıtılmak üzere yapılıyor. Bunlardan bazılarında satış geliri bile hedeflenmiyor…

Son birkaç yılda müziğin internet üzerinden satılmasına da aşina olduk. Apple, iTunes üzerinden müzik satışına başlayarak bu alanda öncü oldu. iTunes kullanıcıları şarkı başına 1 dolar gibi bir maliyetle sevdikleri sanatçıların eserlerini bilgisayarlarına indirerek kendi kütüphanelerine ekleyebiliyor. Online ortamda müzik eserleri satın almanıza olanak tanıyan farklı hizmetler de var. Fakat biz bu yazıda satın alabileceğiniz müzikten değil, internete bağlı olduğunuz her yerden ücretsiz olarak dinleyebileceğiniz müzikten bahsedeceğiz.

Yorum yazın