Opera neden farklı?

Opera neden farklı?

Ücretsiz ve yetenekli bir web tarayıcısı olan Opera, diğer tarayıcıların sunmadığı bazı özelliklere de sahip.

Opera, web sayfalarına ulaşmanızı sağlayan bir web tarayıcısı; tıpkı Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Google Chrome gibi… O da diğer tarayıcılar gibi ücretsiz dağıtılıyor (www.opera.com) ve Türkçe desteği mevcut. Fakat Opera’yı diğer tarayıcılardan farklı kılan bazı özellikleri var. Bu yazıda Opera’yı diğer tarayıcılardan farklı kılan ve belki de sizin tarayıcı tercihinizi değiştirecek bazı özelliklerden bahsedeceğiz.

Opera 10.5 ile her şey farklı

Senelerdir tarayıcı denildiğinde akla gelen ilk seçenekler arasında olmayan, fakat belli bir kullanıcı kitlesi tarafından beğenilerek kullanılan, web tarayıcı sektörüne yenilikler getiren Opera’nın geçtiğimiz Mart ayında 10.5 sürümü yayımlandı. Her şeyden önce yeni JavaScript motoru Carakan, yeni grafik kütüphanesi Vega ve yeni sürüm web sayfası render motoru Presto 2.5 ile Opera 10.5, eski sürümüne göre kimi durumlarda önceki sürümüne göre 7-8 kat daha hızlı. Hatta, yapılan testlere göre pera 10.5 şu an “dünyanın en hızlı tarayıcısı” unvanını taşıyor (ama Chrome 5.0 bu unvanı ele geçirebilir.) Hız dışında yeni nesil web sayfaları için HTML5’e de büyük oranda destek verilmiş durumda. HTML5 desteğinin yanında Opera artık işletim sistemlerinin özelliklerini daha iyi kullanabiliyor. Windows için Aero Glass, Aero Peek ve Jump List desteği sağlanmış durumda, Linux’ta ise QT bağımlılığı ortadan kalktı, Mac sürümünde Cocoa ve Growl bildiri sistemi destekleniyor. Yapılan bir diğer iyileştirme de arama çubuğu ve adres çubuğunda. Artık aradığınız kelimeler kaydediliyor. Tabii dilerseniz bunu kapatabilirsiniz ya da istediklerinizi kenarındaki “X” işaretiyle silebilirsiniz.

Kalan yenilikler arasında menü çubuğunun her öğesine tek düğmeden ulaşmanızı sağlayan akıllıca düzenlenmiş O-menüsü, gizli gezinti modu, yenilenmiş bileşen (widget) sistemi, artırılmış harici indirme yöneticisi desteği, Firefox’a benzer uyarı ekranları ve arama bölümü, yenilenmiş opera:cache ve “non-modal” pencereler var. Opera 10.5 ile gelen tüm yenilikleri öğrenmek isterseniz http://bit.ly/opera10_5yenilikleri adresinden bilgi almak mümkün.

Yorum yazın