Opera neden farklı?

Opera neden farklı?

Ücretsiz ve yetenekli bir web tarayıcısı olan Opera, diğer tarayıcıların sunmadığı bazı özelliklere de sahip.

Opera, web sayfalarına ulaşmanızı sağlayan bir web tarayıcısı; tıpkı Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Google Chrome gibi… O da diğer tarayıcılar gibi ücretsiz dağıtılıyor (www.opera.com) ve Türkçe desteği mevcut. Fakat Opera’yı diğer tarayıcılardan farklı kılan bazı özellikleri var. Bu yazıda Opera’yı diğer tarayıcılardan farklı kılan ve belki de sizin tarayıcı tercihinizi değiştirecek bazı özelliklerden bahsedeceğiz.

Opera 10.5 ile her şey farklı

Senelerdir tarayıcı denildiğinde akla gelen ilk seçenekler arasında olmayan, fakat belli bir kullanıcı kitlesi tarafından beğenilerek kullanılan, web tarayıcı sektörüne yenilikler getiren Opera’nın geçtiğimiz Mart ayında 10.5 sürümü yayımlandı. Her şeyden önce yeni JavaScript motoru Carakan, yeni grafik kütüphanesi Vega ve yeni sürüm web sayfası render motoru Presto 2.5 ile Opera 10.5, eski sürümüne göre kimi durumlarda önceki sürümüne göre 7-8 kat daha hızlı. Hatta, yapılan testlere göre pera 10.5 şu an “dünyanın en hızlı tarayıcısı” unvanını taşıyor (ama Chrome 5.0 bu unvanı ele geçirebilir.) Hız dışında yeni nesil web sayfaları için HTML5’e de büyük oranda destek verilmiş durumda. HTML5 desteğinin yanında Opera artık işletim sistemlerinin özelliklerini daha iyi kullanabiliyor. Windows için Aero Glass, Aero Peek ve Jump List desteği sağlanmış durumda, Linux’ta ise QT bağımlılığı ortadan kalktı, Mac sürümünde Cocoa ve Growl bildiri sistemi destekleniyor. Yapılan bir diğer iyileştirme de arama çubuğu ve adres çubuğunda. Artık aradığınız kelimeler kaydediliyor. Tabii dilerseniz bunu kapatabilirsiniz ya da istediklerinizi kenarındaki “X” işaretiyle silebilirsiniz.

Kalan yenilikler arasında menü çubuğunun her öğesine tek düğmeden ulaşmanızı sağlayan akıllıca düzenlenmiş O-menüsü, gizli gezinti modu, yenilenmiş bileşen (widget) sistemi, artırılmış harici indirme yöneticisi desteği, Firefox’a benzer uyarı ekranları ve arama bölümü, yenilenmiş opera:cache ve “non-modal” pencereler var. Opera 10.5 ile gelen tüm yenilikleri öğrenmek isterseniz http://bit.ly/opera10_5yenilikleri adresinden bilgi almak mümkün.

3 yorum

  1. berat

    Yıllardır Opera kullanıyorum. Yazınızda belirtmiş olduğunuz bütün bu özelliklere rağmen, yapılan araştırmalarda her 100 kullanıcıdan ancak 1,3’nün operayı tercih ettiği de bir gerçek. Bunca özellik sunan bir tarayıcıyı neden 100 kişiden ancak biri kullanır peki. Bu nedenlerin başında özellikle resmi kurum ve kuruluşların, bankaların vs. Opera gibi bir tarayıcıya gerekli desteği vermemeleri ve sayfalarını uzun yıllar İE. alt yapısına uygun olarak hazırlamalarıdır. Tabi bu durum işletim sistemlerindeki Windows egemenliğinin doğrudan web’e de yansımasıdır. Mesela yanızda bahsettiğiniz HTML5’e Opera’nın destek vermesine rağmen Google’ın bile HTML5 ile ilgili bir veriyi görüntülemek için İE. ya da Firefox kullanınız demiş olması manidardır. Bütün bunların yanı sıra, Opera malesef eklenti desteğinde, bunların tarayıcı ile bütünleşmesinde ve fonksiyonel olarak kullanılmasında Firefox’un çok gerisinde kaldı. Opera’nın bütünleşik olarak sunduğu pek çok özelliğe rağmen, Firefox eklenti olarak (özellikle güvenlik hususunda NoScript gibi…)bunların çok daha fazlasını ve kullanışlısını sundu. Javascript gerektiren bazı görseller, hatta oyun siteleri de İE’ı daha ön planda tuttukları için Opera’da bu görseller İE. kadar iyi görüntülenemedi…Bunlar gibi çoğaltabileceğimiz nedenler Operanın daha geniş kitlelerce kullanılmasını engellemiştir. Ancak benim gibi Opera fanatikleri tarafından kullanılan bir tarayıcı durumundadır malesef.

  2. sakal1

    Ben Macintosh kullandığım için Safari kullanmaktayım. Opera yı yüklersem bir sorunla karşılaşmam muhtemel midir? Olası problem ve çözümler nelerdır öğrenebilir miyim? Selamlar.

  3. Ahmet

    Benim bildigim operanın kullanılmamasının nedeni kullanıcı bilgilerini satması tabi olayın aslını bilmiyorum

Yorum yazın