Opera neden farklı?

Opera neden farklı?

Opera Unite ile PC’nizi bir dosya paylaşım sunucusuna dönüştürebilirsiniz.

Opera Unite

Düşünün ki bir arkadaşınıza 20 GB fotoğraf göndereceksiniz, nasıl gönderirdiniz? Fotoğrafları bir upload sitesine atarak mı, e-posta göndererek mi, Messenger’dan yollayarak mı yoksa  kargoya içinde fotoğrafların bulunduğu flaş diski vererek mi? Yoksa Opera Unite kullanarak mı?

Hepsini teker teker inceleyelim… Dosyaları upload sitesine göndermek için dosyayı belli boyutlara parçalamak ve onları bu şekilde upload etmek gerekir. Dosyaları göndermek ve karşı tarafın dosyaları tekrar indirmesi gerekir. E-posta gönderirken de eklerin bir boyut sınırı var. Bu yüzden yüzlerce belki de binlerce e-posta atmanız gerekecek… Windows Live Messenger ya da benzeri bir program kullanarak fotoğraflar gönderildiğinde ise karşı tarafla aranıza sınırlar çizen bir ulak olacak. Dolayısıyla ancak bu ulağın hızına bağlı kalarak fotoğraflarınızı paylaşabileceksiniz.

Opera Unite’taki Photo Sharing servisini kullanarak 5 saniyede 5 tıklamayla 20 GB fotoğrafınızı arkadaşınızla paylaşabilirsiniz. Paylaştıklarınızı sadece arkadaşınız erişsin diye de şifreleyebilirsiniz.

Opera Unite içindeki servisler -ki bu servisleri eklenti şeklinde düşünebilirsiniz- sadece dosya paylaşmaya yönelik değil, temel amacı bilgi paylaşımı olan servislerdir. Bu servisler vasıtasıyla bilgisayarınızı bir web sunucusu hâline getirebilir ve kendi internet sayfanızı herhangi bir hosting servisine ihtiyaç duymaksızın yayımlayabilirsiniz, yer imlerinizi bir arkadaşınızla paylaşabilirsiniz, bir Excel tablosunu arkadaşlarınızla beraber doldurabilirsiniz, karşılıklı oyunlar oynayabilirsiniz.

3 yorum

  1. berat

    Yıllardır Opera kullanıyorum. Yazınızda belirtmiş olduğunuz bütün bu özelliklere rağmen, yapılan araştırmalarda her 100 kullanıcıdan ancak 1,3’nün operayı tercih ettiği de bir gerçek. Bunca özellik sunan bir tarayıcıyı neden 100 kişiden ancak biri kullanır peki. Bu nedenlerin başında özellikle resmi kurum ve kuruluşların, bankaların vs. Opera gibi bir tarayıcıya gerekli desteği vermemeleri ve sayfalarını uzun yıllar İE. alt yapısına uygun olarak hazırlamalarıdır. Tabi bu durum işletim sistemlerindeki Windows egemenliğinin doğrudan web’e de yansımasıdır. Mesela yanızda bahsettiğiniz HTML5’e Opera’nın destek vermesine rağmen Google’ın bile HTML5 ile ilgili bir veriyi görüntülemek için İE. ya da Firefox kullanınız demiş olması manidardır. Bütün bunların yanı sıra, Opera malesef eklenti desteğinde, bunların tarayıcı ile bütünleşmesinde ve fonksiyonel olarak kullanılmasında Firefox’un çok gerisinde kaldı. Opera’nın bütünleşik olarak sunduğu pek çok özelliğe rağmen, Firefox eklenti olarak (özellikle güvenlik hususunda NoScript gibi…)bunların çok daha fazlasını ve kullanışlısını sundu. Javascript gerektiren bazı görseller, hatta oyun siteleri de İE’ı daha ön planda tuttukları için Opera’da bu görseller İE. kadar iyi görüntülenemedi…Bunlar gibi çoğaltabileceğimiz nedenler Operanın daha geniş kitlelerce kullanılmasını engellemiştir. Ancak benim gibi Opera fanatikleri tarafından kullanılan bir tarayıcı durumundadır malesef.

  2. sakal1

    Ben Macintosh kullandığım için Safari kullanmaktayım. Opera yı yüklersem bir sorunla karşılaşmam muhtemel midir? Olası problem ve çözümler nelerdır öğrenebilir miyim? Selamlar.

  3. Ahmet

    Benim bildigim operanın kullanılmamasının nedeni kullanıcı bilgilerini satması tabi olayın aslını bilmiyorum

Yorum yazın