Opera neden farklı?

Opera neden farklı?

Güvenlik

Opera’da da, diğer tarayıcılarda olduğu gibi, ortaya çıkan güvenlik açıkları çok kısa süreler içerisinde (ortalama bir günden daha az) kapatılıyor. Bunlar dışında otomatik güncelleyici sistemiyle yeni bir sürüm kullanıma sunulduğunda Opera kendini otomatik güncelleyebiliyor. Sahtekâr sitelere girince sizi uyarıyor ve SSL3/TSL desteği ile güvenli web sitelerinde 256-bit şifreleme yapma imkânı sunuyor. Elbette Opera herhangi bir bilginizin çalınmayacağını garanti etmiyor ama tarayıcı kısmı için yeterli güvenlik sağlıyor. Kalan güvenlikse işletim sistemi açıklarına, antivirüs ve güvelik duvarı uygulamasına ve web sitelerine bilgi verirken dikkatli olmaya kalıyor.

Özelleştirme

Bileşenler, düğmeler, kullanıcı betikleri, temalar, Unite servisleri, araç çubuğu ve menü ayar dosyalarıyla Opera’yı kendi isteğinize göre değiştirebilirsiniz.

Bileşenleri masaüstünde çalışan mini uygulamalar olarak düşünebilirsiniz. 10.5 ile beraber Opera açık olmasa bile bileşenleri kullanmaya devam edebilirsiniz. http://widget.opera.com adresinden diğer bileşenleri denemeniz mümkün.

Bir “düğme”ye basarak çeşitli işlemleri kolay yoldan yapabilirsiniz. Opera çeşitli amaçlarla kullanabileceğiniz sayısız düğme hazırlamanıza imkân sağlar. (Bazı favori düğmeler için: http://bit.ly/operadugmeleri)

Kullanıcı UserJS dosyaları, web sayfasına sonradan eklediğiniz küçük JavaScript dosyalarıdır ve web sayfalarına çeşitli ek özelikler kazandırmak veya web sayfasındaki problemleri gidermek için kullanılır. http://bit.ly/operauserjs adresinden bir UserJS’i Opera’ya nasıl kuracağınızı öğrenebilirsiniz.

Opera Türkiye

Resmi Opera forumlarında moderatörlük yapan ZAHEK (Mağruf Çolakoğlu)’in tuttuğu blog,  1 Ekim 2009 tarihinde birkaç projeyle birlikte ve yepyeni bir görünümle operaturkiye.net çatısı altında toplanmıştır. Opera Türkiye ekibi, o günden bu yana Opera’nın Türkiye’deki kullanımının artırılmasına yönelik çalışmalar yapıyor. proje.operaturkiye.net  adresinden de ekibin Opera ile ilgili projelerini görmek mümkün.

3 yorum

  1. berat

    Yıllardır Opera kullanıyorum. Yazınızda belirtmiş olduğunuz bütün bu özelliklere rağmen, yapılan araştırmalarda her 100 kullanıcıdan ancak 1,3’nün operayı tercih ettiği de bir gerçek. Bunca özellik sunan bir tarayıcıyı neden 100 kişiden ancak biri kullanır peki. Bu nedenlerin başında özellikle resmi kurum ve kuruluşların, bankaların vs. Opera gibi bir tarayıcıya gerekli desteği vermemeleri ve sayfalarını uzun yıllar İE. alt yapısına uygun olarak hazırlamalarıdır. Tabi bu durum işletim sistemlerindeki Windows egemenliğinin doğrudan web’e de yansımasıdır. Mesela yanızda bahsettiğiniz HTML5’e Opera’nın destek vermesine rağmen Google’ın bile HTML5 ile ilgili bir veriyi görüntülemek için İE. ya da Firefox kullanınız demiş olması manidardır. Bütün bunların yanı sıra, Opera malesef eklenti desteğinde, bunların tarayıcı ile bütünleşmesinde ve fonksiyonel olarak kullanılmasında Firefox’un çok gerisinde kaldı. Opera’nın bütünleşik olarak sunduğu pek çok özelliğe rağmen, Firefox eklenti olarak (özellikle güvenlik hususunda NoScript gibi…)bunların çok daha fazlasını ve kullanışlısını sundu. Javascript gerektiren bazı görseller, hatta oyun siteleri de İE’ı daha ön planda tuttukları için Opera’da bu görseller İE. kadar iyi görüntülenemedi…Bunlar gibi çoğaltabileceğimiz nedenler Operanın daha geniş kitlelerce kullanılmasını engellemiştir. Ancak benim gibi Opera fanatikleri tarafından kullanılan bir tarayıcı durumundadır malesef.

  2. sakal1

    Ben Macintosh kullandığım için Safari kullanmaktayım. Opera yı yüklersem bir sorunla karşılaşmam muhtemel midir? Olası problem ve çözümler nelerdır öğrenebilir miyim? Selamlar.

  3. Ahmet

    Benim bildigim operanın kullanılmamasının nedeni kullanıcı bilgilerini satması tabi olayın aslını bilmiyorum

Yorum yazın