Armello İnceleme

Armello İnceleme

Avustralya merkezli bağımsız oyun geliştiricisi League of Geeks (LoG) 2011 yılında daha önceleri Torus oyun firmasında çalışan dört arkadaş tarafından Melbourne şehrine kuruldu. Armello adı verilen ilk oyunlarının hayata geçirilebilmesi için 2014 yılının Nisan ayında Kickstarter kampanyası başlatıldı ve hedeflenen 200 bin Avustralya Dolarını aşacak biçimde 305 bin Avustralya Doları bir aydan kısa sürede toplanarak onay alındı. Masa üstünde oynanan kart oyunlarının dijital ortama uyarlanmış versiyonlarından biri olan Armello masallarda gördüğümüz türden hayvanlar alemini bizlere sunuyor. Dört oyun geliştiricisinin basit bir dijital board oyunu yapmak üzere başlattığı Armello projesinin son halini alması dört sene sürmüş. Oyun geliştirilirken masa üzerinde hazırlanan bir karton model ve kartlar ile istenen kıvama getirilebilmesi için denemeler gerçekleştirilmiş. Renkli ve canlı bir fantazi dünyası olan Armello’da geçen oyunda hastalanan kralın saçmalıklarını engellemek, dört büyük kabile olan Ayı, Tavşan, Fare ve Kurt tarafından gönderilen kahramanlara düşüyor.

290340_screenshots_2015-01-26_00002

Sıra esaslı stratejik (TBS) macera türünü esas alan oyunda oyuncular seçtikleri kahramanları doğrudan yönetiyorlar ve Armello’yu kurtaran kişi olmaya çalışıyorlar. Çok sayıda etkinlik sırasında en iyi bağımsız oyun seçilmiş olan Armello çok oyuncu desteği de içererek daha geniş bir kitleye hitap edebiliyor. İlgiyi arttıran bir diğer neden Steam ortamında Windows, Mac, Linux ve SteamOS, ayrıca ek olarak iOS, Android ve PS4 versiyonlarının da bulunması. Çok oyuncu modu farklı platformları kabul ediyor. Steam ortamına baktığımızda normal fiyatının 50 TL olduğunu görüyoruz. Oyun 1 Eylül 2015 tarihinde final sürüm olarak Steam’de güncellendi ama daha öncesinde 22 Ocak 2015’de Erken Erişim olarak Steam kullanıcılarına sunulmuştu. Ancak gerçekte Armello oyunu modelden dijitale ilk geçtiğinde hedeflenen iPad ortamı olmuştu. Kickstarter kampanyasının başladığı dönemdeyse oynanabilir bir Alpha sürümünün kısa süre içinde gösterilebilmesi için iPad’den PC platformuna geçiş yaşandı. Destek toplanınca istenen ekip kuruldu ve mobil dışındaki sürümleri dağıtıma girdi. Android ve iPad sürümlerinin gelecek sene sunulması planlanıyor.

290340_screenshots_2015-01-27_00005

Çekilen kartlar ve atılan zarlar nedeniyle şans faktörünü de içerisinde barındıran Armello oyunu sırasında oyuncular karakter seçimi gerçekleştirebiliyor. Her bir kabileden farklı kahramanların kendilerine has güçlü özellikleri var. Dört taneye kadar oyuncu birlikte oynayabiliyor. Altıgen biçimli dilimler içeren ve rastgele biçimde şekillenen oyun alanında tamamlanacak görevler, keşfedilecek zindanlar, savaşılacak rakip kahramanlar ve ele geçirilecek yerleşim alanları var. Oyunda ilerledikçe elde edilen parayla kahramanlara yönelik ek yetenekler alınabiliyor. Çekilen kartlar kullanılarak büyü yapılabiliyor, yaralar iyileştirilebiliyor, destekçiler toplanabiliyor ya da özel yetenekler garantileniyor. Gündüz ve gece döngüsü içeren Armello’da belirli karakterler farklı zaman dilimlerinde güçlerini arttırabiliyor. Belirli düşmanlar sadece gece ya da gündüz ortaya çıkıyor. Elbette bu öğelerden ötürü TBS macera dışında aynı zamanda RPG de geçerli. Sonuç olarak oynaması kolay ama uzmanlaşması zor olan bir oyun. Strateji konusunda deneyimli olan kullanıcılar için daha cazip görünüyor. Sekiz ayrı kahraman arasında seçim yapılabildiği için oyunu baştan tekrarlayıp farklı deneyimler elde edebilirsiniz. Elbette burada sabit bir kural yok çünkü tüm kahramanlar eklemelerle iyileştirilebiliyor ve karşınızaki oyuncunun hamlelerine göre tepki vermeniz gerekiyor. Oyun boyunca aslan kralı tahtından indirmeyi başaramazsanız bile en yüksek prestij puanını elde ettiğinizde kazanan oluyorsunuz.

290340_screenshots_2015-01-24_00005

Tepeden bakılarak oynanan oyunlardan biri olduğu için sistem gereksinimleri hiç de yüksek değil. Windows tarafında çift çekirdekli 2 GHz işlemci, 2 GB RAM bellek, 512 MB bellekli DirectX 10 destekli ekran kartı ve 4 GB boş sabit disk alanı yetiyor. Diğer yandan görseller son derece başarılı ve renkler oyuncunun gözlerini kamaştırıyor. Ortama tepeden bakarkan havada dolaşırken görülen bulutlar ayrı bir tat veriyor. Elbette zoom yaparak yüzeye yaklaşmak mümkün. Kamera ise kullanıcının duruma göre ayak uyduruyor ve rahatsızlık yaratmıyor. 120’den fazla kartın hareketleri dahil animasyonlar da epey etkileyici. Müzik ve efektler açısından da başarılı bir işe imza atılmış. Diğer yandan çoğu arka plan müziği birbirine benziyor. Elbette ana kahramanlar hayvanlar olduğu için herhangi bir seslendirme söz konusu değil. Şimdilik menü ya da altyazı tarafında Türkçe dil desteği yer almıyor. Her seferinde oyuna başladığınızda farklı bir düzen karşınıza çıktığı için oyunda tekrar oynama potansiyeli bulunuyor. Ancak bu durum elbette bir anda avantajdan dezavantaja dönüşebilir çünkü çok daha zorlu olan bir başlangıç tablosuyla karşılaşabilirsiniz. Türden dolayı oyun başında ya da genelinde devam eden bir hikaye ya da video bazlı kısa klipler yok. Zaman içinde daha fazla kahraman ekleyen DLC’ler satışa sunulabilir. Örneğin Kickstarter sırasında destek verenlere Bandit kabilesinin kahramanları hediye edildi ve şu anda alanlar kullanamıyor ama zamanla DLC olarak gelebilir.

290340_screenshots_2015-01-24_00006

PUAN: 82
Geliştirici: League of Geeks
Dağıtıcı: League of Geeks
Platform: PC, PS4, Mac, Linux, SteamOS (iPad/Android çıkış 2016)

Steamhttp://store.steampowered.com/app/290340/

Yorum yazın