Assassin’s Creed Chronicles: China İnceleme

Assassin’s Creed Chronicles: China İnceleme

Çok değil bundan sekiz sene önce start almış olan Assassin’s Creed serisi milyonlarca oyun meraklısının beğenisini kazandı. İkinci bölümden sonra arka arkaya gelen Brotherhood ve Revelations sonrasında AC III ve IV (Black Flag) geldi. Bu serinin mimarı ve yayıncısı olan Ubisoft hız kesmeden devam ediyor. Tüm bölümler, eski nesillerde yaşamış iki gizemli topluluk Haşhaşiler ve Tapınakçılar arasındaki mücadeleyi konu alıyor. Karakteristik biçimde serbest koşu, gizlenme, açık dünya temaları ön planda. Serideki oyunlar ilerledikçe Haçlı Seferleri, Rönasans, kolonileşme, Fransız İhtilali gibi önemli tarihi dönemlerden geçerek günümüze yaklaşıldı. Geçen sene sonunda sunulmuş olan AC Unity sonrasında yaşanan teknik sorunlar serinin fanatiklerini çok üzdü ve sinirlendi. Tepkilerden ötürü Season Pass satışı durduruldu, daha önceden Season Pass ya da bunu da içeren Gold sürüm oyunu almış olanlara altı Ubisoft oyunundan birini ücretsiz seçip indirme şansı verildi. Ayrıca Dead Kings adlı ilk DLC ücretsiz sunuldu. İşte bu iptal edilen Season Pass’e dahil olan Assassin’s Creed Chronicles: China adlı bie ek içerikten söz ediliyordu ve gelişmelerden sonra askıya alındı. Ardından 2015 sonunda sunulacak AC Victory kesinleşti. Bu gelişmelerden sonra toplam üç oyundan oluşan ve ana serinin dışında kalan Assassin’s Creed Chronicles üçlemesi belirdi. İlk bölümü olan Assassin’s Creed Chronicles: China başlı başına bir oyun olarak satışa çıktı bile. Üç oyun da PC, PS4 ve Xbox One sürümleriyle sunulacak.

AC Chronicles serisinin özelliği, ana serideki üç boyutlu TPS görünümünü terk edip 2.5 boyutlu daha sade ortamı tercih ediyor olması yani bir nevi platform oyun deneyimi geçerli ama sahnelerde yeri geldiğinde Z ekseninde dönüşler gerçekleşebiliyor ama çoğu durumda yatay ve dikeydeki hareketlerle sınırlıyız. Üç oyunu da Climax Studios ve Ubisoft Montreal geliştiriyor. 2.5D tasarım dışında sanki boya fırçasından çıkmış arka plan görüntüleri dikkat çekiyor. Merak ediyor olabilirsiniz, hemen söyleyelim; serideki üç oyunda da yeni protagonist ana karakterler bizlerle. China (Çin) sonrasında India (Hindistan) ve Russia (Rusya) gelecek. Anlaşılacağı gibi her biri bu ülkelere yönelik ortamları ve olayları konu alıyor. Çin’i konu alan ilk bölümdeki kahramansa Shao Jun. 2011’de sunulmuş Assassin’s Creed: Embers adlı 20 dakikalık kısa animasyonda karakterle tanışmıştık. Evet bu kez bayan karakter başrolde. 1505 doğumlu Jun, hükümdarın ölümünden sonra Assassin tarafından kurtarılıyor ve bu saflara geçiyor. Yeni hükümdar, Assassin dahil tüm karşıtlara idam kararı verince maceralar başlıyor. İtalyan hoca Ezio Auditore da Firenze tarafından eğitildikten sonra iki yıl arayı takiben Çin’e geri dönen Jun’un mücadelesi başlıyor. Önce Wang Yangming desteğiyle Moğol atağı engelleniyor, sonra bu hocanın ölümünden sonra Çin’deki ekip tekrar ayağa kaldırılıyor ve başına Jun geçiyor. Assassin’s Creed Chronicles: China ise 1526 yılında yani Ming Hanedanlığının sallantılı döneminde geçiyor. Göreviniz Çin’e geri dönen ve intikam almayı hedefleyen Jun’u kontrol etmek ve görevleri tamamlamak.

ibxlatB25kgXt0

Platform tarzı oyunda ana kriter öncelikli olarak gizlenmek, nöbetçilere yakalanmadan askerleri birer birer temizleyip ilerlemek. Bu nöbetçilerin görüş alanlarını temsil eden grafiksel sunumlar sayesinde nereye saklanmanız gerektiğini, ne zaman nereye hareket edebileceğinizi kestirebiliyorsunuz. Elinizdeki çatapat gibi araçları ve ıslığınızı kullanarak gürültü çıkarıp onların dikkatini başka yöne çekebilirsiniz. Oyun pek kolay değil ve yeterince hızlı olmazsanız belirli kısımları çok kez tekrarlamanız gerekebilir. İşin kötüsü otomatik kaydetme sistemi bazen çok geride kalabiliyor ve tekrarlanacak kısım uzayabiliyor. Oyunda ilerledikçe hızınız ve hünerleriniz artacak. Çin yani uzakdoğu yapısından ötürü Jun’un dövüş sırasında uzakdoğu sporlarını uygulaması şaşırtıcı olmasa gerek. Toplam 12 seviye var ve hikayeyi tamamlamak yaklaşık 5-6 saat sürüyor yani kısa bir oyun. Ana serideki açık dünya aksine görevlerle sınırlısınız ve yan görevler yok denecek kadar az. Kafa yoran bulmacalar yok. Elbette bu tür 2D oyunlarda karakteri istenen yere koşturmak, hedeflere atlamak daha kolay. Bazı yerlerde halatınıza tutunup arkadaki diğer kısımlara atlıyorsunuz ve bu sayede derinlik hissi veriliyor. Ritminizi bulduktan sonra eğlenceli vakit geçireceğinizi söyleyebiliriz. Grafik tasarımı ve kendine has görseller beğeni kazanıyor. Müzik tarafından uzakdoğu esintileri oyuncuyu ayrı bir moda sokuyor. Ancak diğer yandan hikayenin çarpıcı ve şaşırtıcı bir yanı olmadığı için sizi sürüklemiyor. Oyun boyunca karakterle ilgili önemli bilgiler edinmiyoruz ve sadece engelleri aşmaya odaklanıyoruz.

thumb_1429779459-1

Oyunun yapısından ötürü tek oyuncu modu dışına çıkamıyoruz, birden çok kez baştan oynayacağınızı sanmıyoruz. Her ne kadar fiyatı uygun olsa da Ubisoft’un benzer fiyatlı daha iyi oyunlarını görmüştük.

PUAN: 70
Geliştirici: Climax Studios & Ubisoft Montreal
Dağıtıcı: Ubisoft
Platform: PC, XO, PS4

Yorum yazın