Assassins’s Creed Syndicate İnceleme

Assassins’s Creed Syndicate İnceleme

Oyun dünyasının en başarılı serilerinden biri olan Assassin’s Creed yani Haşhaşiler Mezhebi geliştiricisi ve dağıtıcısı Ubisost’un yüzünü güldürmeye devam ediyor. Tarihi motiflerle süslenen ve gizlenmeyi ön plana çıkaran bu seride 2007’den beri epey bir oyun bizlerle oldu. Başta süren numaralı seriden sonra Rogue, Unity ve son olarak Syndicate bölümleri karşımıza çıktı. Haçlı Seferleri, Rönasans, kolonileşme, korsanlar derken son olarak Unity ile Fransız İhtilali dönemine yolculuk etmiştik. Maalesef bu oyunda başlarda ciddi teknik sorunlar oldu ve oyuncular epey kızdı, sırtını döndü. İşte bu sebepten ötürü Ubisoft üzerindeki baskı ve serinin bir sonraki oyunu olacak Syndicate ile ilgili beklentiler yükseldi. 2014 yılının sonundaki AC Unity üzerinden bir sene geçti ve AC Syndicate bizlerle. Bu kez Fransa’dan komşu ülke olan Britanya’ya geçiyoruz. 19. yüzyılda hüküm sürmüş olan Kraliçe Victoria döneminde yani günümüze hiç olmadığı kadar yakınız. Serinin son oyununa ait ilk bilgiler geçen sene sonunda sızmıştı ve o dönemde adının Assassin’s Creed Victory olacağı öğrenilmişti. Sızan görüntüler sayesinde yedi dakikalık oyun deneyimi izlenebilmişti.

368500_screenshots_2015-11-20_00034

Ardından resmi duyuru 12 Mayıs 2015’de geldi. Bir önceki oyunu Ubisoft Montreal geliştirmişti. Bu bölümse Ubisoft Quebec imzalı. Sony PS4 ve Xbox One sürümleri bundan bir ay kadar önce dağıtıma sunulmuş ve ilgi görmüştü. En sonunda PC sürümü de dağıtıma girdi. PC sürümü beklendiği gibi UPlay uygulamasını şart koşuyor. Steam ortamında 179 TL fiyatla satışa sunulan son bölümün Gold sürümüne 245 TL verenler 69 TL’lik Season Pass paketini de almış oluyor. Bu pakete Jack The Ripper, on ayrı özel görev (The LAst Maharaja), A Long Night görevi, Streets of London paketi (Runaway Train ve Darwind and Dickens Conspiracy), bazı silahlar ve giysiler dahil ama bunların büyük kısmı ilerleyen aylarda oyunculara sunulacak. Diğer DLC’ler de bulunuyor. Ayrıca oyun içinde mikro ödemeler var ama kullanmak zorunda değilsiniz. Çok sayıda dil desteklense de Türkçe desteği yok. 64-bit işletim sistemini şart koşan oyunu çalıştırabilmek için Core i5 işlemci, 6 GB RAM, 2 GB bellekli GeForce GTX 660 ya da Radeon R9 270 ekran kartı isteniyor. Elbette bunlar en düşük öneriler ve daha üst donanımların getirisi var.

368500_screenshots_2015-11-29_00008

Aksiyon ve macera türünün başarılı örneklerinden biri olan bu bölümde başrolde yer alan ikiz kardeşler Jacob ve Evie Frye, endüstriyel devrimin yaşandığı günlerde yeraltı organizasyonlarının kontrolüne geçen Londra şehrinde kontrolü Tapınakçılar’dan geri almaya çalışıyorlar. TPS açısıyla ekrana gelen oyunda yaya olarak dolaşılabildiği gibi aynı zamanda at arabalarıyla ya da yerine göre trenle yolculuk etmek de mümkün. At arabalarını idare etmek zor değil. Yeri geldiğinde adam kaçırma ya da ceset gizleme için de faydalı olabiliyorlar. İki ana karakter olduğu için oyun boyunca arasında geçiş yapabiliyor ve görevleri daha kolay biçimde tamamlayabiliyoruz. Buradaki ana kriter Jacob’ın yakın dövüş ustası olması ve Evie’nin gizlenme ile zeka başarısı. Ana karakterler, elde edilen her bir 1000 XP sonrasında yeni bir yetenek puanı kazanıyor. İkisi arasında bariz farklar var ve tatlı sert çekişme beğeni kazanıyor. Oyundaki ana silahlar bıçak, kılıçlı değnek, revolver ve muşta. Yeri geldiğinde halat atma ve binalar arasında bu şekilde kayarak geçiş yapma mümkün. İşte bu yenilik epey beğeni kazanıyor ve sık sık kullanılıyor. Spider-Man ya da Batman misali hızlı biçimde hedefe odaklanabilirsiniz.

368500_screenshots_2015-11-20_00049

Oyuna yönelik olarak dikkat çeken bir nokta çoklu oyuncu modu olmaması. Bu yüzden hemen burun kıvırmayın ve 7-8 saatte bitecek bir oyun deneyimi sanmayın. Normal şartlar altında oyunu yaklaşık 15 saat uğraşarak bitirebilirsiniz ama çok sayıda ekstra görevler var ve bunlarla birlikte 30 saat değeri aşılabiliyor. Hatta oyunda en ufak bir eksik kalmasın diyorsanız başında 50 saat bile geçirebilirsiniz. Görevlerin bazılarında tarihin ünlü isimleriyle tanışacaksınız. Ayrıca görevler haricinde oyun içinde serbest dolaşma imkanınız var. AC Syndicate ile sunulan oyun dünyası serinin önceki bölümlerine kıyasla çok daha kapsamlı ve geniş. Bunun bir diğer getirisi oyuncunun oyunu istediği biçimde oynamasına imkan verilmesi. Hikayeye girmek istemiyoruz ama gerçekten de başarılı bulduk. Oyun deneyimi açısından baktığımızda Jacob’un girdiği dövüşler sırasında mekanikler son derece iyi. Evie’nin gizlenme başarısıysa hayal kırıklığı yaşatmıyor ve beğeni görüyor. Çetenizi oluşturarak görevleri daha kolay hale getirebilirsiniz. Dövüş klübüyle para kazanma, trenlerdeki kargoları çalma gibi ilginç yan görevler tamamlanabiliyor. Hemen hemen tepesine tırmanamıyacağınız yer yok ama ilk başlarda oyun kontrollerine alışmanız biraz zaman alabilir.

368500_screenshots_2015-11-19_00014

AnvilNext adlı Ubisoft Montreal tarafından geliştirilen oyun motoru kullanılmış. Assassin’s Creed serisindeki çok sayıda oyun ve ek olarak yeni çıkan Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege de aynı motoru kullanıyor. Konsol sürümleri daha önceden sunulduğu için PC sürümünün bir port olduğu tahmin edilebilir. Neyse ki ekip iyi bir iş çıkarmış ve beklentileri karşılamış. Donanımı düşük olan sistemlerde bile sıkıntısız biçimde oynanabiliyor. Oyundaki dünya ve ortamlar dikkatli biçimde detaylandırılmış. Grafik kalitesi hayli yüksek ve görüntüler aşırı derecede gerçekçi. Görevler arasında gösterilen kısa videoları da son derece etkileyici bulduk. Oyunda yer alan müziklerse döneme uygun biçimde seçilmişler ve uyum sağlıyorlar. Kişilerin seslendirmeleri İngiliz aksanını başarılı biçimde temsil ediyor. Black Flag’den sonraki en başarılı Assassins Creed oyunu olduğunu söyleyebiliriz. Eğlendirici olmayı başaran Assassin’s Creed ile unutulmaz anlar geçireceksiniz. Satın alma seçenekleri içinse http://www.aralgame.com/kampanya/assassins-creed-syndicate

PUAN: 90
Geliştirici: Ubisoft Quebec
Dağıtıcı: Ubisoft
Platform: PC, PS4, XO

Yorum yazın