AX:EL – Air XenoDawn İnceleme

AX:EL – Air XenoDawn İnceleme

Bilim kurgu ve it dalaşını bir araya getiren yeni bir oyun bizlerle. 2013 sonunda Morph Shift Wars (MsW) adıyla Desura ortamında kendini gösteren, 2014 yazında Steam Greenlight ortamına eklenen, kısa süre içinde demo paketini IndieDB ortamından sunup ardından Desura Alphafunding üzerinden ekonomik destek bulan oyun 2014 sonbaharında AX:EL – Air XenoDawn olarak ad değiştirdi. Kısa süre sonra Greenlight ortamından çıkıp 27 Kasım 2014 tarihinde Steam ağına Erken Erişim olarak giriş yaptı. Alex Piola adlı İtalyan bir programcının kurduğu Axe_Eel adlı bağımsız oyun geliştiricisinin ilk oyunu olma özelliğini taşıyor. Gerçekten de tek başına zorlu bir yükün altından kalktığını en baştan söylememiz mümkün. Yaklaşık bir sürelik Erken Erişim sonrasında 4 Aralık 2015 tarihinde oyunun son halini alarak EA aşamasından çıktığını görüyoruz. Steam ortamına eklendiği ilk dönemden beri ara sıra gerçekleşen özel indirimler haricinde fiyat 21 TL olarak korundu. Oyun Erken Erişim’den çıktığı ilk haftada yüzde 10 indirimle alınabilir oldu. Şu aşamada sadece İngilizce olarak oynanabiliyor ve Windows dışında Linux ya da Mac OS sürümü yok. Oyun geliştiricisi maddi sebeplerden ötürü ve tüm oyunu DirectX 9 üzerine kurduğundan kısa vadede Windows dışına çıkmayı planlamıyor.

319830_screenshots_2015-10-05_00003

Kısaca ifade etmek gerekirse uçağımızı istediğimiz gibi özelleştirip diğer uçaklar ve gemilerle it dalaşına giriyoruz. Bu esnada kullandığımız uçak geleceğin eseri ve bildiğimiz savaş uçaklarından daha üstün. En büyük farkı şekil değiştirebiliyor olması. Aynı zamanda yeri geldiğinde su altında da yol alabiliyor! Geliştiricinin ifadesiyle oyuna konu olan hikaye ise şöyle: “2047 yılında yeni bir metal türü keşfedildi. Bilinen tek canlı metal türü olan MsM (Morph Shift Metal) ortam şartlarına bağlı olarak davranışını değiştirebilmekte. Bu yeni malzeme sayesinde yeni enerji kaynakları üretilebildi ama her teknolojide olduğu gibi yeni ölümcül silahlar belirdi ve savaş kaçınılmaz oldu. İlk kez 3. Dünya Savaşı sırasında şekil değiştirebilen özel silahlar kullanıldı. MsM kıymete binince güneş sistemindeki tüm meraklılar kaynaklara akın etti.” Bu durumda oyuna başladığımızda tamamlamız gereken on görevlik liste bize teslim ediliyor. Az önce söylediğimiz giriş öyküsü dışında oyun içinde baştan sona süren ana bir hikaye yok. Diğer yandan görev listesindekileri gerçekleştirirken başta resmi brifing veriliyor ve uçuş sırasında telsiz mesajlarıyla olaya konsantre olmanız, gerçekleri öğrenmeniz sağlanıyor. Görevlerde, örneğin arkanıza takılan uçaklara yakalanmadan paketleri toplamanız isteniyor. Yapay zeka zorlayıcı ve işinizi zorlaştırıyor.

319830_screenshots_2015-04-28_00001

Oyun uçuş üzerine odaklı olduğu için klavye ile idare etmek zor gelebilir. Gamepad ya da daha iyisi bir joystick ile daha iyi sonuçlar alabileceğiniz ortada. Görevleri bitirdikten sonra oyunla işiniz sona ermiyor. Arena modunu seçip 32 taneye kadar yapay zeka sahibi düşman ekleyerek müthiş bir it dalaşına girebilirsiniz. Diğer bir eğlenceyse hub ortamında kendi uçağınızı kendinizin modelleyebiliyor olmanız. Bu sayede kanatlarından gövdesine kadar kontrol sizde. Modifiye işlemlerine devam edip parça ekleyebilir, kokpit görünümünü bile değiştirebilirsiniz. Oyunun çoklu oyuncu desteği de var ama şimdilik sadece yerel ağda doğrudan IP girerek kullanılabiliyor çünkü herhangi bir merkezi sunucu yok. Teke tek ya da takımlar halinde kapışma olanakları var. Bu esnada nişan alma sistemi desteğiyle silahları kullanmak, size doğru gelen misilleri şaşırtmak ve kaçınmak mümkün. N.A.E.L. (navigational automated evolutionistic logger = uçusal otomatik evrim kaydedici) adı verilen analiz sistemi oyuncunun uçuş/dalış/taktik başarısına göre ilerleme gösteriyor ve bunun bir getirisi olarak uçağınız daha iyi tepki verir hale geliyor.

319830_screenshots_2015-10-01_00002

Torque 3D adlı oyun motorunu kullanan AX:EL – Air XenoDawn’ın grafiksel anlamda nedef kesici olmadığı fark ediliyor. Oyunda yer alan uçaklar ve gemilerde detaylı tasarımlar var ancak simulasyon değil arcade havası hakim. Tek kişilik bir ekibin ürünü olduğu için oyunun başındaki ve genelindeki menü sistemi, logolar, fontlar ve detaylar olması gerektiği kadar estetek değil. Ben oyun deneyimine bakarım diyorsanız bunlar önemsiz hale gelecektir. Sistem gereksinimleri Windows 7 işletim sistemi, 3.5 GHz çift çekirdekli işlemci, 2 GB RAM bellek, 1.5 GB bellekli DX9/PS3.0 destekli ekran kartı ve OpenAL destekli ses kartı yani büyük oranda işlemci gücü istiyor. Genelde uçak motorları ve silahlardan gelen sesler dışına çıkılmıyor. Arka plandaki sade müziklerden anlaşılacağı gibi oyun geliştiricinin ses anlamında işi kolaylaşmış çünkü seslendirme yok.

319830_screenshots_2014-12-13_00001

PUAN: 70
Geliştirici: Axe_Eel
DağıtıcıKISS Ltd
Platform: PC

Steam: http://store.steampowered.com/app/319830/

Yorum yazın