Battlefield Hardline

Battlefield Hardline

Battlefield denince akla gelen EA, kendi platformu Origin’i kullananlara özel sunduğu seride son bölüm olan Hardline’ı kısa süre önce satışa sundu. Serinin bir önceki oyunu olan Battlefield 4, esas aldığı Frostbite 3 oyun motorunun getirisi olarak içerdiği kaliteli görseller, oyun deneyimi ve çok oyuncu modunun başarısı sayesinde ilgi gördü ve milyonlarca sattı. Bilindiği gibi bu seride tek oyuncu modu arka planda kalıyor ve çok oyuncu modu ilgi görüyor. Serinin ana teması bu zamana kadar hep askeri operasyonlardı. İlk kez Battlefield oynarken asker değil polis olarak hikaye bölümünde görev alıyoruz. Belki de Dead Space, DS2 ve DS3 oyunlarından bildiğimiz Visceral Games firmasının geliştirici olması böyle bir sonucu doğurdu. Açıklamalara göre oyun 2012 başından beri geliştiriliyordu. Bu oyunda da tek oyuncu modu 7-8 saat gibi bir sürede bitiyor ve ardından uzun soluklu çok oyuncu modu başlıyor ama ilk olarak tek oyuncu modundaki hikayeye bakacağız.

BF-Hardline-Key-Art-EA

Hatırlanacağı üzere geçen yazkısa süreliğine Beta olarak açılmış ve 7 milyon kişi denemişti. Ardından gelen bildirimlerden sonra beklenen tarih olan Ekim 2014’de sunulmayacağı, daha iyi hale getirileceği açıklandı. Şubat’ta gerçekleşen son Beta denemesinden sonra Gold halini aldı ve bu ay satışa girdi. Geçen bölüm gibi bu kez de PC, Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3 ve PlayStation 4 sürümleri var. Bir kez daha konsollarda akıcı deneyim için çözünürlük düşürüldü. Xbox One ile sadece 720p, PS4 ile 900p kalitesinde oynanabiliyor. PC ile ekran kartı iyi olanlar 4K Ultra HD deneyimi yaşayabiliyor. Grafikler gerçekten son derece başarılı ve gerçekçi. Seslendirme, arka plan müziği, aksiyonlarda gelen silah sesi gibi detaylar daha iyi ve gerçekçi olamazdı. Oyuncuyu tam anlamıyla atmosfere sokuyor ve daha fazla heyecan duymasını sağlıyor.

Asayişi sağlama görevi sizde

hardline-vehicles-9

Miami’de geçen ve uyuşturucu çeteleriyle mücadeleyi konu alan oyunda yeni dedektif olan Nick Mendoza ve iş arkadaşları zorlu bir mücadeleye girişiyor. CSI dizilerini andıran sahneler içeren videolarla süslenmiş, bölümlere ayrılmış bir tek oyuncu modu geçerli. Bu kez bir askeri görev değil polisiye görev üstlendiğiniz için bambaşka bir oyun anlayışı sizi bekliyor. Amacınız tüm düşmanları görür görmez avlayıp öldürmek değil. Arama/tutuklama emri, bilgi alma, şüpheli görünce “kımıldama” deyip sorgulama, kelepçe takıp tutuklama gibi işlemlerden söz ediyoruz. Elbette çok sayıda şüpheli varsa tek başınıza barışçıl yaklaşım uygulamanız zor olabilir ve silahlar konuşabilir. Bu yüzden bir diğer dikkat çeken öncelik gizlilik. Haritada geniş aralıklarla yerleştirilmiş düşmanlar varsa sessizce birer birer etkisiz hale getirebilir ve öldürmeden görevi tamamlayıp daha çok puan elde edebilirsiniz.

battlefieldMP1

Toplanan puanlarla daha iyi ekipmanlar ve silahlara kavuşmanız mümkün. Ekipman demişken özel tarama cihazına değinelim. Alandaki tehlikeli bombaları, alarm tuzaklarını, suçluları tarayabilen yardımcı dedektörünüz var. Silahlarsa askeri sınıf tüfekler gibi seçenekler içeriyor ama polis sınıfından ötürü yeni olan ve ilgi çekenler elektroşok, kelepçe ve diğerleri. Tek oyuncu modunun bir diğer artısı seçimli yapı. Yaptığınız seçimlere göre bir sonraki görevleriniz değişiyor. Örneğin bir hedefi avlarken sniper gibi uzaktan vurmayı seçebilir ya da makineli tüfeği omuzunuza asıp kahraman gibi gövde gösterisi yapabilirsiniz. Böylece çok uzun sürmeyen tek oyuncu modunu bir kez daha oynama şansı doğuyor. Sürükleyici olan ve bazı sürprizlerle oyuncuyu şaşırtan tek oyuncu modu sıkmıyor ve unutulmaz bir anıya dönüşüyor.

Yeni modlarla çok oyuncu deneyimi

battlefield-hardline-stealth-gam

Elbette Hardline denildiğinde kısa sürede biten tek oyuncu modundan ziyade uzun soluklu çok oyuncu deneyimi daha fazla merak uyandırıyor. Klasik çok oyuncu modları geliyor ve bazı yeni modlar var ki bunlar gerçekten de ilgi çekici. Soygun modunda para dolu kasaya ya da zırhlı araca erişip paraları bir yere kaçırma sırasında polisin engel olması gerekiyor. Kanlı para modunda takımlar haritadaki bir noktada yer alan para dolu sandığı ele geçirip kendi bölgelerindeki zırhlı araca taşımakla sorumlu. 5 milyon doları toplayan ya da belirli süre içinde en çok toplayan kazanıyor. Hotwire adlı bir diğer modda belirli bir hızın altına inmeden araç (araba, minibüs, motorsiklet) sürerek rakip takım geride bırakılıyor ve bu mod yoğun ilgi görmüş durumda. Kurtarma modundaysa SWAT memurlarının suçluların elindeki rehineleri kurtarması isteniyor. Polisiye moddan ötürü haritalar ufalmıyor ve geniş bir deneyim sunuyor. Çoklu oyuncu modunda artık tırmanma kancası ve çelik halat da kullanılabiliyor. Oyun son derece eğlenceli ve fanatiklerini bekliyor: www.aralgame.com/kampanya/battlefield-hardline

Yorum yazın