Bedlam İnceleme

Bedlam İnceleme

İskoç yazar Christopher Brookmyre’ın 2013 yılında yayınlanan ve yedinci kitabı olan Bedlam, bilim kurgu ve kara mizah türlerinde bir eser. Asıl önemli olan kitabın “Oyun dünyasında yaşamak ister miydiniz?” sorusunu yöneltiyor ve işliyor olması. Bilgisayar oyunları dünyasının henüz yeni ilerlemeye başladığı yıllarda çocukluğunu yaşamış olan yazar sıkı bir oyun düşkünü olduğunu söylemekten çekinmiyor. En sevdiği oyunlarsa Populous, Jet Set Willy, Quake II, Doom 3 ve Serious Sam’miş. İşte oyun dünyasını konu alan Bedlam adlı kitap, 2001 yılında İngiltere’de kurulmuş olan RedBedlam adlı bağımsız oyun geliştiricisi tarafından aynı adla oyuna dönüştürüldü. Bedlam denildiğinde akla “kızılca kıyamet” açılımı geliyor. Bu arada benzer ada sahip olan ve Skyshine Games tarafından geliştirilen benzer biçimde 2015 yapımı sıra esaslı RPG oyunu “Skyshine’s Bedlam” ile karıştırılmamalı. RedBedlam imzalı Bedlam ise ağırlıklı olarak FPS türünde bir oyun. FPS türünün yaratıcıları olan Doom, Duke Nukem 3D, Quake, Unreal, Half-Life gibi nostaljik oyunları özlediğiniz oluyor mu? Eğer öyleyse Bedlam ilginizi çekebilir.

download

Belki şaşırtıcı gelebilir ama oyundaki ana karakter, Athena kod adlı Heather Quinn. Konuşmaya başladığı andan itibaren İskoç aksanını hemen belli eden bu bayan, Neurosphere adlı tıbbi tarama araçları üreten firmanın Deneysel Araştırma bölümünde programcı olarak görevli. Bir anda kendini 90’lı yılların FPS oyunlarından biri olan ve gençlik döneminden hatırladığı Starfire içine ışınlanmış olarak buluveriyor. Bedlam kitabındaki kahraman olan Ross Baker da oyunun içinde yer alıyor ama bir oyun ve bilim-kurgu düşkünü olan Heather’ın Bedlam’da başrole geçmesiyle oyuncular yeni bir dünyayı keşfetme imkanı buluyorlar. Güçlü, bağımsız ve modern bir bayan karakterin oyundaki protagonist olarak seçilmesi RedBedlam’in tercih ettiği bir durum olmuş. Heather’in seslendirmelerini Kirsty Strain, Ross Baker’ınkileri Robert Florence gerçekleştirmiş. Oyunun genelinde tek bir şablon karşımıza çıkmıyor. Call of Duty, Half-Life, Halo, Pac-Man, Quake, Unreal gibi çok sayıda oyunu akla getiren bölümler karşınıza çıkıyor. Bu nedenden ötürü oyunun kendine has bir karakteri olduğu söylenemez ama eğlenceli anlar öyle ya da böyle karşınıza çıkacak. Oyun boyunca genel anlamda oyunlarda karşımıza çıkan saçmalıklardan söz edilip dalga geçiliyor. Son derece fazla sayıda silah envanterinize eklenecek ve hangisini kullanacağınızı bilemeyeceksiniz. Düşmanların yapay zeka seviyesi hiç de zorlayıcı değil. Oyunu ortalama olarak 6 saat içinde bitirebilirsiniz.

download (1)

8 Ağustos 2014 tarihinde Erken Erişim olarak Steam ortamına eklenmiş olan Bedlam, ilk aşamada PC ve Mac OS X kullanıcılarına sunuldu ve haftalık güncellemelerle iyileştirildi. Şu aşamada PS4 ve Xbox One sürümleri de oynanabiliyor. 31 TL olan oyun 13 Ekim 2015 tarihinde yani bir seneden uzun süre aradan sonra Erken Erişim olmaktan çıktı yani içerik olarak son halini aldı. Bir diğer İngiliz firması KISS Ltd tarafından dağıtımı gerçekleştirilen oyun sadece İngilizce ve Almanca destekliyor. Türkçe tarafında altyazı desteği bile yok. Sistem gereksinimleri son derece düşük. Windows XP işletim sistemi, çift çekirdekli 2 GHz işlemci, 2 GB RAM bellek, DirectX 9 destekli herhangi bir ekran kartı ve 4 GB boş disk alanı yeterli geliyor. Sadece tek oyuncu desteği var ve çok oyuncu ya da co-op desteği yok. RGP izleri de barındıran oyun sanatsal anlamda da ilgi çekici olmayı başarıyor. Görsel açıdan beklentiniz olmamalı çünkü konu olarak alınan ve taklit edilen 80/90’lı yılların oyunları görsel anlamda son derece ilkeldi. Bu nedenden ötürü uyum sağlaması için Bedlam geliştirilirken Quake 2 motoru kullanılmış. “Old school” olarak tabir edilen havayı tekrar solumak isteyenler için iyi bir seçeneğe dönüşüyor. Oyunu bu haliyle kabul etmekte ve taklit ettiği eski efsanelerle kıyaslamamakta fayda var. Sonuçta bunlar tiye alınmak istenmiş. Seslendirme ve arka plan müzikleri açısından şaşırtıcı bir durum yok. Eğlenceli vakit geçireceğinizi düşünüyoruz.

261490_screenshots_2015-06-20_00002

PUAN: 79
Geliştirici: RedBedlam
Dağıtıcı: KISS Ltd
Platform: PC, Mac, Xbox One, PS4

Steamhttp://store.steampowered.com/app/261490

Yorum yazın