Call of Duty: Black Ops III İnceleme

Call of Duty: Black Ops III İnceleme

FPS türü ve çok oyuncu denildiğinde akla gelen ilk serilerden biri olan Call of Duty yani CoD bir kez daha gündemde. Activision tarafından dağıtımı gerçekleştirilen ve çok sayıda oyundan oluşan CoD serisinde bilindiği üzere İkinci Dünya Savaşı’nı konu alan ana oyunlara ek olarak modern dönemlerdeki yansıması olan Modern Warfare alt serisi ve gizli görevler gerçekleştiren imha timi Black Ops alt serisi bulunuyor. MW oyunlarını Infinity Ward geliştirirken Black Ops oyunlarını Treyarch hazırladı. Bu alt serinin son ayağı 2012 sonunda sunulan Black Ops II olmuştu ve doğal olarak Xbox One ya da PS4 sürümü çıkmamıştı. Activision bünyesinde yola devam eden Treyarch, bir yandan da Tony Hawk’s Pro Skater, Spider-Man ve NHL oyunlarını geliştirdi. Kısa süre önce dağıtıma giren Call of Duty: Black Ops III ise beklendiği gibi bu kez PC dışında Sony PS4 ve Xbox One kullanıcılarına hitap ediyor. PS3 ve Xbox 360 sahiplerinin mutlu olması içinse sınırlı tip ve sadece çoklu oyuncu desteği olan özel bir versiyon geliştirildi.

311210_screenshots_2015-11-06_00061

Genel anlamda serinin askeri ve bilim kurgu odaklı yapısı devam ediyor. Black Ops II oyununun üzerinden geçen 40 seneden sonra 2065 yılında hayali bir dünyada maceralara atılıyoruz. Bu süre içinde dünya genelindeki ülkelerin büyük kısmı hava saldırılarını işlemez hale getiren güçlü savunma sistemlerini hazır etmiş durumdalar. Savaş arenalarında robotlar ve süper askerler boy gösteriyor ve bundan dolayı ister istemez robotların kontrolü ele geçireceği türünden korkular var. Her zaman olduğu gibi bir hikaye modu ve çok oyuncu modları sunuluyor ki asıl ilgi gören çok oyuncu modu olmakta. On saat civarı süren hikaye modunu dört oyuncuya kadar birlikte tamamlamak mümkün. Oyuncular kendi karakterlerinin cinsiyetini ve görünümünü değiştirebiliyor. İlerledikçe daha fazla seçenek kullanılabilir oluyor ve silahlar seçilebiliyor. Bu aşamada oyun akışı son derece gerçekçi zira tek bir kurşun geldiği anda ölüyorsunuz. Bu serinin olmazsa olmazı Zombie modu da bir kez daha karşımıza çıkıyor. Shadows of Evil ve The Giant haritalarına ek olarak tek ve çok oyuncu seçeneği var. Yeniliklerden biri yeni XP ilerleme sistemi. Ayrıca isterseniz yaratık olarak oyuna dahil olabilirsiniz.

311210_screenshots_2015-11-06_00006

Serinin önceki oyunlarına kıyasla ciddi bir farklılık ya da şaşırtan sürpriz yer almıyor ama Call of Duty fanatiklerinin beğenisini kazanacak genel yapı ve içerik sunuluyor. Beklendiği gibi Season Pass ile gelecekte sunulacak DLC’ler daha ucuza alınabiliyor. Steam üzerindeki sayfasına bakıldığında oyunun Türkiye fiyatının 179 TL olduğu görülüyor. Arzu edenler Digital Deluxe sürümü 299 TL’ye alarak 149 TL olan Season Pass’i, The NUK3TOWN ve The Giant Bonus haritalarını, bazı diğer ekstraları elde edebilir. İnceleme hazırlanırken 41 binden fazla oyuncu online durumdaydı ve ortalama oyun süreleri on saate yaklaşıyor yani oyun ciddi biçimde ilgi görmüş durumda. Beklendiği gibi işletim sisteminizin artık 64-bit olması gerekiyor çünkü 6 GB RAM bellek önerilmekte. Diğer sistem önerileri Intel Core i3 3 GHz işlemci, DirectX 11 destekli ve 1 GB bellekli ekran kartı, 60 GB boş sabit disk alanı. Bize gelen bilgilere göre oyunun PC sürümünde optimizasyon ve uyum sorunları gözlenebiliyor ama kısa süre içinde güncellemelerle kapatılması bekleniyor. Sony PS4 sürümüyse beklendiği üzere bu tür donanım sorunları yaşatmıyor.

311210_screenshots_2015-11-07_00011

Oyun genelinde grafikler olması gerektiği gibi son derece detaylı ve başarılı. IW yani Infinity Ward tarafından geliştirilen IW Engine adlı oyun motorunun temelinde id Tech 3 var. CoD: Black Ops II’de de bu motor kullanılmıştı ama BO III’e özel olarak güncellemeden geçirildi ve hem görüntü, hem de ses motorları iyileştirildi. Animasyon, aydınlatmaya ve yapay zekaya yönelik iyileştirmeler de var ki şikayet edecek bir nokta göremedik. PS4 sürümünde Full HD kalitesinde 60 fps deneyimi sunuluyor. Oynayış açısından kimi zaman sıkıldığınızı hissedebilirsiniz çünkü öldürülmesi gereken düşmanların büyük kısmı benzer ve sadece sıkılması gereken kurşun sayısı farklılık gösteriyor. İnsanüstü güçlere sahip olmak ya da daha güçlü silahlar kullanmak türünden seçenekler sayesinde oyunun hikaye modunu çok zorlanmadan tamamlamak mümkün diyebiliriz. Özel güçler açısından baktığımızda daha önceki Black Ops oyunlarında görmediğimiz derecede fazla seçenek karşımıza çıkıyor. Elbette bunları doğru biçimde kullanabilmek için çevik olmak ve alışmak gerekiyor. Oyunun başında sunulan ana karakterler ilgi çekici. Zombiler ve çoklu mod dışında hikaye modunda da arkadaşlarla birlikte oynamayı ön plana çıkaran Call of Duty: Black Ops III’ün ilgi göreceği ve hayal kırıklığı yaşatmadığı kesin.

311210_screenshots_2015-11-09_00001

Aral Game: 180 TL – http://www.aralgame.com/kampanya/call-of-duty-black-ops-3

PUAN: 90
Geliştirici: Treyarch
Dağıtıcı: Activision
Platform: PC, XO, PS4, Xbox 360, PS3

1 yorum

  1. samet

    oyunu tek başıma oynayınca herhangi bir sorun yok ancak aynı ps ile iki kişi oynadığımız zaman tıkanıyoruz. sebebi de şu ki;
    Prçaları toplayıp masaya yerleştirdikten sonra ruhlar çıkıyor. O ruhları geçtikten sonra yaratığı vermiyor bize. ‘you already have a peace’ yazııs çıkyor. henüz parçan yok diyor. bunu bir türlü aşamadık. yardımcı olabilen varsa çok makbul geçeçek

Yorum yazın