Dark Souls III İnceleme

Dark Souls III İnceleme

1986 yılında kurulmuş olan Tokyo merkezli FromSoftware firması Armored Core serisi başta olmak üzere çeşitli oyunlarla konsol dünyasında etkili olduktan sonra 2009 yılında sunduğu Ninja Blade ile PC oyun dünyasına merhaba dedi. Aynı dönemde PS3 için sunulan Demon’s Souls ise firma için çok önemli bir dönemi başlattı. Souls serisinin ilk ayağı olan Demon’s Souls sonrasında 2011 yılında PS3 ve Xbox 360 sürümleriyle Dark Souls sunuldu ve çok ses getirdi. Epey zorlu olan Souls serisindeki oyunlarda TPS görüşüyle silah ve büyü kombinasyonlarını kullanarak canavarları alt etmeniz gerekiyor. Dark Souls çıktıktan bir sene sonra 2012 yazında DLC’yi de içeren Dark Souls: Prepare to Die Edition sürümü geldi, aynı zamanda PC sürümü eklenmiş oldu. 2014’de sunulan Dark Souls II sonrasında tarih tekerrür etti ve 2015’de güncellenmiş hali olan Dark Souls II: Scholar of the First Sin sunuldu. FromSoftware, hemen sonrasında sadece PS4 ile sınırlı Bloodborne oyununu sunarak ününü iyice arttırdı. Kısa süre önce PS4, Xbox One ve PC kullanıcılarına sunulan Dark Souls III ise bu seriyi sürdürüyor ve aksiyon RPG türünü esas alıyor.

Screen1_1459526563

Serinin önceki oyunları gibi dağıtıcılığı Tokyo merkezli Bandai Namco firması üstleniyor. Oyunun tasarımcıları serinin bir önceki bölümü olan Dark Souls II’deki oynayış şeklini değiştirmek istememişler ve iyi bir karar almışlar. Ok, patlayıcı, kılıç gibi silahlarla saldırı gerçekleştirip kalkanla kendini koruyabilen oyuncu, standart ataklara ek olarak güçlü ataklar gerçekleştirebiliyor. İlerleme gösterilen alanlardan biri karakter geliştirme. RPG etkisi daha fazla hissediliyor ve daha geniş bir haritaya sahip olan oyunda keşfetme teşvik ediliyor. 2013 ortasında geliştirilmeye başlanan oyunun son derece başarılı Bloodborne ile birlikte geliştirildiği düşünülürse FromSoftware bünyesindeki iki ayrı takımın epey yorulduğu kestirilebilir. Geliştirici açıklamasına bakılırsa ok kontrolü ve kullanımıyla ilgili düzenlemeler sırasında The Lord of the Rings serisindeki Legolas karakteri ilham alınmış. Dark Souls II’deki müzikleri besteleyen Yuka Kitamura bir kez daha başarılı bir iş çıkarmış ve bu müzikler Tokyo Filarmonik Orkestrası tarafından seslendirilmiş.

Screen2_1459526564

2015 sonunda gerçekleştirilen üç günlük sunucu zorlama testinden sonra oyunun ne derece hazır olduğu anlaşıldı ve önsiparişler başladı. Deluxe, Apocalypse, Prestige, Collector’s olmak üzere farklı özel sürümler var ve içerikler hediye ediliyor. Normal sürümü alanlarsa sonrada Season Pass alarak ek içeriğe kavuşabiliyorlar. Steam üzerinden normal sürümü 179 TL’ye, Season Pass’ı 39 TL’ye ve ikisini bir içeren Deluxe sürümü 218 TL’ye almak mümkün ama bize kalırsa bu değerler şu anda çok yüksek kalıyor. Deluxe sürüm alanlara bir miktar indirim sunularak cazipleştirilebilirdi. Oyunu ve Season Pass’i almakla aynı fiyata geliyor. Season Pass içine bu sene içinde bir DLC eklenecek ve 2017’de de içerik eklenmeye devam edecek. Hızlı bir tempoda geçen ve son derece zorlu olan oyunda 12 dil desteği olsa da Türkçe desteği yok. 64-bit işletim sistemi şart. En düşük gereksinimler Core i3 işlemci, 4 GB bellek, GeForce GTX 750 Ti/HD 7950 ekran kartı ve 25 GB boş disk alanı. Mümkünse daha iyi bir sistem şart çünkü FPS epey düşebiliyor. Daha önceki bölümler gibi çoklu oyuncu desteği de var ama hile yapanlar ile bekleme süreleriyle ilgili şikayetler duyuyoruz.

Screen3_1459526565

Karanlık fantazi dünyasını son derece başarılı biçimde gözler önüne seren Dark Souls III’de belirli düşmanları aşabilmek için saatlerce arama yapmanız gerekebilir. Ancak saatler boyunca oyunla başbaşa kalsanız da eğlenceli vakit geçirecek ve sıkılmadan devam etmek isteyeceksiniz. Boss dövüşleri sırasında şaşırtıcı anlar yaşayabilir ve bunları unutulmaz anılarınız arasına katabilirsiniz. Oyun boyunca mücadele etmeniz gereken düşmanlar son derece detaylı ve yaratıcı biçimde tasarlanmış. Animasyonlar, çevre dokuları ve detaylar yüksek seviyede olduğu için en güçlü sistemlerde bile FPS değerleri düşebiliyor. Sorun yaşayanlar ayarlara girip belirli detayları kısabilir. Müzikler yanında ortam sesleri ve karakter seslendirmeleri de tatmin edici düzeyde. Hızlı dövüşlere sahne olan oyunda ana işleyiş aynı olsa da ilerlemeler var. Artık kullanılan silahlar daha iyi hale getirilebiliyor ve etkinlikleri artıyor. Serinin önceki oyunlarını oynamamış olanların bu oyunu denemesini engelleyen bir sebep yok ama hikayenin daha iyi oturması açısından oynamış olmakta fayda var. Serinin son bölümünü tüm okuyucularımıza şiddetle tavsiye ediyoruz.

Screen4_1459526566

PUAN: 90

Geliştirici: FromSoftware
Yayıncı: Bandai Namco
Platform: PC, Sony PS4, Microsoft Xbox One

Yorum yazın