Deponia Doomsday İnceleme

Deponia Doomsday İnceleme

Almanya Hamburg merkezli Daedalic Entertainment firması genelde point-click türü oyunlarla akla gelen başarılı yayıncılardan biri ve özellikle de Deponia serisiyle adını iyiden iyiye duyurdu. Bilindiği gibi fare imleciyle işaret edip tıklayarak oynanan bu tür oyunlarda görsel tasarımlar, karakterler, ufak bulmacalar ve ana karakterler arasında geçen ipucu dolu sohbetler ön plana çıkıyor. Deponia serisinde başrolü oynayan Rufus, ilk bölüm olan Deponia ile 2012 yılında bizlere merhaba demişti.

1

Rufus’un yaşadığı Kuvaq adlı köyün özelliği, Organon adlı orta ve Elysium adlı üst katmanda yaşayan elitlerin ürettiği çöplerinin yığıldığı yer olmasıydı. Hayli huysuz ve kendini beğenmiş bir karakter olan Rufus’un köyünden kaçma planı ilk oyuna konu olmuştu. Aynı zamanda eski kız arkadaşı Toni, arkadaşı Wenzel ve aşık olduğu elit tabaka üyesi Goal ile de tanışmıştık. İlk bölüm sonunda yer alan “Devam Edecek” mesajından sonra aynı sene içinde ikinci oyun olan Chaos on Deponia geldi, endüstriyel bölgeye odaklanıldı. Doc, Rufus’un babası Seagull, yeraltı lideri Janosch, Bozo ve gemisi ön plana çıktılar. Bir sonraki seneyse üçlemenin son bölümü olan Goodbye Deponia geldi. Deponia serisinin baştan itibaren üç bölüm olarak planlandığı söylenmişti yani seriyi bitti sanıyorduk. Hatta 2014’te Steam ortamına Deponia: The Complete Journey adlı set de eklenmişti.

2

Derken birden bire Şubat sonunda Deponia ile ilgili belirli videolar Daedalic tarafından servis edildi ve serinin geri döneceği kesinleşti. Duyurudan sadece beş gün sonra oyun satışa sunuldu. Deponia üçlemesine paralel olarak geliştirilmiş bir senaryoya sahip olan Deponia Doomsday adlı oyun aynı işaret edip tıkla yapısını koruyor, karakterleri içeriyor ve başrolde Rufus’a yer veriyor. Firma açıklamasına göre Goodbye Deponia oyununun sonundan memnun olmayan bazı oyunculardan gelen tepkilerden sonra Deponia Doomsday için kollar sıvanmış.

3

Önceki olayları rüyasında gören Rufus uyandıktan sonra bir zaman makinesini yanında buluyor ve kullanarak Deponia serisinin başına geri dönüyor. Ardındansa Elysium’da yaşayan Goal’e ulaşabilmek için farklı bir yol izleme kararı alıyor. Seriyi ve Rufus’u beğenmiş olup unutumayanlar için gerçekten heyecan verici bir gelişme ve tatmin edici bir oyun. Önceki oyunlarda olduğu gibi nesneleri birleştirerek ya da birleştirmeden doğrudan kullanarak çözümler elde etmek ve ilerlemek gerekiyor. Oyunda opsiyonel mini puzzle bölümleri de var.

4

Serinin önceki bölümlerinin her biri o dönemde bizlere 20 dolardan sunulmuştu. Bu bölümse 30 dolardan satışta ama bizlere özel Türkiye fiyatı 55 TL. Önceki bölümleri almış olanlara herhangi bir indirim sunulmaması dikkat çekiyor. Fiyatın daha yüksek olmasının sebebi daha fazla içerik ve pakete dahil edilen soundtrack, çizimler gibi dijital eklentiler deniliyor.

5

Ne arabirim, seslendirme, ne de altyazı olarak Türkçe dil desteği olmayan oyunun son bölümü gerçekten de önceki bölümlerden daha uzun ve bitirmesi ortalama 13 saat sürüyor. Önceki bölümler sırasıyla 8, 10 ve 11 saat civarında bitirilebiliyordu. Bu bölüm daha da uzun olsa da ikiye bölmek gibi bir yol izlenmemiş ve bizce doğru tercih yapılmış. Zaten bu yüzden daha yüksek fiyat belirlenmiş.

6

Elbette türünden ötürü sistem gereksinimleri hiç de yüksek değil ve ekran kartı işlemciyle bütünleşik olan sistemler bile rahatça çalıştırabilir. Steam sayfasına bakılırsa sistem gereksinimleri Windows Vista, 2 GHz çift çekirdekli işlemci, 2 GB RAM bellek, Radeon HD 3400, GeForce 9400 ekran kartı gibi son derece düşük donanımlar. Zaten büyük oranda görselleri esas alan ve basit animasyonlar içeren oyunun sistem gereksinimlerinin yüksek olması beklenmemeli.

Serinin ilk üç bölümü PC, Mac OS X ve Linux uyumlu sunulmuştu. Bu son bölümse Windows, Sony PS4 ve Microsoft Xbox One versiyonlarıyla geliyor yani konsol sahipleri ilk kez oynama şansı elde ediyor. Lineer bir senaryo izleyen oyunda ilerlemek için gerekli olan bulmacaları çözmek sanıldığı kadar zorlu değil. Seslendirme açısından bir kez daha başarılı bir iş çıkarılmış. Oyun genelinde yer alan müzikler uyumlu ve ilgi çekici. Elle yapılan çizimler açısından önceki bölümlere kıyasla bir fark olmadığı için görsel ilerlemeden söz edilemez ama zaten beklentiyi karşılıyor.

7

PUAN: 83
Geliştirici: Daedelic Entertainment
Yayıncı: Daedalic Entertainment

7

Resmi Site: http://www.daedalic.de/de/Game/Deponia_Doomsday
Steam: http://store.steampowered.com/app/421050

Yorum yazın