Deus Ex: Mankind Divided İnceleme

Deus Ex: Mankind Divided İnceleme

Siberpunk temalı aksiyon RPG oyun türünün en iyi örneklerine imza atan Deus Ex serisi ciddi anlamda fanatiğe sahip. 2K olarak da bilinen 2000 yılında sunulan ilk oyun olan Deus Ex, telaffuzda yaşanan kafa karışıklıklarıyla da adından söz ettirmişti. Bir milyondan fazla satan ve 2052 yılında geçen çekişmeleri konu alan ilk oyundan sonra 2003 yılında ikinci bölüm olup 20 sene sonrasını konu alaa Deus Ex: Invisible War geldi. FPS, gizlenme, RPG bileşenlerini içeren bu oyunlar, farklı yollardan tamamlanabilen görevler ve kullanıcıyı serbest bırakan yapısıyla beğeni gördü, çok sayıda ödül kazandı.

337000_screenshots_20160823191807_1

Sekiz sene gibi uzun bir bekleyişten sonra gelen ve 45 sene öncesini konu alan Deus Ex: Human Revolution ise yapay organlar geliştiren Sarif Industries’te güvenlik uzmanı olarak çalışan eski SWAT üyesi Adam Jensen’in işyerine düzenlenen saldırı sonrası yaralanması ve ardından yapay organlar sayesinde insanüstü güçlere kavuşarak intikam almasına odaklanmıştı. Aynı zamanda geçen ve bir yan oyun olarak geliştirilip iki sene sonra sunulan Deus Ex: The Fall ise öncelikli olarak mobil cihazları hedefledi. Bu nedenle PC portu, serinin önceki oyunları kadar beğenilmedi ve ilgi görmedi. Deus Ex: Human Revolution’un devamı niteliğinde olup 2029 yılını konu alan Deus Ex: Mankind Divided ise geçtiğimiz günlerde PC, Sony PS4 ve Microsoft Xbox One kullanıcılarının beğenisine sunuldu.

337000_screenshots_20160823204429_1

Aksiyon RPG, FPS ve gizlenme türlerini bir araya getirmeyi sürdüren bu son bölümde dövüşme ya da gizlenme, hack etme ve sosyal etkileşime girme gibi farklı yollar izlenebiliyor. Steam ortamına 148.99 TL fiyatla eklenmiş olan oyunun Season Pass eklentileri de olacağından 74.49 TL gibi bir ek masrafı daha var. İkisi bir arada almak isteyenler içinse Digital Deluxe Edition sunuluyor. Aral Game sitesinde Steelbook Edition sürümünün DVD’si 135 TL’den alınabiliyor. Sekiz ayrı dilde altyazı ve yedi dilde seslendirme desteği olsa da Türkçe yer almamakta. Oyunun sistem gereksinimleri 64-bit işletim sistemi, Intel Core i3-2100 işlemci, 8 GB RAM bellek, AMD Radeon HD 7870 ya da NVIDIA GeForce GTX 660 ekran kartı ile tam tamına 45 GB boş sabit disk alanı. Diğer yandan Steam üzerinden indirme işlemi sırasında indirilen boyut 22.7 GB. Şimdilik Mac, Linux ya da SteamOS sürümleri bulunmuyor.

337000_screenshots_20160823152756_1

Deus Ex: Human Revolution’dan iki sene sonra geçen oyunda mekanik olarak modifiye edilmiş insanlar yaygınlaşmış durumda ve bunlara karşı olanların oluşturduğu bir cephe var. Adam Jensen’in işi daha zor olsa da artık uzmanlaşmış durumda ve elindeki silahlar ile iyileştirmeler daha gelişmiş seviyede. Dünya genelini saran bir komployu ortaya çıkarabilmek adına doğru adımları atmak zorunda ve bu noktada görev size düşüyor. Hikaye açısından çok da karışık bir durum söz konusu değil ama ister istemez kimseye güvenemez hale geliyorsunuz. Bu oyuna özel yenilikler arasında kullanım sırasında özelleştirilebilen silahlar, uzaktan hack etme, icarus ile kısa mesafede sessiz teleportasyon, tesla arkı, nano jiletler, harita görünümlü radar ve düzenlenip tek sembole dönüştürülmüş enerji seviyesi göstergesi var. Bu yenilikler fark getiriyor ve işinizi kolaylaştırıyor.

337000_screenshots_20160823231144_1

Değişen boss dövüşleriyle birlikte artık rakibi öldürmeden sonuca gitmek de mümkün. Oyuncu seçimlerine göre oyunda karşılaşılan engeller de değişiyor. Bu yüzden tekrar tekrar oynayıp farklı taktikler ve yollar izleyebilirsiniz. Oynayış tarzınıza bağlı olarak ana hikayeyi tamamlamanız 15 saatten fazla sürüyor ve 25 saate kadar çıkabiliyor. Yan görevleri de yerine getirirseniz 30 saatten fazla zaman harcayabilirsiniz. Çok oyuncu modu olmasa da ana menüdeki Breach seçeneğiyle güvenli şirket sunucularındaki verileri hack etmek için sanal gerçeklik simülasyonları gerçekleştiriyorsunuz. Bu modda mikro ödemeler ön plana çıkıyor.

337000_screenshots_20160826210748_1

Eidos Montreal tarafından geliştirilip Square Enix tarafından sunulan oyuna özel olarak geliştirilmiş Dawn Engine adlı oyun motorunun temelinde Hitman: Absolution’da karşımıza çıkmış olan Glacier 2 motoru yer alıyor. Grafik detayları üst seviyede ve modellemeler detaylı. Ortamda bulunduğunuza inanıyorsunuz. Oyundaki ortamlardan etkilenmemek güç. Animasyonlar da olması gerektiği gibi hazırlanmış. Araştırmacı davranarak gizli alanları keşfedebilirsiniz. PC sürümünde çok sayıda kalite seçeneği var ve Ultra değerlere ağırlık verirseniz en yeni sistemler bile FPS düşüşü yaşayabilir. Elbette bu esnada çok yüksek görüntü kalitesi elde ediyor olacaksınız. Seslendirme, müzik ve efektler açısından da bekleneni karşılayan oyunun yapay zekası da başarılı. Mutlaka denemenizi öneriyoruz.

337000_screenshots_20160824123228_1

PUAN: 87

GeliştiriciEidos Montreal
Yayıncı: Square Enix
Platform: PC, Sony PS4, Microsoft Xbox One

Aral Gamewww.aralgame.com/pc-deus-ex-mankind-divided-steelbook-edt

Yorum yazın