Dragon’s Dogma: Dark Arisen PC İnceleme

Dragon’s Dogma: Dark Arisen PC İnceleme

Japon oyun devi Capcom, Resident Evil, Devil May Cry, Street Fighter, Lost Planet ve Dead Rising gibi başarılı serilerle oyuncuların kalbinde önemli bir yer kazandı. Japon’larca geliştirilen oyunlar denildiğinde akla gelen ilk unsurlardan biri dövüş ve hack-n-slash tarzı oluyor. En iyi örneklerden biri olan Devil May Cry serisi 2000’li yılların başlarından beri bizlerle. Bu türü sevenlerin ilgisini çekecek Dragon’s Dogma ise 2012 yılında Capcom tarafından sunulmuş ama önceki nesil konsollar PS3 ve Xbox 360 ile sınırlı kalmıştı. İşte bu Devil May Cry oyunlarını da geliştiren Hideaki Itsuno aynı zamanda Dragon’s Dogma’da da görev alınca beklenti yükselmişti. Itsuno’nun “öğrencilik yıllarından beri rüyam” olarak adlandırdığı Dragon’s Dogma, Capcom’un Japonya’daki 150 kişilik ekibi tarafından iki sene boyunca geliştirilmiş. Dragon Quest, Fable ve Oblivion gibi oyunlardan esinlendiğini söyleyen Itsuno, açık dünya, aksiyon, RPG ve elbette hack-n-slash elementlerini bir araya getirdi. Bundan neredeyse dört sene kadar önce 2012 yılının Mayıs ayında o zamanın konsollarına sunulan Dragon’s Dogma, incelemelerden yüksek notlar alarak PS3 tarafında ortalama 78, Xbox 360 tarafında ortalama 75 puan elde etmişti. Ardından iyileştirilmiş ve daha fazla içerik sunan Dragon’s Dogma: Dark Arisen sürümü 23 Nisan 2013’de PS3 ve Xbox 360 kullanıcılarına sunuldu. Sonrasında devam niteliğinde olan Dragon’s Dogma Online oyunu ücretsiz olarak 31 Ağustos 2015’de oyunculara sunuldu.

1

Dragon’s Dogma adından anlaşılabileceği gibi efsanevi bir ejderhanın yeniden dünyaya gelmesinden sonra yaşanan macera dolu olayları konu alıyor. RPG esaslı olduğundan bu dünyaya adapte oluyor, karakterlerle etkileşime giriyor ve yaptığınız seçimlerin sonuçlarına katlanıyorsunuz. Daha en başta gerçekleştirilen karakter modelleme aşamasında sunulan sistem son derece detaylı. Size verilen görevleri yerine getirirken haliyle dövüşmek ve düşmanları haklamak zorundasınız ve tahmin edilebileceği gibi havadan üzerinize saldıran ejderhaları yenmek pek de kolay değil. Benzer oyunlarda olduğu gibi zaman içinde ilerleme gösterdikçe diğer yetenekler elde edip farklı taktikler deneyebilirsiniz. Oyun için kolay demek mümkün değil. Bu yüzden hem yetenek, hem de taktik seçerken dikkatli olmalı ve aynı zamanda oyundaki yardımcınız olacak üç taneye kadar diğer dövüşçüleri (minion’larınızdan biri değişmezken diğer ikisi kiralanıyor) doğru biçimde seçmelisiniz. Oyunda sürekli olarak farklı düşmanlar karşınıza çıkıyor ve heyecanın dozu asla düşmüyor. Diğer RPG’lere kıyasla çok farklı ve şaşırtıcı olmayı başarıyor. Dövüş açısından bakıldığında Dragon’s Dogma en başarılı RPG’ler arasına girmişti. Tüm bunlar sayesinde unutulmaz oyunlardan biri olmayı başarmıştı. Ek olarak 30 saati aşan oyun süresiyle dolu dolu bir oyun olduğunu göstermişti.

2

Ardından bir sonraki sene gelen Dragon’s Dogma: Dark Arisen ile içerik arttı ve oyun süresi en az 40 saat üstüne çıktı. Bu güncelleme sadece içerik eklemedi, aynı zamanda oyunla ilgili sorunları giderdi, yani daha da iyi hale geldi. Ana eklenti olarak Bitterblack Isle adı verilen bölge tanıtıldı, yüksek seviyeli yeni silahlar ve zırhlar tanıtıldı. Haliyle orijinal oyun için geliştirilmiş olan DLC paketlerindeki içerik de ana oyuna entegre edilmiş oldu. Oyundaki sıkıcı noktalardan biri olan uzun süreli ve zahmetli yolculuk sistemine çözüm getirecek biçimde yeni yolculuk sistemi eklendi. Ana oyunu bitirenler kayıtlarını yeni oyunda kullanabilir hale geldiler ve baştan sona bir kez daha oynamak zorunda kalmadılar. Ek olarak HD doku paketi sunuldu. 2.3 milyondan fazla konsol sürümünün satışı rapor edildi. Şu ana kadar hep konsollar için geliştirilen sürümlerden söz ettik. Sonunda beklenen an geldi ve PC oyuncuları da Dragon’s Dogma oynayabilir hale geldiler. 16 Ocak 2016 tarihinde satışa sunulan Dragon’s Dogma: Dark Arisen ile Türkçe seslendirme ya da altyazı desteği yer almıyor. Steam ortamında Türkiye fiyatı 60 TL olan oyunun sistem gereksinimleri hiç de yüksek değil. Windows Vista işletim sistemi, Intel Core i5 660 işlemci, 4 GB RAM, Radeon HD 5870 ekran kartı, 20 GB sabit disk alanı gibi eski nesil donanımlar bile yeterli geliyor. Güçlü bir donanımla 4K kalitesinde oynayabilirsiniz ama gelen raporlara göre 21:9 Ultra geniş ekranlarla ilgili bazı uyum sorunları var ve menüler oturmuyor ama zaman içinde güncellemelerle çözüleceğini düşünüyoruz.

3

Gransys adlı fantazi dünyasında geçen oyundaki karakter oluşturma sisteminin başarılı olduğundan söz etmiştik. Bu sadece görsel bir durum olarak algılanmamalı. Dragon’s Dogma: Dark Arisen’ın farkı karakter modelinin son derece önemli olması çünkü oluşturduğunuz karakterin boyu, kilosu, vücut tipi gibi detaylar, hareket ve dövüş performansını doğrudan etkiliyor. Diğer oyunlarda karakter oluştururken asla düşünmediğiniz detayları düşünüp seçim yapmanız gerekiyor ki takdir edilen bir durum. Oyundaki Pawn olarak bilinen yardımcılarınızı doğru biçimde seçmelisiniz dedik ama işin ilginci bu karakterler oyun içinde sürekli ilerleme gösterme yeteneğine de sahip. Gerçekleştirilen görevlere göre bilgi birikimleri artıyor, daha etkin hale gelebiliyorlar. Oyun dünyası boyunca bulduğunuz nesneleri toplamanız da önemli. Bunları kullanarak nesneler üretebilir, terfiler yapabilir, takasa bile girebilirsiniz. Dragon’s Dogma gibi online mod yer almamakta ama Pawn için kiralanan oyuncular online arkadaşlar arasından seçilebiliyor.

4

Dragon’s Dogma oyunu 2012’de sunulduğunda MT Framework adlı Capcom tarafından geliştirilen oyun motorunun ikinci sürümünü kullanmıştı. Benzer durum Lost Planet 2, Resident Evil 6 ve Resident Evil: Revelations 2 için de geçerliydi. PC’ler için geliştirilmiş olan sürümde de aynı oyun motoru kullanılıyor. Ancak bu kez çok daha güçlü hale gelmiş olan PC donanımları kullanımda olduğu için oyundaki grafikler sınırlarına kadar zorlanabiliyor, yüksek FPS değerleri elde edilebiliyor. 2012’de çıkmış olan oyundaki görseller devam ediyor olsa da grafikler son derece başarılı ve şikayet edecek değiliz. Oyun boyunca karşınıza çıkan yaratıklar, bir oyun için modellemesi gerçekleştirilmiş olan en başarılı örnekler olarak adlandırılabilir. Animasyonlar açısından da son derece başarılı durumda. Karakter seslendirmeleri, ses efektleri, oyun müzikleri beklentileri rahatlıkla karşılıyor. Zaten başarılı olan ve unutulmazlar arasına giren oyunun PC sürümü beklentileri rahatlıkla karşılıyor ve 2016’nın ilgi çekici yapıtlarından biri olduğunu ispat ediyor.

5

PUAN: 85
Geliştirici: Capcom
Dağıtıcı: Capcom
Platform: PC, Xbox 360, PS3

Aral Game: http://www.aralgame.com/index.php?route=product/search&filter_name=dragons%20dogma

Yorum yazın