En eğlenceli Flash oyunlar

En eğlenceli Flash oyunlar

Boş zamanlarınızı değerlendirmekten öteye geçip bir tutku haline dönüşecek Flash oyunları bir araya topladık.

Bugün oldukça gelişmiş örneklerine alışkın olduğumuz Flash teknolojisi, genişbant bağlantıları kullanmaya başladığımız dönemin hemen öncesinde hayatımıza girmeye başlamıştı. Flash ile yapılmış eğlenceli kısa animasyonlar belki de internet kullanıcılarına ekran başında ilk kahkahaları attırdı. Örneğin Varol Yaşaroğlu’nun Grafi2000.com’u o günlerden beri çok sayıda kullanıcısına hoş zamanlar geçirtiyor. İnternete çevirmeli modem üzerinden bağlandığımız yıllarda animasyonların yüklenmesini dakikalarca bekliyor ve içerik çok kaliteli olduğundan hiç de şikayet etmiyorduk. Şimdilerde o animasyonlar saniyeler içinde yüklenebiliyor. Hatta bağlantıların hızlanması sayesinde çok daha kaliteli içeriği interaktif şekilde kullanabiliyoruz.

O yıllardan sonra Flash teknolojisi önce interaktif oyunlarla, sonra da videoların web sitelerinde yayınlanmasını kolaylaştırmasıyla öne çıktı. Birçok geliştirici video paylaşım servisleri üzerine çalışırken, hatırı sayılır bir kesim de Flash’ın interaktif özelliklerine dayanan oyunlar geliştiriyor. Artık Flash oyunlar içinde vektörel animasyonlarla videoların bir arada olduğu çok kaliteli örneklere rastlayabiliyoruz.

Markalardan Flash oyunlar

Bazı geliştiriciler tamamen amatör bir ruhla içlerinden geleni yaparken, bazıları da çeşitli markalar için tanıtım amaçlı Flash oyunlar hazırlıyor. Örneğin Audi, Mercedes gibi otomobil markaları, müşterileriyle olan ilişkilerini güçlendirmek ve dikkatleri yeni modellerinin üzerine çekmek için çok kaliteli Flash oyunlar hazırlatıyorlar.

İki efsane: Miniclip ve Yeti Sports

Ayrıca Flash oyunlar konusunda yıllardan beri markalaşmış, her gün yüz binlerce kullanıcıyı ağırlayan web siteleri de var. MiniClip.com ve YetiSports.org belki de bunlardan en bilinenleri. MiniClip, bünyesinde yüzlerce Flash oyun barındıran bir portal. Buraya yalnızca vakit geçirmek için uğrayabileceğiniz gibi, bazı oyunlarda yaşanan skor rekabetine katılmanız ve bir süre sonra “MiniClip bağımlısı” olmanız olası.

YetiSports ise “penguen” temalı bir butik oyun sitesi. Butik diyoruz, çünkü MiniClip gibi yüzlerce oyun yerine geçtiğimiz yıllarda çok popülerleşen birkaç oyun barındırıyor. Başta kulağa biraz gaddarca gelse de YetiSports’da şirin penguenleri hırpalayarak oynadığınız ilginç oyunlar var. Merak etmeyin, onlara sopayla vursanız da, metrelerce fırlatsanız da canları pek yanmıyor.

Adlarını anmadan geçemeyeceğimiz bu iki siteden söz ettikten sonra farklı geliştiriciler tarafından ortaya konmuş en ilgi çekici oyunlara göz atmaya başlayabiliriz.

The Fancy Pants Adventure

http://getir.net/8lp

İşte tertemiz tasarımı ve gerçekçi fizik efektleriyle “arcade” türündeki en başarılı Flash oyunlarından biri. Adını karakterinin pantolonundan alan oyunda bölümlerin içinde koşturuyor, canavarlardan kaçıyor ve faydalı nesneleri mümkün olduğunca toplamaya çalışıyorsunuz. Ok tuşlarıyla oynanan oyunda karakterinizi oldukça etkili şekilde kontrol edebiliyorsunuz.

7 yorum

 1. barbie oyunlari

  teşekkürler güzel oyunlar

 2. iLkn

  En baştaki resmin hangi oyuna ait olduğunu öğrenebilir miyim? Eğlenceli bişeye benziyor. 🙂

 3. sila123

  Yha yoq bén qıremedım:S

  NasıL qırıLıyor?

  Çoq qüséL ßir oyuna ßénziyoR aMa:S

 4. aysem_irem

  bende ilk oyun resminin adını öğrenmek istiyorum bilen varsa lütfen paylaşsın

 5. Furkan

  en üstteki resimdeki oyun garip ada oyunudur . http://www.kraloyun.com ‘da bulabilirsiniz…

 6. İBRAHİM BALKAŞ

  O OYUNUN İSMİ GARİP ADA,SENİN ADAN,SİHİRLİ ADA GİBİ BİRÇOK İSMİ VAR

 7. melisa

  çok güzel oyun arkadaşlar

Yorum yazın