Epistory – Typing Chronicles (Erken Erişim)

Epistory – Typing Chronicles (Erken Erişim)

Steam ortamında çok sayıda Erken Erişim oyun karşımıza çıkıyor. Buradaki önemli noktalardan biri oyunların henüz son halini almadan oyuncuların beğenisine sunulması. Oyun geliştiriciler açısından bir nevi Beta testi ve oyunculardan yorum alma çözümü gibi görünebilir ve elbette bağımsız oyun geliştiriciler gerekli maddi desteği elde edebilmek için cazip fiyatlar sunup destek alabiliyor. Oyuncularsa belirli oyunları erkenden deneme imkanı buluyor ama en büyük sorun bazı oyunların asla tamamlanmaması. Oyun geliştiricilerin sıkıntısıysa bitmemiş oyunu deneyenlerden gelen incelemeler ve yorumlardan ötürü doğabilecek negatif hava. Henüz fiyat yükselmemişken erken erişim oyunlar içinde kalitelileri bulup denemek fırsata dönüşebilir. İşte bu tür oyunlardan biri olan Fishing Cactus Games tarafından geliştirilmiş Epistory – Typing Chronicles özellikle görselleri ve tasarım kalitesiyle dikkatimizi çekti. 2008’de dört deneyimli programcı tarafından kurulmuş olan Belçika merkezli Fishing Cactus firması aslında Tottems 10tacle adlı firmanın devamı niteliğinde. iOS, Android, Mac, Linux, Xbox, PSN gibi çok sayıda platforma oyunlar hazırlayan 30 kişilik ekip son olarak Epistory – Typing Chronicles oyununu 30 Eylül 2015 tarihinde Steam EA ortamına ekledi.

2015-11-25_00001

Türkiye fiyatı şu aşamada 21 TL değerine çıkan oyun ilk aşamada 18 TL idi ve yüzde 10 indirimle 16.2 TL’ye alınabiliyordu. Adından anlaşılacağı gibi bölümlerden oluşuyor ve klavyeyle girdi işlemini ön plana çıkarıyor. Şimdilik Türkçe arabirim ya da altyazı desteği yok ama ilerde eklenebilir. İlk aşamada İngilizce seslendirmeyle oyunu deneyebiliyoruz. Görsel açıdan çok başarılı görünen oyunda tepeden kuşbakışı görünüm geçerli olduğundan sistem üzerine aşırı yük binmiyor. Windows XP, Intel Core i5 işlemci, 4 GB RAM, Radeon HD 4850 ya da GeForce GTX 295 gibi son derece düşük sistem gereksinimleri var. Her ne kadar işlemciye bütünleşik görüntü devrelerinin desteklenmediği söylense de Intel Atom işlemcili Asus T100TA dizüstü bilgisayarımızda bile sorunsuz biçimde oynayabildik. Cadılar Bayramı sırasında yapılan güncellemeden sonra PC sürümü yanına Linux ve Mac sürümleri de eklendi. Görseller açısından beğeni kazanan ve müzikleri de rahatlatıcı olan oyun genel anlamda dolaşarak keşfetme, klavyeyle kelimeler girme ve zeminde beliren kısa açıklamalarla kullanıcıyı bilgilendirip yönlendirme sistemini kullanıyor. En başta oyunun ana karakteri olan kızı taşıyan üç kuyruklu ve dev boyutlu tilki karşımıza çıkıyor ve kayboldukları söylenip yönlendirmeniz isteniyor. Her nedense yönlendirme için EF ve JI tuş kombinasyonları tavsiye ediliyor ama aynı zamanda klasik WASD takımı da işliyor.

2015-11-25_00002

Oyunda ilerledikçe puanlar elde ederek tilkinize terfiler alabiliyorsunuz. Bunlar hız, çeviklik ve şiddet olarak ayrılmış ki bu terfi menüsünde bile aktifleştirme için klavyeden ilgili kelimenin girilmesi gerekiyor. Epistory oyununu tür olarak aksiyon macera altına yerleştirebiliriz. Origami’den esin alınarak tasarlanmış oyun dünyasında yollar siz ilerleme gösterdikçe açılıyor. En başlarda sadece kelimelerin bulunup yazılması yeterli oluyor. Bunun için klavyeden boşluk tuşuna basılıp kelime girme moduna geçmeniz gerekiyor. Karşınıza çıkan kelimeler şu aşamada İngilizce olsa da bazı evrensel kelimeler de var. Kimi zaman yazmakta zorlanacak ve bu nasıl yazılıyor diye ekrana tekrar tekrar bakacaksınız. Elbette bunlar rastgele seçilmiş kelimeler değil ve oyundaki hikaye ile bağlantıları var. İlerledikçe sırları öğreniyor ve yeri geldiğinde böcek dünyasından düşmanları yenmeniz gerekiyor. Oyunda şu aşamada sadece birinci ve ikinci bölümler oynanabiliyor. Zaman içinde yenileri ekleniyor olacak. Denemelerimiz sırasında herhangi bir seslendirmeye denk gelmedik ama geliştirici açıklamasına göre başta yer alan hikayeye seslendirme eklemek için çalışmalar yapılıyor.

2015-11-25_00003

Ana menüde yer alan yeniliklerden biri olan sonsuz kapışma “Arena” modu, oyuncuların yeteneklerini diğerlerine gösterme ve yarışma imkanı veriyor. Bu noktada Steam Leaderboard yardımcı oluyor ama oyun için çoklu oyun desteği ön plana çıkarılmıyor. Bu sadece bonus olarak düşünülen bir özellik. 24 Kasım tarihinde eklenen ikinci bölümden sonra ilk aşamada 18 TL olan fiyatı 21 TL değerine çıktı. Oyun bitmemiş olsa da bu haliyle bile son derece etkileyici ve yeni bölümler eklendikçe daha iyi hale gelecek.

Geliştirici: Fishing Cactus Games

Dağıtıcı: Fishing Cactus Games & Plug In Digital

Platform: PC, Linux, Mac

Steamhttp://store.steampowered.com/app/398850/

https://www.facebook.com/epistorygame

Yorum yazın