Escapist – Agatha’nın Anahtarı – Kaçış Oyunu İncelemesi

Escapist – Agatha’nın Anahtarı – Kaçış Oyunu İncelemesi

Ekip olarak epey kaçış oyunu oynadık ama çok daha fazla polisiye eser okuduk. “Suç kraliçesi” Agatha Christie’nin yarattığı gizemleri onlarca yıl sonra bile büyük bir keyifle çözmeye çalışıyoruz. (Christie’nin 66 romanı var. Arşivi tamamlamak öyle kolay değil.) Hal böyle olunca, Escapist’in son oyunu Agatha’nın Anahtarı henüz açılmadan meraklanmamıza yol açmıştı ve oyunu ilk oynayan ekiplerden biri olduk.

Agatha’nın Anahtarı bir Ahmet Ümit öyküsü. Yazarın 1999’da çıkan öykü kitabına adını veren bu eser, rivayet göre, Agatha Christie’nin İstanbul’daki Pera Palas’ta kalırken ortadan kaybolduğu birkaç günlük dönemi konu alıyor. Bize sorarsanız Ahmet Ümit’in en başarılı eserleri arasında sayamayacak olsak da, konusu gereği kaçış oyununa uyarlanmaya uygun bir öykü. O ünlü Agatha Christie portresinin tüm polisiye severleri oyuna (ve kitaba) çekeceği gerçeği de mutlaka düşünülmüştür. İşte Escapist’in aynı adlı oyunu da Ahmet Ümit işbirliğiyle bu öyküden uyarlanmış.

411 numaralı oda

Bir polisiye klasiği sayılan Doğu Ekspresi’nde Cinayet‘in yazıldığı, Pera Palas’ın 411 numaralı odasındayız. Oyunun büyük kısmı loş aydınlatmalı bu otel odasında geçiyor. Escapist’in tüm oyunlarında olduğu gibi dekorasyona özen gösterildiği hemen göze çarpıyor. Oyun, 411 numaralı odanın restorasyondan önceki haline benzer şekilde ve dönemin eşyaları kullanılarak profesyonelce dekore edilmiş.

Ahmet Ümit’in öyküsüne göre odada, Agatha’nın kayıp günlüğüne ulaşmamızı sağlayacak bir anahtar saklı. Günlüğe ulaşabilirsek onlarca yıl önce işlenen bir cinayeti aydınlatabileceğiz. Oyunu oynamadan önce uyarlandığı öyküyü okursanız çok daha fazla keyif alacağınız kesin. Ama hatırlatalım ki oyunu oynamak için öyküyü okumuş olmak şart değil ve öykü, oyuna dair hiçbir ipucu içermiyor. Oyunun konusu, oyuna başlamadan önce size kısaca anlatılıyor.

Oyunun geçtiği 411 numaralı oda

Oyunun geçtiği 411 numaralı oda

Bulmacalar

Farklı bulmaca türlerini ve özgün mekanizmaları bir araya getiren Agatha’nın Anahtarı, bulmacalar açısından bugüne dek gördüğümüz en iyi oyunlardan biri. Gözleme dayanan bulmacaların yanı sıra gizli nesne bulma ve el becerisi bulmacaları da var. Kilit açmanın minimumda tutulduğu bu oyunda etrafa iyi bakmak gerçekten önemli.

Escapist’in alametifarikası diyebileceğimiz elektronik ve mekanik bulmacalar bu oyunda da kendini gösteriyor ve beğenimizi kazanıyor.

Agatha’nın Anahtarı zor bir oyun. Zorluk elbette göreceli ama bizim için “zor” tanımı net: Çıkmayı başaramadığımız oyunları zor kabul ediyoruz. Biz Escapist’in diğer oyunlarının görece kolay olmasını dikkate alarak üç kişiyle oynadık ama dört kişilik bir ekip bu oyunda daha verimli olabilir. (Oyun alanı beş kişiye biraz dar gelebilir.)

Oyunun kurgusuyla ilgili tek eleştirimizi ise oyunun yapımcılarına ilettik. (Oyundaki kurmaca bir karakterle ilgili ama bulmacaları etkilemiyor.)

Sonuç

Agatha’nın Anahtarı, bulmaca ve polisiye tutkunu ekibimizin favori oyunları arasına girdi. Bu oyunu, aksiyona ve gerilime değil de bulmacaya meraklı ve biraz da deneyimli ekiplere kesinlikle öneriyoruz.

Ekip: Doruk (Dijital Yayınlar), Selim (PCnet), Mahmut (CHIP)

Ekip: Doruk (Dijital Yayınlar), Selim (PCnet), Mahmut (CHIP)

Yorum yazın