Fallout 4 İnceleme

Fallout 4 İnceleme

Dünyanın sonu geldi ve insanlar hayatta kalabilmek için şartlara adapte olmak zorunda kaldılar. İşte bu kıyamet sonrası senaryosunu konu alan çok sayıda film ve oyun var. Filmler içinde akla gelen ilk seri Mad Max olurken oyunlar tarafında da Mad Max, Gears of War, Wasteland, Borderlands, S.T.A.L.K.E.R., The Last of Us, Metro ve elbette Fallout akla geliyor. Gerçekten de tüm kıyamet sonrası odaklı oyunlar içinde en başarılı olanı ve beşinci bölümü Fallout 4 olarak bizlerle olan Fallout serisi beğeni görüyor. Seride RPG elementleri ön planda ve sadece hayatta kalmaya değil, bu olaylardan sonra toplum olarak ilerlemeye odaklanılıyor. 1997 ve 1998’de arka arkaya sunulan Fallout ve Fallout 2 oyunları o zamanın teknik şartlarından ötürü sade görünen ve görsel anlamda sınırlı kalan oyunlardı. On sene sonra gelmiş olan Fallout 3 oyununa kadar araya ana seri dışında kalan Fallout Tactics/Fallout: Brotherhood of Steel gibi RPG yerine taktik odaklı oyunlar girdi. Haliyle 2008’deki Fallout 3 ile ilgili ciddi beklentiler vardı. İlk iki oyunu geliştiren ve sonradan kapanan Black Isle Studios yerine Fallout 3’ü Bethesda Softworks geliştirdi. Fallout 2’den 30 sene sonrasını konu alan Fallout 3, üç boyutlu grafikler, serbest dolaşılabilen dünya, gerçek zamanlı dövüş artıları sayesinde çok kez Yılın Oyunu ödülüne layık görüldü.

377160_screenshots_2015-11-11_000004

Kısa süre içinde yani 2010’da gelen Fallout: New Vegas ile ilk kez ana serideki adlandırma dışına çıkan Fallout bu kez Fallout 3 takipçisi olmayıp başlı başına bağımsız bir oyun olarak sahne aldı. Aradan geçen beş sene boyunca oyuncular Fallout 4 için heyecanlı bir bekleyişe girmişti. Söylentilerden sonra bu yaz döneminde oyun ilan edildi ve ilk görüntüleri E3 2015 sırasında gösterildi. Aslına bakılırsa oyuncular 10 Kasım’da sunulan Fallout 4 için beş aydan fazla beklememiş oldular. Fallout 3 ve Fallout: New Vegas ile Gamebryo oyun motorları kullanılmıştı ama Fallout 4 için The Elder Scrolls V: Skyrim’den tanıdığımız Creation Engine motorunun güncelleştirilmiş ve iyileştirilmiş versiyonu esas alındı. Microsoft Windows dışında sadece PS4 ve Xbox One sürümleri olan oyunu konsol sahipleri Full HD kalitesinde ve sadece 30 fps akıcılığında oynayabiliyor. PC tarafındaysa durum çok daha iyi ve donanımı iyi olanlar 4K kalitesinde ya da yüksek fps ile oynayabiliyor. En düşük gereksinimler listesine göre 64-bit işletim sistemi ve 8 GB RAM bellek şart. Diğer istekler Intel Core i5 2.8 GHz işlemci, GeForce GTX 550 Ti 2 GB bellekli ekran kartı ve 30 GB boş sabit disk alanı.

download

Serinin son oyununda da açık dünya ortamında RPG deneyimi kullanıcıları karşılıyor. Bu oyunu da Bethesda geliştirdi ve dağıtımı üstlendi. Nükleer savaşın üzerinden geçen 200 sene sonra Boston’da geçen oyunda genel oyun deneyimi Fallout 3 ile benzerlik gösteriyor. Diğer oyunlarda olduğu gibi görevimiz bize verilen işleri yerine getirmek ve böylece terfi ederek yeni yeteneklere kavuşmak. Fallout 4 ile kullanıcılara sunulan ilgi çekici bir özellikse FPS ya da TPS görünümlerinin seçilebilmesi. Bazı oyuncuların bu ikisinden birini özellikle tercih ettiğini biliyoruz. Sonuç olarak iyi bir gelişme diyebiliriz. İlgi çeken bir diğer nokta oyun akışı sırasında oyuncuların belirli bir hazır yolu izlemek zorunda kalmaması ki bu sayede özgürlük elde ediliyor ve oyun akışı farklı yönlerde yol alabiliyor. Sadece keşif değil aynı zamanda dövüşlere de sahne olan Fallout 4’te tek başına değilsiniz. Arkadaşlarınızı da yanınıza katarak çok daha eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. Steam ortamındaki istatistiklere baktığımızda oyunun son derece ilgi gördüğünüzü ve aynı anda yaklaşık yarım milyon oyuncuya çıkıldığını görüyoruz ki rekor derecede yüksek bir değer. Steam istatistik sayfasına bakılırsa bu sayede Dota 2 ve CS:GO sonrasında en popüler üçüncü oyun oldu. Harika bir atmosfere ve çok sayıda keşfedilmeyi bekleyen ortama sahip olan Fallout 4’ü oynamaya başlayanlar adeta hayata olan bağlantılarını kesiyorlar.

377160_screenshots_2015-11-10_00010

Karakter özelleştirme sistemi son derece detaylı ve başarılı. Oyunda katmanlı zırh sistemi, merkez inşaa etme gibi seçenekler var ve harita üzerinde istenen yere gidilebiliyor. Bu kez farklı binalardaki parçaları esas alarak kendi inşaatınızı gerçekleştirebilirsiniz. Elliden fazla temel silahla gelen Fallout 4’de oyuncular silahları özelleştirebiliyor. Yedi yüzden fazla özelleştirme var ve parçalar toplanıp bir araya getirilebiliyor. Power Armor yeniden tasarlanarak bir kostümden ziyade araca dönüştürüldü. Bunu da özelleştirmek ve eklentiler yapmak, zırhı farklı bileşenlerle oluşturmak mümkün. Oyuncuların birleşerek oluşturdukları yerleşim yerlerini korumaya almaları ve misafirlere kapı açmaları mümkün. Pip-Boy olarak bilinen akıllı saat biçimli bilgisayar, harita, istatistikler, nesneler gibi bilgileri gösteriyor. Oyunda bulunan kartuşları alıp Pip-Boy ile izlemek mümkün. Oyunun Deluxe sürümünü alanlara Pip-Boy replikası bileklik veriliyor ve mobil cihazlar içine yerleştirilip oyun sırasında ikinci ekran gibi kullanılabiliyor. Geri dönen bir diğer özellik V.A.T.S adlı otomatik nişan alma sistemi. Ağır çekime dönüşen atış aksiyonu sırasında oyuncular vuracakları yerleri hassas biçimde seçebiliyor. Seride bir ilki oluşturacak biçimde oyun genelinde seslendirmeler yer alıyor. Dinamik diyalog sisteminde 111 binden fazla girdi olduğu ifade ediliyor. Şarkılar ve diğer müzikler son derece başarılı. Genel anlamda son derece başarılı bir oyun ve Yılın Oyunu ödülüne aday gösterilebilir.

Aral Game: 171 TL – http://www.aralgame.com/kampanya/fallout-4

PUAN: 95
Geliştirici: Bethesda
Dağıtıcı: Bethesda
Platform: PC, XO, PS4

Yorum yazın