Football Manager 2016 İnceleme

Football Manager 2016 İnceleme

Ülkemizde en sevilen sporun futbol olduğu ortada ve bu durum yakın gelecekte değişmeyecek gibi görünüyor. Elbette bir seyirci olarak zevk alıyorsanız yeri geldiğinde FIFA ya da PES gibi oyunlarla zaman geçirip takımınızı zaferle tanıştırmak için gamepad’in düğmelerini aşındırıyor olabilirsiniz. İşin diğer boyutuysa teknik direktör koltuğuna oturup takım yönetmek. Bu alandaki en popüler serilerden biri olan Football Manager bir kez daha bizlerle. 2016 yılına özel Football Manager 2016 güncellemesi kısa süre önce oyuncuların beğenisine sunuldu. Bu serinin on seneyi aşan bir süreden beri senede bir güncellendiğini görüyoruz. Simülasyon türünün en iyi örneklerinden biri olan Football Manager serisinde dağıtıcı SEGA olarak karşımıza çıkmakta. Futbolun anavatanı olarak bilinen İngiltere’nin başkenti Londra’da merkezi bulunan Sports Interactive firması aslında çok daha önceden beri Championship Manager serisini geliştirmekteydi ama dağıtıcı firma Eidos ile işbirliği sona erdikten sonra telif haklarından ötürü serinin adı 2005 yılında Football Manager olarak değiştirildi. Bir sene sonra Sporst Interactive firmasını Sega satın aldı. Geçen seneki FM2015 ile Twitch entegrasyonunun standart geldiğini görmüştük. Böylece oyuncular canlı yayın yapar hale gelmişti.

378120_screenshots_2015-11-13_00001

Bu seneki FM2016 ile ilgili duyuru 7 Eylül tarihinde gelmişti. Oyun çıkmadan kısa süre önce Beta sürümü sunuldu. 13 Kasım tarihinde daha önceki sürümler gibi sadece Windows, OS X ve Linux kullanıcılarına sunuldu. Ancak gelecek sene içinde Football Manager Touch 2016 adlı tablet uygulaması ve Football Manager Mobile 2016 adlı iOS/Android uygulamaları da sunulacak. Türkçe dahil 16 farklı dil desteğiyle Steam ortamında dijital olarak dağıtıma sunulan FM 2016 için şu aşamada 100 TL isteniyor. Ancak en azından oyunu deneme imkanı veren bir demo sürümü de bulunmakta. Gördüğümüz kadarıyla demo kurulumu başlatıldığında 4161 MB boş disk alanı talep ediliyor. Çok sayıda DLC oyun ile aynı anda markete eklenmiş olsa da bunların büyük kısmı sadece dokunmatik modda kullanılabilen ve sınırlamaları kaldıran bazı hileler diyebiliriz. Sistem gereksinimlerine baktığımızda Windows Vista, Intel Pentium 4 işlemci, 2 GB RAM bellek, GeForce FX 5900 gibi DirectX 9.0c dönemlerinden kalma son derece mütevazi istekler görüyoruz yani güçlü bir sistem şart değil. Bu bir simülasyon ve yönetim oyunu olduğu için oyunculara ait grafik detaylarının çok detaylı olmasını beklemiyoruz ve önceki sürüme kıyasla belirgin bir ilerleme göremiyoruz. Diğer yandan oyundaki arabirimler iyileştirilmiş. Oyun çıkar çıkmaz büyük ilgi gördü ve Steam listelerinde ilk ona girmesini sağlayacak biçimde 30 binden fazla kullanıcıya ulaştı bile.

2963331-fm2016-6

İlginç biçimde bu seriye aşina olanların senede bir yerine birkaç senede bir güncellemeyi tercih ettiğini görüyoruz çünkü senede bir sunulan yeni sürümlerde çok fazla yenilik olmayabiliyor ve oyuncular bütçelerini korumak için bir sonraki seneyi bekleyebiliyor. Örneğin geçen seneki FM 2015’e sahip olanların FM 2016 güncellemesi için çok acele etmeyip incelemeleri ve yorumları beklemesini yadırgayamayız. Peki bu seneki FM 2016, geçen seneki FM 2015’e kıyasla ne gibi yenilikler içeriyor? Bu seneki sürümle ilgili olarak dikkat çeken iki yeni oyun modu bulunuyor. Fantasy Draft adlı yeni modda birden fazla oyuncu birlikte oynayarak belirli bir sabit bütçe dahilinde oyuncuları ekiplerine dahil ediyor. Create-A-Club adlı diğer yeni modsa benzer biçimde belirli bir bütçe dahilinde bir takımı sıfırdan oluşturma imkanı veriyor. Elbette Football Manager oyununu gerçek futbol takımlarına mümkün derece yakın olmak için oynayanlar var ve Create-A-Club modu onlar açısından çok cazip gelmeyebilir. Diğer yeniliklerden biri takım ve oyuncu tanıtım ekranlarının yeniden tasarlanmış olması. Gerçekçi hale gelen arabirimle oyunculardan ne istediğinizi belirtmeniz kolaylaşıyor. Basın toplantıları sırasında daha fazla soru sorulabilmesine imkan veren ince düzenlemeler de dikkat çekiyor.

2963333-fm2016-4

ProZone Match Analysis adındaki maç analiz sistemi adından anlaşılacağı gibi ProZone işbirliğiyle geliştirilmiş. Taktik analizine meraklı bazı oyuncuların ilgisini çekeceği ortada. Anternörün görünümünü değiştirme imkanı veren yeni ayarlar da dikkatlerden kaçmıyor. Gerçi oyun akışı sırasında antrenörü yakından görme imkanımız olmuyor. Sosyal ağların artık son derece etkin olduğu düşünülürse oyunun ayak uydurması şaşırtıcı değil. İşte ilgi çekici olan bir diğer değişimse üst seviye tablete sahip kullanıcılar için sunulan Football Manager Touch bölümü. Bulut depolama sayesinde bilgisayar ile tablet arasında geçiş yapıp kaldığınız yerden devam edebiliyor ve sonrasında kaydedebiliyorsunuz. Dokunmatik ekranlı cihazlarla bu düzenlemeleri yapmak kolay ama tablette geniş ve çözünürlüğü yüksek bir ekran olması gerekiyor. Son olarak Set-Piece Creator adlı yenilikle oyuncular takım oyuncularının taktiklerini daha detaylı biçimde düzenleyebiliyorlar. Yapay zeka, oyuncu modelleri ve animasyonları, daha sade kullanıcı arabirimi ve stadyum tasarımları açısından da ilerlemeler içeren yeni sürüm için şu ana kadarki en iyi Football Manager oyunu diyebiliriz.

378120_screenshots_2015-11-13_00003 (1)

Aral Game: 90 TL – http://www.aralgame.com/beta/pc-fm-16-football-manager-2016

PUAN: 87
Geliştirici: Sports Interactive
Dağıtıcı: Sega
Platform: PC, Mac OS X, Linux

Yorum yazın