Just Cause 3 İnceleme

Just Cause 3 İnceleme

2009 yılında Eidos’u bünyesine katmış olan Tokyo merkezli Square Enix denildiğinde artık aklımıza Tomb Raider, Hitman, Deus Ex, Thief ve elbette Just Cause gibi efsaneleşmiş oyun serileri geliyor. Bu sene içinde Life is Strange, Final Fantasy XIV ve Rise of the Tomb Raider başta olmak üzere çeşitli oyunları sunan firma, merakla beklenen bombalardan biri olan Just Cause 3’i sene sonuna yetiştirdi. Hatırlanacağı üzere Just Cause serisi bundan yaklaşık 10 sene önce 2006 yılındaki ilk oyunla başladı. O dönemde Avalanche Studios tarafından geliştirilen oyunu Eidos Interactive dağıtıma sunmuştu. Serinin ilk oyununda geniş bir açık dünyada gerçekleşen aksiyon ve macera odaklı görevleri tamamlamamız gerekiyordu. Araç sürme ve adam öldürme odaklı görevler epey ilgi gördü ve özellikle de havada/karada/suda gerçekleşen aksiyonlar sayesinde akıllara yer etti. İlk oyun bir milyondan fazla satınca Avalanche Studios bir kez daha kolları sıvadı ve 2008’de sunulması planlansa da iki sene gecikmeyle 2010’da Just Cause 2 geldi. Avalanche Engine 2.0 oyun motoruna geçişle yeni oyunda grafik kalitesi epey arttı. İkinci bölüm daha da başarılı olup 6 milyondan fazla satınca üçüncü bölüm için onay geldi.

225540_screenshots_2015-12-01_00093

Just Cause serisi dışında Renegade Ops ve The Hunter oyunlarını da geliştiren İsveç merkezli Avalanche Studios bu sene içinde asıl bombayı son derece başarılı olan Mad Max (2015) filmini oyuna uyarlayarak patlattı. Firmanın JC serisi dışındaki ilk AAA oyunu olan Mad Max çok beğenilince JC3 ile ilgili beklentiler iyice arttı. Elbette Just Cause 3 ile serinin açık dünya ve aksiyon-macera odaklı görevler yapısı devam ediyor. Oyuna yönelik ilk duyuru geçen sene sonunda gelmişti. 2012’den beri Avalanche Studios’un 75 kişilik New York ekibi tarafından geliştirilen son bölüm elbette PC dışında PS4 ve Xbox One konsolları için de hazırlandı. Bu bölümde araç kontrollerinin daha iyi bir seviyeye taşınabilmesi adına Burnout ve NFC oyunlarından bazılarına imza atmış olan Criterion Games ekibinden destek alındı. Oyun çıkmadan Mart ayında Collector’s Edition içeriğinin ne olması gerektiğine dair bir anket başlatıldı. Elde edilen sonuçlara bakılarak PDF kitap, poster, silahlı araç paketi ve kanca dahil edildi. Oyunun Xbox One sürümünü alanlara geriye dönük uyumlu JC2 Xbox 360 sürümünün hediye edileceği duyuruldu. 1 Aralık 2015 tarihinde satışa sunulan oyunun Steam fiyatı ülkemiz için 89 TL. 128 TL olan XL sürümü alırsanız Hava, Kara, Deniz eklentilerini içeren DLC hediye ediliyor. Arabirim, seslendirme ve hatta altyazı olarak Türkçe desteği yok. Xbox One sürümü 900p kalitesinde, PS4 sürümüyse 1080p kalitesinde oyun deneyimi vaat ediyor.

download (1)

Sistem gereksinimlerine baktığımızda 64-bit işletim sistemi, Core i5 2500 işlemci, 6 GB RAM, 2 GB bellekli Radeon HD 7870 ya da GeForce GTC 670 ekran kartı ve 54 GB boş sabit disk alanı gibi yüksek talepler görüyoruz. Önerilen donanımlarsa daha yüksek ve Core i7 3770 işlemci, 8 GB RAM, GeForce GTX 780 ya da Radeon R9 290 gibi epey iddialı bileşenler. Aksine oyuncuların büyük kısmı AMD ekran kartlarıyla ilgili sorunlardan şikayetçi. En çokda aniden düşen FPS değerinden şikayet ediliyor. Oyunculardan gelen yorumlar eşliğinde oyunun güncellemeden geçeceğine ve rastlanan sorunların aşılacağına eminiz. Ancak yine de uzun süre bu oyun için beklemiş olanlar açısından istenmeyen bir durum denebilir. Burada dikkat çeken bir durum, Square Enix’in oyundaki ilerleme durumunu kaydetmek üzere oyuncuların online kalmasını şart koşması. Yüksek ilgiden ötürü sunucular erişilmez olabiliyor ve bu durumda oyun kilitlenerek beklemeye geçiyor. Bu sorunla karşılaşanlar şimdilik Steam’i offline yapıp ya da güvenlik duvarı kuralı girip offline çalışmaya zorlayabilir. Zaten gerekli güncellemenin geleceğine dair resmi açıklama geldi. Şimdilik Mac ve Linux/SteamOS kullanıcılarına destek verilmiyor ve planlanmıyor. Online bağlantı liderler listesi için kullanılıyor yani oyunda çoklu oyuncu ya da co-op modları bulunmuyor. Önceki oyunlarda da çoklu oyuncu yoktu ama fanatikler tarafından JC2 Multiplayer modu hazırlanmış, ücretsiz olarak Steam ortamına eklenmişti.

225540_screenshots_2015-12-01_00007

Bu bölümde oyun tasarımı için Monaco ve Güney Akdeniz bölgesi esas alınmış. Oyunda sunulan yaklaşık 1000 km2’lik alan JC2 ile benzerlik gösterse de yapılan açıklamaya göre içerik yoğunluğu daha yüksek. İkinci oyundaki olaylardan sonra Medici adlı hayali Akdeniz adasına geri dönen Rico Rodriguez adlı ana karakter bir kez daha bizlerle. Oyunun hikayesiyle ilgili bilgiler vererek heyecanın dozunu düşürmek gibi bir planımız yok ama en azından 15 saat eğlenceli vakit geçireceksiniz. Zengin bir dokuya sahip olan Medici adasında keşfedilecek çok sayıda nokta var. Örneğin köprüleri birden farklı yöntemle imha edebiliyorsunuz. JC2’nin unutulmaz özelliklerinden biri olan kanca ve paraşüt bu kez de bizlerle ve üstelik daha da iyileştirilmiş mekaniklerle. Kanatlar sunan giysi sürekli olarak kullanılabiliyor ve ulaşım kolaylaşıyor. Roketatar gibi ağır silahlar, savaş uçakları, tanklar, gemiler ve pahalı arabalar kullanılabiliyor. Araçları modifiye etmek, kanca atıp birbirine bağlamak ve saldırılarda silah olarak kullanmak mümkün. Yapay zeka artık daha zorlayıcı ve gerçekleştirdiğiniz saldırıda kullandığınız silah ve araca bağlı olarak daha adil bir cevap verebiliyor. Rebel Drop adlı yenilikle oyunu durdurup ekipman, silah ya da araç temin edilmesi istenebiliyor. Oyundaki ana görevlere ek olarak yan görevler söz konusu ve bunları gerçekleştirmezseniz yeni görevler aktifleşmiyor.

225540_screenshots_2015-12-03_00005

Just Cause 3, serinin önceki oyunları gibi eğlenceyi ve çılgın görevleri bizlere iletiyor. Bir kez daha kendinizi süper kahramanların yerine koyabilirsiniz. Egzotik ortamlarda gerçekleşen çoğu durumda yıkma odaklı görevlerde bolca görsel efekt karşımıza çıkıyor. Karakter ve nesne modellemeleri başarılı. Animasyonlar ve gösterilen videolar beğenimizi kazandı. Patlama efektlerinin en başarılı olduğu oyunlardan biri diyebiliriz. Karakter seslendirmeleri ve ses efektleri sorunsuz. Oyun müzikleriyse uyum sağlıyor. Aksiyona doymak istiyorsanız Just Cause 3 sizi bekliyor.

PUAN: 85
Geliştirici: Avalanche Studios
Dağıtıcı: Square Enix
Platform: PC, Xbox One, PS4

Aral Gamehttp://www.aralgame.com/beta/pc-just-cause-3

Yorum yazın