Kerbal Space Program İnceleme

Kerbal Space Program İnceleme

Meksika merkezli dijital ve etkileşimli servisler tedarikçisi Squad’ın çalışanlarından biri olan Felipe Falanghe, 2010 sonunda aklındaki bir oyunu geliştirmek üzere firmadan ayrılacağını söylediğinde firma sahipleri bu projeyi beraber geliştirebileceklerini ifade ettiler. Bu sayede ilk çalışmalarına başlanan Kerbal Space Program (KSP) adlı uzay uçuş simülasyonu oyununun halka açık ilk sürümü 2011 yazında Squad’ın kendi online platformu üzerinden sunuldu. 2013 yılının Mart ayında Erken Erişim sürüm olarak Steam ortamına eklenen oyun 2015 yılının Nisan ayında Beta aşamasına erişerek Erken Erişim olmaktan çıktı. İlk aşamada 0.7.3 olarak sunulan oyun zaman içinde çok sayıda güncellemeden geçti ve son olarak bu inceleme yazılırken 1.1.3 sürüme ulaştı. Sürüm 1.2 için hazırlıklar sürmekte. Oyunun Steam ortamındaki sürümü Windows dışında Max OS X, Linux ve SteamOS destekli. Bunlarla da yetinmeyen firma son olarak şu günlerde Microsoft Xbox One ve Sony PS4 sürümlerini de satışa sundu. Windows tarafında sistem gereksinimleri Windows Vista işletim sistemi, Core 2 Duo işlemci, 3 GB RAM bellek, SM3 destekli 512 MB bellekli ekran kartı ve 4 GB boş sabit disk alanı gibi düşük donanımlar. Ayrıca denemek isteyenler demo sürümünü indirebiliyor.

220200_screenshots_2014-12-04_00001

İnsana benzer görünüme sahip yeşil renkli ve ufak boyutlu Kerbal adı verilen uzaylıların yürüttüğü uzay programını yönetme görevi biz oyunculara veriliyor. Dünyaya benzer görünümdeki Kerbin adlı gezegendeki Kerbal Space Center (KSC) adlı uzay merkezinin ana konusu uzay odaklı deneyler gerçekleştirmek ve roketler, mekikler, diğer tür uzay taşıtları geliştirmek. Görevler arasında taşıt oluşturmak dışında fırlatmak, belirli yüksekliğe ulaştırmak, atmosferden çıkmak, yörüngeye yerleştirmek, meteor yakalamak, belirli yerleri ziyaret etmek, yörünge ya da gezegende üst kurmak ve iniş gerçekleştirmek gibi gerçekçi işlemler var. Apollo programı, Uluslararası Uzay İstasyonu gibi tarihi öneme sahip geçmiş görevleri yeniden canlandırmak da mümkün. Bu nedenden ötürü uzayla içli dışlı olanlar, bilim düşkünleri açısından son derece ilgi çekici bir oyun. Bu tür simülasyon oyunlarının en önemli kriterlerinden biri olan gerçekçi fizik hesaplamaları yörüngesel hareketlerin olması gerektiği biçimde sunulmasına imkan veriyor yani işiniz hiç de kolay değil ve uzun süren denemeler yaparak deneyim kazanmanız gerekiyor. Yüzlerce saat ayıran oyuncular olduğunu biliyoruz.

220200_screenshots_2013-07-27_00002

Oyun genel anlamda tek oyuncu yapısında ve çok oyuncu desteği yok. Bununla birlikte Kariyer, Bilim ve Sandbox olmak üzere üç mod var. Sandbox modunda serbest biçimde üretim gerçekleştirilebiliyor. Bilim modunda kullanılabilecek parçalar sınırlı ama belirli deneyler yapıldıktan sonra seçenekler artıyor. Kariyer modunda bilim moduna ek olarak bütçe, saygınlık ve sözleşmeler devreye giriyor. Roket yapabilmek için ihale kazanıp bütçe almak ve parçalara ödeme yapmak şart. Saygınlığı yüksek olanlar daha fazla ihale kapabiliyor. Oyundaki diğer seçenekler meteor yakalamak, Güneş Sistemi genelinde kaynak toplamak, üs inşaa etmek. Diğer yandan binlerce hazır modu kullanarak daha fazla özellik eklenebiliyor. Oyuna yabancı olanlara yardımcı olacak çok sayıda rehber hazır. Ek olarak KSPedia adlı dahili rehber var. Oyunda başarısız denemeler kaçınılmaz. Oyuncular hatalarına bakarak deneyim elde edene ve ilerleme gösterene kadar tekrar tekrar deneme yapmak zorunda kalsa da eğlenceli vakit geçirdikleri açık. Sade grafiklere sahip olan oyunda seslendirme söz konusu değil ama pek de gerek yok. Sürüm 1.1 ile Unity 5 geçişi olduktan sonra performans ilerlemeleri oldu. Meraklıların mutlaka denemesi gerekiyor.

220200_screenshots_2013-10-16_00001

PUAN: 92

Geliştirici: Squad
Yayıncı: Squad
Platform: PC, Mac OS X, Linux, SteamOS, PS4, XO

Resmi sitekerbalspaceprogram.com

FB: www.facebook.com/kerbalspaceprogram

Yorum yazın