MazeUp – Kayıp Saatçi – Kaçış Oyunu İncelemesi

MazeUp – Kayıp Saatçi – Kaçış Oyunu İncelemesi

İstanbul’da faaliyetini sürdüren en eski kaçış oyunlarından MazeUp’ın denenmesi gerektiğini uzun zamandır duyuyordur ama yeni fırsat bulabildik. Kayıp Saatçi, MazeUp’ın ikinci oyunu. Biz henüz ilk oyun olan Ottoman’a denememiş olsak da oradan edindikleri deneyimi Kayıp Saatçi’ye yansıttıkları ortada.

MazeUp, Taksim meydanına yürüme mesafesinde, ulaşımı oldukça kolay bir yerde. MazeUp’ın iki oyunu, binanın iki ayrı katına kurulmuş. (Güncelleme: MazeUp şu anda Taksim’deki yerinden Marmara Forum’a taşınıyor.)

Kayıp Saatçi çok odalı bir oyun. İlk oda olan “saatçinin atölyesi” gayet başarılı dekore edilmiş ve her şeye dikkatle bakmaktan kendinizi alamıyorsunuz. Oyunda olmasaydık buradaki nesneleri daha uzun süre incelemek isterdik. Ancak bu durumun yarattığı bir sorunu da görmezden gelemeyiz: Özellikle bu odadaki eşyaların fazlalığı biraz kafa karışıklığına ve dikkat dağınıklığına yol açıyor. Son odanın dekorasyonu ise dikkat dağıtıcı olmaktan bir o kadar uzak, sade ama son derece özgün. Oyuna başladığınız antre dışındaki oyun alanı geniş olduğu için 4-5 kişiyle rahatça oynanabileceğini düşünüyoruz.

Oyuna girdiğiniz anda kullanabileceğiniz bir tuvalet var. (İhtiyacınız varsa hemen kullanın çünkü oyunun belli bir noktasına kadar yeniden kullanma şansınız olmayacak.)

Bulmacalar

Oyundaki amacımız, zamanı kırmayı başardığı bilinen saatçinin izini sürmek ve onun akıbetini öğrenmek.

Kayıp Saatçi’nin bulmacaları tamamen dilden bağımsız olarak hazırlanmış. Oyunda hiçbir yazılı yönlendirme yok. Bulmacaların çoğu saatler ve zamanla ilişkili. Klasik kilitli birkaç bulmacaya -duyduğumuz kadarıyla Ottoman oyununda da olduğu gibi- MazeUp ekibinin tasarladığı özgün mekanizmalar eşlik ediyor. Bu mekanizmaları beğendiğimizi belirtmeliyiz. Ancak net ve açıklayıcı yönlendirmelerin olmaması bazı bulmacaları zorlaştırıyor. Örneğin biz, iki bulmacanın farklı (doğru olabilecek) çözümlerini bulduğumuzu, bunları denerken de biraz vakit kaybettiğimizi düşünüyoruz.

Kayıp Saatçi, birçok rakibine kıyasla zor sayılabilecek bir oyun. Biz deneyimli bir ekip olmamıza rağmen 59. dakikada ve epey ipucu alarak çıkabildik. (Gerçi ekip olarak o günkü performansımızı pek beğenmedik.)

Değerlendirme

Özgün mekanizmaları, başarılı dekorasyonu ve oyun alanının temizliğiyle dikkatimizi çeken Kayıp Saatçi, biraz deneyimli ekiplere önerebileceğimiz bir oyun.

Takım: Mahmut, Doruk, Selim, Hasan

Takım: Mahmut, Doruk, Selim, Hasan

Yorum yazın