Medieval Engineers (Early Access) İnceleme

Medieval Engineers (Early Access) İnceleme

Kısa süre önce Çek Cumhuriyeti merkezli Keen Software House tarafından geliştirilmiş Space Engineers adlı simülasyon ve inşaa etme oyununun Erken Erişim sürümüne göz atmış ve binlerce kullanıcıya eğlenceli vakit geçirten uygulamanın daha finişe ulaşmadan son derece başarılı kıvama geldiğini söylemiştik. Ekip bu oyunla elde ettiği başarıdan güç almış olacak ki bu sene başında benzer prensibi esas alan ama uzay yerine orta çağda geçen Medieval Engineer oyununu duyurdu ve Şubat başında Erken Erişim (Early Access) olarak Steam ortamında dağıtıma sundu. Space Engineers’a kıyasla daha da ucuz olan ve 25 yerine 20 dolara sunulan oyunun Türkiye fiyatıysa 39 yerine 31 TL olarak belirlenmiş. 39 TL olan Digital Delux sürümün tek farkı oyundaki müzikleri albüm olarak içeriyor olması. Space Engineers sahipleri, bu oyunu yüzde 25 indirimle alabiliyordu. Erken Erişim yapısından ötürü şimdilik sadece İngilizce arabirime yer veriliyor ama zaman içinde diğer dillerin eklenmesini bekliyoruz. Sistem gereksinimleri Windows Vista 32-bit, Intel Core 2 Quad 2.4 GHz, 3 GB RAM bellek, AMD Radeon HD 5830 ekran kartı ve 5 GB boş sabit disk alanı gibi ciddi olmayan donanımlar ama DirectX 11 altına inmemelisiniz.

333950_screenshots_2015-02-12_00001

Sandbox türündeki oyun dünyasında mimari işlerin üretimi, bakımı gerçekleştiriliyor ve haliyle dönemim teknolojileri ve malzemeleriyle sınırlı kalınıyor. Sadece binalar ya da şehirler inşaa etmekle kalınmıyor aynı zamanda arazi işleri ve madencilik de yapılabiliyor. İster uzay, isterse de ortaçağ olsun, fizik kuralları değişmediği için oyundaki esaslar korunuyor ve Keen Software tarafından geliştirilmiş olan fizik esaslı VRAGE 2.0 oyun motoru kullanılabiliyor. Erken Erişim aşamasında olduğundan ve üzerinden henüz 9 ay geçtiğinden oyunun çok sayıda güncellemeden geçeceği ortada. Benzer açıklamayı Space Engineers için yapmış ve her Perşembe güncelleme sunulduğunu söylemiştik. Keen Software firması oyunculardan gelen yorumları değerlendiriyor ve asla yerinde saymıyor. Bu oyun için de haftalık güncellemeler sunuluyor. Örneğin son olarak taş ya da odun gibi hammaddeler kullanarak araçlar üretme imkanı eklendi. Daha şimdiden son derece olumlu bir izlenim bırakmış durumda ve Steam ortamındaki iki binden fazla yorum olunlu sinyaller veriyor. Buradaki önemli noktalardan biri çoklu oyuncu ve topluluk desteği ki ikisine de yer veriliyor. Steam Workshop sayesinde oyuncular kendi tasarımlarını gönderebiliyor, diğer oyuncuların tasarımlarını keşfedip indirebiliyor. Steam dışında destek için hazır olan bir diğer ortamsa Keen Software House forumları.

333950_screenshots_2015-02-14_00007

Space Engineers’da olduğu gibi oyuncuların kılıç ya da ok kullanarak dövüşmesi mümkün olsa da firmanın önerisi bundan kaçınmak ve yerine yaratıcılık ile mühendislik yeteneklerine odaklanarak binalar ve savaş silahları üretmeleri. Zaten amacınız buysa Chivalry: Medieval Warfare denemelisiniz. Bu oyunda odaklanılması gereken mod şu aşamada sunulan tek seçenek olan yaratıcı modu. Hayli esnek olan bu modda kaynaklar sınırsız ve inşaat işleri anında gerçekleşiyor yani eğlenceli zaman geçiriliyor. Diğer yandan gerçek yaşamda olduğu gibi binalarınızın yerçekimine direnebilmesi ve belirli kurallara uyması gerekiyor. Aksi halde çökmeler görebilirsiniz. Binaları beğenmediğinizde yıkma imkanınız da var. Çökme anlarında büyük binalar söz konusu olduğunda oyun performansı ciddi biçimde düşüş gösterebiliyor. Fizik kurallarına sadık kalarak gerçekleşen bu işlem sırasında sisteminize binen yük artıyor. Blokları detaylı biçimde özelleştirebildiğiniz gibi tekerlekler ve halatlar da kullanabilirsiniz. Statik nesneler dışında tekerlek üzerinde gidebilen hareketli nesneler de oluşturabilirsiniz. Mancınık üreterek duvarları dövmek eğlenceli gelebilir.

333950_screenshots_2015-02-16_00001

Hayatta kalma moduysa çok daha dikkatli olmanızı gerektiriyor. Bina inşaa etmek üzere ağaç keserken ya da yaptığınız binanın yıkılmasından dolayı ölebilirsiniz. Çok oyuncu moduysa henüz Alpha aşamasında ve arkadaşlarla birlikte inşaat yapma olanağı veriyor. Buradaki farksa barbar saldırılarına karşı kalkan germek ve diğer oyunculara karşı direnmek ama Alpha aşamasında ve tamamlanmış değil. Kale savunması ve kale kuşatma modlarının Haziran ayındda eklenmesiyle oyun daha ilgi çekici hale geldi ama tam olarak son halini almış bir özellik değil. Bir kez daha hatırlatmakta fayda var ki Erken Erişim aşamasında olduğundan sadece içerik eksiği değil aniden yaşanabilen çökmeler de dikkat çekiyor. Oyuncular, belirli eksiklerin olduğunu bilerek karar vermeliler ve sorunsuz bir oyun istiyorlarsa son aşamasına gelmesini beklemeliler. Elbette bu aşamaya geldiğinde oyunun fiyatı ikiye katlanabilir. Aynı zamanda oyuna katılarak geliştiricinin sorunları bulmasına yardım etmek isteyen oyuncular yok değil. Keen Software’in Space Engineers ile elde ettiği ilerleme ve başarı göz önüne alınırsa bu oyunun yarıda bırakılması ya da sorunlardan kurtulamaması gibi bir beklentimiz yok. Yaratıcı olmayan oyuncular kısa süre içinde sıkılabilir ama Workshop’ta yer alan binlerce nesneden yardım alabilirsiniz. Daha fazla bilgi içinse www.medievalengineers.com

333950_screenshots_2015-02-26_00002

PUAN: 80
Geliştirici: Keen Software House
Dağıtıcı: Keen Software House
Platform: PC

Yorum yazın