Metruk – Escapist – Kaçış Oyunu İncelemesi

Metruk – Escapist – Kaçış Oyunu İncelemesi

Posterine bakınca “Arapça adlı Türk korku filmleri” furyasının bir ürünüymüş gibi görünüyor Metruk, ama önemli bir farkı var: Bu kez filmin içinde siz varsınız!

Eski adventure’cılardan kimler kaldı?

Metruk, kaçış oyunları merkezi Escapist’in korku temalı oyunlarından biri. Önce kısa bir açıklamayla başlayalım: Bu oyunlar bilgisayar oyunu değil, fiziksel dünyada geçen gerçek oyunlar! Türkiye’nin çeşitli illerinde 100’den fazla kaçış oyunu var ve hemen hemen hepsinde konsept aynı: 2 ila 5 kişilik takımınızla bir odaya veya eve giriyorsunuz, arkanızdan kapı kilitleniyor. Oyun alanındaki ipuçlarını toplayıp bulmacaları çözerek dışarı çıkmak için 60 dakikanız var. Bu açıdan, bilgisayarda oynadığımız “adventure” ve “escape the room” oyunlarına benzediklerini söylemek kesinlikle mümkün.

Ergenliği adventure oyunlarıyla geçmiş bireylerden oluşan PCnet ekibi olarak kaçış oyunlarına özel bir ilgimiz var. İstanbul’daki birçok oyunu oynama fırsatı bulduk ve incelemelerimizi PCnet Online’da sizlerle paylaşmaya karar verdik.

Trump Alışveriş Merkezi içinde bulunan Escapist’te beş farklı oyun oynanabiliyor. İstanbul’da oynadığımız birçok oyundan daha kurumsal bir yapıda karşımıza çıkıyor Escapist. Ne yalan söyleyelim, bazı oyunların bulunduğu izbe bölgeler/apartmanlar oyuncuları az da olsa endişelendirebiliyor. Bir alışveriş merkezinin içinde konumlanan Escapist’te ise sinema girişi gibi bir girişte karşılanıyor ve oyuna alınıyorsunuz.

Metruk’un öyküsü şöyle:

Hafta sonu için tatile çıkan bir arkadaş grubu, şiddetli fırtınadan dolayı yol üstündeki bir köye sığınmak zorunda kalırlar. Başka şansları olmadığı için, köy muhtarının bulduğu köhne ve tüyler ürperten evi kabul eden ekip için asıl macera bundan sonra başlamaktadır.

Tahmin edebileceğiniz üzere oyun, köy evi şeklinde dekore edilmiş bir evde geçiyor. İki odadan oluşan oyun alanı hemen hemen tüm korku oyunları gibi karanlık. Dekorasyonu başarılı bulduğumuzu söylemeliyiz. Gereksiz nesnelere fazla yer verilmemiş olmasına rağmen ev ortamı iyi yansıtılmış, ürpertici birkaç dokunuş da eksik edilmemiş.

Metruk

Bulmacalar

Korku oyunlarından çok bulmaca dolu oyunları seven bir ekip olduğumuz için Metruk’u karşılaştırabileceğimiz fazla korku oyunu oynamadık, ama genel olarak korku oyunlarında bulmacaların biraz daha basit tutulduğunu biliyoruz. Durum Metruk’ta da böyle. Parça toplama, aritmetik, takım çalışması gibi farklı türlerden bulmacalara yer verilmesi hoşumuza gitti. Tüm Escapist oyunlarında karşımıza çıkan elektronik temelli bulmacaları çözmek Metruk’ta da oldukça keyifli. Kilit açmalı bulmacalarla özgün bulmacaların iyi bir karması oluşturulmuş.

Takım çalışması gerektiren bulmaca ilginç olduğu gibi bizim “hacker” dürtülerimizi de kabarttı. Sonuçta o bulmacayı iyi bir adventure oyuncusundan beklendiği gibi hack’ledik ve “takım” ihtiyacını ortadan kaldırdık.

Bulmaca sayısı görece az ve bulmacalar da fazla zorlu olmayınca bizim Metruk’tan çıkmamız tek bir ipucuyla 45 dakika sürdü. Gerçi -spoiler vermemek için açıklamayacağımız bir sebeple- son bulmacayı bozmuş olmamız nedeniyle son şifreyi telefonla aldık, bu da kaçış süremizi kısalttı tabii.

Birçok korku oyununun aksine Metruk’ta canlı aktör kullanılmıyor ve oyun tamamen kapalı devre bir sistemle otomatik olarak kontrol ediliyor. Operatörler dışarıdan hiçbir şeye müdahale etmiyor. İpucu almak içinse özel bir iletişim panelini kullanmanız gerekiyor.

Korkunç mu?

Diğer Escapist oyunlarını oynarken -odalar birbirine yakın olduğu için- Metruk’tan gelen çığlıkları duyuyorduk ama açıkçası bizim ekibimizden birkaç refleks küfrü hiç çığlık çıkmadı. Elbette korkuya yol açan etkenlerin göreceli olduğunu ve “Biz korkmadık, öyleyse korkunç değil” diyemeyeceğimizi kabul ediyoruz. Üstüne üstlük, Escapist ekibinin yakın zamanda Metruk’u biraz daha korkutucu hale getiren birkaç değişiklik yaptığını öğrendik (ama neler olduğunu bilmiyoruz). Yine de öznel bir değerlendirme yapacak olursak “Pek korkmadık ama kesinlikle eğlendik.” diyebiliriz.

Değerlendirme

Metruk, fazla kafa patlatmayı gerektirmeyen, eğlenceli bulmacaları ve aşırıya kaçmayan korku öğeleriyle, kaçış oyunlarına yeni başlayanlar veya “cinli perili şeylerden korkan” arkadaşlarıyla biraz eğlenmek isteyenler için iyi bir tercih olabilir. Bize göre Metruk, Escapist’in beş oyunu arasında en kolay olanı.

Deneyimli ekiplerin de Metruk’taki bulmacalardan keyif alacağını ama oyunu biraz “küçük” ve “kısa” bulacaklarını tahmin ediyoruz. Metruk size kolay geldiyse ve “Korkuyu bırakalım, bulmacalara bakalım” diyorsanız Agatha’nın Anahtarı’nı önerebiliriz. (İncelemesini yakında yazacağız ama favorilerimiz arasında yer aldığını şimdiden söyleyelim.)

Metruk'tan kaçan ekibimiz yeni bir sorunla karşı karşıya.

Metruk’tan kaçan ekibimiz yeni bir sorunla karşı karşıya.

Yorum yazın