Mordheim: City of the Damned İnceleme

Mordheim: City of the Damned İnceleme

Bilindiği gibi geçmişi 1975 yılına kadar uzanan İngiltere merkezli Games Workshop firması, Warhammer serisi masa oyunlarıyla adını duyurdu. O dönemlerde karton zemin ve minyatür figürlerle oynanan oyunlar zaman içinde bilgisayar dünyasına aktarıldı ve başarısı sürdü. Warhammer fantezi evreni son derece kapsamlı ve ayrı seriler var. Bunlardan biri olan Mordheim ise 1999 yılında ortaya çıktı. Buradaki fark, oyuncunun tüm bir ordu yerine 6-12 kişiden oluşan tek bir taktiksel ekibi yani warband’ı yönetiyor olması. Bu nedenden ötürü hızlı biçimde gelişen taktiksel mücadele ön plana çıkıyor.

Mordheim_Logo

Bir diğer fark, RPG oyunlarında olduğu gibi oyun içinde ilerledikçe ekip üyelerinin ve ekipmanların ilerleme gösterip daha iyi hale geliyor olması. Warhammer Fantasy aksine gelecekte değil 500 sene öncesinde geçen olaylarda Mordheim şehrine isabet eden göktaşından doğan hasar sonrasında yaşanan kaos ve hükümdarlık genelindeki iç savaş ön plana çıkıyor. Eşsiz güçleri olan ve kara büyü için kullanılan Wyrdstone adlı değerli taşın bu darbeden sonra kalıntılar arasına saçılması işleri karıştırıyor ve evrendeki tüm Warband’lar bunu ele geçirebilmek için kapışmaya başlıyor.

ss_170b2bc47b1863a41da2461575730e43d636f36e

İşte bu klasik Mordheim oyununun bilgisayara uyarlanmış sürümüyse Mordheim: City of the Damned olarak karşımıza çıktı. Taktiksel RPG olarak sınıflandırılan bu oyunu Kanada merkezli Rogue Factor firması geliştirdi ve Focus Interactive yayınladı. Şimdilik sadece Windows sürümü bulunmakta. 2014 yılının Kasım ayında Erken Erişim olarak Steam ortamına eklenen oyun aradan geçen bir seneden sonra 19 Kasım 2015 tarihinde tam sürüme ulaştı. 70 TL fiyatla satışta olan oyunun yedi dilde arabirim ve altyazı desteği var ama Türkçe dahil değil. Şu ana kadar ekibe dahil edilebilen yeni karakterler ekleyen iki DLC sunulmuş durumda ve ikisini birden aldığınızda daha ucuza geliyor.

download

Sistem gereksinimlerine baktığımızda 64-bit Windows sürümü, çift çekirdekli 2.4 GHz işlemci, 4 GB RAM, Radeon HD 5850 ya da GeForce GTX 460 ekran kartı, 8 GB boş disk alanı gibi düşük donanımlar görüyoruz. Geliştirici firma oyunun tam sürümünü sunduktan sonra sık biçimde yamalar sunmayı da eksik etmedi. 16 Şubat 2016 tarihinde gelen dördüncü yamayla oyun sürümü 1.1.4.13 oldu ve çok sayıda değişiklik geldi. Oyunla ilgili düzeltmelere ek olarak yeni içeriğin eklendiğini de görüyoruz ki oyuncular açısından son derece olumlu bir durum ve geliştirici gelen yorumları dinleyip uygulamalar yapıyor. Örneğin önceleri dakikalar süren yükleme süreleri belirgin biçimde düşürülmüş durumda.

276810_screenshots_2015-05-20_00005

Oyun başında dört seçenek sunuluyor: tümü kızlardan oluşan Sigmar Kardeşler, Reikland Tüccarları, ninja görünümlü gizlilik ve cinayet ustası Skaven klanı Eshin ya da mutasyon eseri Cult of the Possessed. Her biri kendine has avantajlara ve tarzlara sahip bu warband’lardan birini seçtikten sonra oyun boyunca warband gücünü arttıracak biçimde yeni savaşçılar alabiliyor, seviye atlayarak güç arttırabiliyor, ekipmanları iyileştirebiliyorsunuz. Savaşçılarınız öldüğü anda geri gelmeyecek biçimde veda ediyorlar. Yaralanma durumları da gerçekçi biçimde akışı etkiliyor. Bu yüzden iyi biçimde planlama yapmak zorunda kalıyorsunuz. Oyunda kaydetme ve geri dönme gibi seçenekler yok.

276810_screenshots_2015-11-02_00001

Bu esnada ortam koşulları, etraftaki eşsiz binalar, kalıntılar ya da sokak biçimi gibi faktörleri de göz önünde bulundurmanızda fayda var. Geleneksel sıra esaslı taktik oyunları aksine bu oyunda her bir warband üyesinin belirli puanı var. Mordheim: City of the Damned oyununda takımınızın üyeleri belirli bir grid sistemine bağlı değil. Daha fazla özgürlük veriliyor ve etrafı keşfetme olanağı doğuyor. Düşmanlarınız kaybettikçe geride bıraktıkları cevherleri ele geçirebildiğiniz gibi aynı zamanda şehir yıkıntıları arasındaki cevherleri de bulma şansınız var.

276810_screenshots_Carnival_2

Oyunun bir diğer artısı sadece tek oyuncu modu değil çok oyuncu modu da içermesi. Böylece warband’ınızla online ortamda diğer oyuncularla da kapışabilirsiniz. 16 ayrı online haritada farklı oyun modları geçerli ve farklılık hissediliyor. Games Workshop’un lisans vererek diğer geliştiricilere oyunlarını açmasından sonra farklı kaliteden yeni oyunlar satışa sunuldu ve bunlar içindeki başarılı örneklerden biri Mordheim: City of the Damned oldu. Oyun içi grafikler, ortam ve karakter tasarımı başarılı, animasyonlar sorunsuz. Yüz tasarımlarıyla ilgili olarak biraz daha çeşitlilik olmasını arzu ederdik. Karanlık atmosfere uyum sağlayacak biçimde detaylandırılmış.

276810_screenshots_2015-04-16_00006

Oynayış tarzı olarak Valkyria Chronicles akla geliyor denebilir. Bu sebepten ötürü her ne kadar klavye ve fare ile oynamak mümkün olsa da gamepad ile daha iyi sonuçlar alınabiliyor. Her iki seçeneğe de sahipseniz bir arada kullanarak en yüksek verimi elde edebilirsiniz çünkü menü seçimlerinde fare, mücadele sırasında gamepad daha konforlu. Genelde TPS görünümü geçerli olsa da kuşbakışı tepeden bakarak yerleşimi daha net biçimde görebilmek mümkün. Seslendirme ve ses efektleri açısından herhangi bir eksiği de olmayan oyunun içerdiği görevler kimi zaman tekrarlama sonucu doğuruyor ve sıkabiliyor ama genel anlamda son derece başarılı bir iş çıkarılmış.

PUAN: 82

Geliştirici: Rogue Factor

Yayıncı: Focus Home Interactive

Resmi Sitemordheim-cityofthedamned.com

Steamstore.steampowered.com/app/276810

Yorum yazın