Netbook’unuz için 5 oyun

Netbook’unuz için 5 oyun

Kim demiş netbook’larda oyun oynanmaz diye? Bu eski ama unutulmaz oyunlar netbook’unuza eğlence kaynağı olacak.

Yakın zamanda bir netbook satın aldıysanız büyük ihtimalle netbook’unuzu bir oyun makinesi olarak düşünmemiştiniz. Ne de olsa çoğu netbook bir Intel Atom işlemciye, bütünleşik grafik yongasına ve 1 GB (ya da daha az) RAM’e sahip. Ancak netbook fanatikleri netbook’ların ilk ortaya çıkışından itibaren bu minik bilgisayarların çalıştırıp çalıştırmayacağını görmek için onlara çeşitli oyunlar yüklemekte.

Her ne kadar sürpriz gibi görünse de, geçtiğimiz yılların favori oyunlarının netbook’larda rahatlıkla çalıştığını söyleyebiliriz. Elbette bu minik devlerde Crysis’i çalıştırmanız mümkün değil ama yaşlanmaya yüz tutmuş harika oyunları yeniden keşfetmek niyetindeyseniz şansınızın yaver gideceğini söyleyebiliriz. Üstelik netbook’lar gibi bu eski oyunların da fiyatları oldukça makul düzeyde.

Diablo II

Hiçbir zaman eskimeyen Blizzard oyunlarından biri olan Diablo II haklı olarak defalarca klonlanarak başka oyunlara ilham kaynağı olmuş durumda. Daha yeni oyunlar Diablo II’den daha iyi grafikler sunsa da bu aksiyon-RPG oyununun eğlence faktörü ve genel oynanış özellikleri hiçbir oyunla değişilmez. Netbook’unuzun ekranı 800×600 çözünürlüğü destekliyorsa Lord of Destruction genişleme paketini de satın almayı unutmayın, ama 800×600 çözünürlüğe çıkamıyorsanız genişleme paketsiz oyunun 640×480 çözünürlüğü de sizin için yeterli olacaktır.

Blizzard’dan  19.99 dolara direkt download (www.blizzard.com)

Deus Ex

Ion Storm tarafından geliştirilen gizlilik aksiyon (stealth shooter) oyunu Deus Ex bol miktarda entrika ve aksiyon içeriyor. Bunları fantastik oyun tasarımı ve muhteşem karakter gelişimiyle birleştirirseniz Deus Ex’in neden tüm zamanların en iyi oyunlarından biri olduğu ortaya çıkıyor. 2000 yılında yayınlanan bu FPS oyunu netbook’ların düşük çözünürlüklü ekranlarında bile oldukça güzel görünüyor.

Steam’den 9.99 dolara direkt download (store.steampowered.com)

Lego Indiana Jones: The Original Adventures

Eski oyunlara kafa tutan Lucas Arts’ın en yeni Lego uyarlaması, popüler Indiana Jones filmlerini konu alıyor. Oyun, Intel Atom işlemcili netbook’larda oldukça iyi çalışıyor. Netbook’unuzu upgrade etme imkânınız varsa biraz RAM terfisi yapmanız çok fazla aksiyon içeren sahnelerde yavaşlamanın önüne geçebilir, ama makineniz en fazla 512 MB belleğe sahip olabiliyorsa bile oyun oldukça oynanabilir durumda. Oyunun oynanışı Lego Star Wars’tan pek de farklı değil, ama Indiana’nın kamçısını sallamanın sizin de hoşunuza gideceğinden eminiz. Oyunun bilgisayarınızda çalışacağından emin olmak için ücretsiz demosunu indirebilirsiniz. Ne yazık ki oyunun direkt download imkanı bulunmadığından tam sürümünü yüklemek için netbook’unuza bir optik sürücü bağlamanız gerekecek.

Ücretsiz demosu www.lucasarts.com/games/legoindianajones/ adresinden indirilebilir.

Quake III Arena

Quake III Arena da maksimum kare oranına (frame rate) ulaşmak için RAM’inizi terfi etmek isteyebileceğiniz oyunlardan. Ancak bu ünlü FPS oyununun bir sürpriz yaparak Atom işlemcili netbook’larda bile oldukça iyi çalıştığını söyleyebiliriz. Arkadaşlarınızı deşmek için çok sayıda silah sunan bu eğlenceli oyunu oynamak için netbook’unuza bir fare bağlamanız gerekecek, çünkü touch pad’i kullanarak bir FPS oyunu oynayabilmeniz pek mümkün değil.

Steam’den 19.99 dolara (Team Arena dahil) direkt download (store.steampowered.com)

StarCraft

Gerçek zamanlı strateji (RTS) türünün klasiklerinden, bir Blizzard efsanesi StarCraft 10 yıl önce çıktığında adeta strateji oyunları için çıtayı belirlemişti. Terran ırkının Marine’lerini kullanarak Zerg’leri yok etmek için bugün bile müthiş bir eğlence kaynağı. 640×480 çözünürlük kısıtlaması modern oyuncuların canını sıkabilir ama bu, oyunun 7 inç ekranlarda bile rahatlıkla çalışacağı anlamına geliyor. StarCraft’ın 2.sini 2009 yılında beklerken StarCraft becerilerinizi tazelemek için ilk oyunu yeniden gözden geçirmenizi öneririz.

Blizzard’dan  14.99 dolara (Brood War genişleme paketiyle) direkt download (www.blizzard.com)

Yorum yazın