Pro Evolution Soccer 2016 İnceleme

Pro Evolution Soccer 2016 İnceleme

Japon oyun devi Konami, kısa süre önce bize kalırsa “Yılın Oyunu” olarak adlandırabileceğimiz “Metal Gear Solid V: The Phantom Pain” ile konuğumuz olmuştu. Firma şu sıralar hayli aktif ve aynı zamanda bir diğer önemli serisi olan Pro Evolution Soccer yani PES’e 2016’ya özel Pro Evolution Soccer 2016 ayağını ekledi. EA’nın FIFA serisiyle rekabeti devam eden oyun geçen sene aksine bu kez bir adım geriden değil önden geliyor ve daha önce satışa sunulmuş oluyor. 2001’den beri süren başarılı seride onbeşinci bölüm kapak oyuncusu olarak Neymar olmakla birlikte Barcelona yerine Brezilya milli takımının formasıyla görülüyor. Bir önceki bölümde olduğu gibi Pro Evolution Soccer 2016’nın aynı anda PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One ve PC sürümleri satışa sunuldu. Bu seneki E3 2015 oyun etkinliği sırasında Konami’nin UEFA Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, Süper Kupa ile olan lisansları 2018 yılına kadar uzattığı ilan edilmişti yani PES 2016 ile gelecek ligler ve kupalar belli olmuştu. Daha sonra gerçekleşen Gamescom 2015 oyun etkinliğindeyse EURO 2016 şampiyonasının lisansının alındığı açıklandı ama bu adım geç geldiği için PES 2016 satışa sunulduğu anda EURO 2016’ya yer verilmiyor ama ilerde eklenebilir. Diğer yandan Fransa, İspanya, İtalya ligleri tam olsa da İngiliz Premier Liginden sadece Manchester United. Alman Bundesliga’dan sadece Bayern Munich, Wolfsburg ve Borussia Mönchengladbach var. Lisanssız içeriklerde takma isimler tercih ediliyor. Örneğin West Ham United yerine East London takımı karşımıza çıkıyor.

pes16

Pro Evolution Soccer ile oyunculara sunulan stadyum seçenekleriyse Allianz Arena, Arena Corinthians, Beira-Rio, Juventus Stadium, Maracanã, Mineirão, Morumbi, Old Trafford, San Siro, Vila Belmiro, St. Jakob-Park. Oyun, lisanslar açısından bazı eksikler içerdiği için eleştirilebilir olsa da bize kalırsa bir oyunda öncelikli olan oyun deneyimidir ve Pro Evolution Soccer 2016, en az serinin bir önceki bölümü 2015 kadar başarılı bir iş çıkararak oyuncuları kendine bağlamayı, heyecanlı biçimde kendine kilitlemeyi başarıyor. Gerçekten de futbolu konu alan oyunların kıyas kriteri olarak PES’i alması gerekiyor. Akıcı biçimde gerçekleşen oyun deneyimine ek olarak Konami’nin geliştirdiği PlayerID adlı sistem sayesinde tüm oyuncular eşsiz bir yapıya bürünüyor. Bir diğer can alıcı nokta son derece başarılı olan fizik sistemi. Fizik dersindeki etki-tepki konusundaki kadar gerçekçi bir etkileşim sistemi var ve top ya da oyuncuların birbirleriyle olan etkileşimleri tamamen gerçekçi. Gerçekçi olduğu kadar bir o kadar da mükemmel hale gelen Pro Evolution Soccer oyununda arka planda işleyen Fox görüntü motoru görseller açısından da son derece başarılı. Aynı motor, Metal Gear Solid V: The Phantom Pain’de de karşımıza çıkmıştı. Gerçekçi görüntüler, oyuncular, seyirciler ve bunlara ait hareketler, ek olarak dinamik hava durumu sayesinde oyunun akışı bir anda değişebiliyor. Ne de olsa ıslak çimde oynamak çok daha farklı bir deneyim. Konami açıklamasına göre oyunun son bölümü, bir önceki bölüme kıyasla üç misli sayıda animasyon içeriyor yani görüntüler ve hareketler çok daha akıcı.

20150923235538

Master League adlı deneyimi daha da iyileştiren Konami, bu seneki oyunu yüzde 100 Türkçe dil desteğiyle sunarak alkışı hak ediyor. Ancak lisans alınamadığı için Türk milli takımı tamamen saçma isimlerdeki oyunculardan oluşuyor. myClub ise bilindiği gibi kendi takımınızı oluşturma, yönetme, transferler yapma imkanı veriyor. Steam, PSN ya da Xbox Live üzerindeki Digital Exclusive Bundle’ı aldığınızda myClub ile Neymar’ı bir süreliğine kiralık olarak takımınızda oynatabiliyorsunuz. Aynı zamanda on hafta boyunca 10 bin GP nakit para, üç futbolcu sözleşmesi, on kurtarma öğesi ve UEFA.com 2014 Yılın Takımı oyuncularından biri de veriliyor. Oyunda Efsane Ol, Dostluk Maçı, Gösteri Maçı, Hızlı Eşleştirme gibi çok sayıda farklı mod var. Her ne kadar oyun ve futbolcular açısından ilerlemeler olsa da her nedense hakem eski oyuna göre gerileme göstermiş. Kartlarda ve genel olarak kararlarda tutarsız tepkiler verebiliyor. Seyirciler artık daha fazla sayıda ve detaylı. Seslendirme ve oyun müzikleri açısından da başarılı bulduğumuz PES 2016 için rahatlıkla geçer notu verebiliriz. Geçen seneki sürümde dikkat çeken gerçekçi olmayan oyuncu etkileşimleri bu sene iyileştirilmiş. Detaylara önem veren Konami, ufak sorunları çözerek ve eksikleri tamamlayarak PES 2016’yı olması gereken kıvama getirmiş.

375960_screenshots_2015-09-22_00005

Steam – Digital Exclusive Bundle 75 TL: http://store.steampowered.com/app/375960/

ARAL 72 TLhttp://www.aralgame.com/beta/pc-pes-2016

PUAN: 92
Geliştirici: PES Productions
Dağıtıcı: Konami
Platform: PC, XO, PS4, Xbox 360, PS3

Yorum yazın