Rising World (Erken Erişim) İnceleme

Rising World (Erken Erişim) İnceleme

Son zamanlarda açık dünyayı esas alan ve hayatta kalmak için çözümler üretmeyi gerektiren oyunların sayısında hızlı bir artış yaşanıyor. Bunlardan bazıları zombi ya da dinozor saldırısı gibi felaket senaryolarını da işin içine katıyor. Diğer yandan insanın doğayla yüzleşmesini konu alan oyunlar da var. Dünyada geçen ve üç boyutlu bakış açısını esas alan seçenekleri akla getirdiğimizde öne çıkanlar Rust, The Forest, The Long Dark, Savage Lands, Salt ve Stranded Deep oluyor. Bu oyunların bir kısmı hikayeye, bir kısmı çoklu oyuncu deneyimine, bazılarıysa her ikisine önem veriyor. Bu tür oyunlardan biri olan Rising World ise henüz Erken Erişim aşamasında devam eden seçeneklerden biri. Oyunun geliştiricisi olan JIW-Games 2012’de kurulmuş bağımsız oyun geliştiricilerden biri ve ilk oyunları olan Rising World ile hızlı bir çıkış elde ettiler. Almanya merkezli ekip sadece üç kişiden oluşsa da Rising World’de hem tek oyuncu, hem de çoklu oyuncu deneyimi ile yola çıkılmış. 16 Mart 2014 tarihinde “Concept” adıyla yayınlanıp 3 Aralık 2014 tarihinde yani bir sene kadar önce Steam ortamına eklenen Rising World henüz Alpha aşamasından çıkabilmiş değil yani hazır olmasına epey zaman var. Bu yüzden Erken Erişim olarak sunuluyor ve sorunlara tahammül edemeyenlerin alması önerilmiyor. Zaten bu noktada meraklılara ev sahipliği yapıyor ve bulunan bug’ların düzeltilebilmesi için bir nevi test gerçekleştiriliyor.

324080_screenshots_2015-01-07_00003

Erken Erişim aşamasında olduğundan satış fiyatı 24 TL gibi çok yüksek olmayan bir değer. Şimdilik sadece İngilizce ve Almanca dillerinde arabirim seçilebiliyor. Diğer diller ve altyazılar ilerleyen zamanlarda eklenecektir. Oyunun Windows, Mac ve Linux sürümleri bulunuyor. En düşük sistem gereksinimleri çift çekirdekli işlemci, 3 GB RAM, 500 MB boş disk alanı, 1 GB bellekli GeForce GT 120 ya da Intel HD 4400 ekran kartı gibi son derece düşük donanımlar. Diğer yandan 4 GB RAM, dört çekirdekli işlemci ve daha yeni bir ekran kartı öneriliyor. İşletim sistemine bağlı olarak 32 ya da 64 bit Java kurulumu şart çünkü oyuna güç veren grafik motoru Java esaslı ve açık kaynaklı jMoneyEngine. Bundan ötürü diğer grafik motorlarını kullanan oyunlara kıyasla daha az sistem kaynağı tüketiyor. İşin ilginci görsel detaylar yüksek seçilince ortamlar son derece detaylı biçimde modelleniyor. Yeşil alanlardaki çimler, derinlik hissi, ışıklandırma hayli başarılı. Geliştirici ekibin sitesi şimdilik doğrudan Rising World oyun sayfasına yönleniyor. Bu alanda yer alan forum hayli aktif ve oyunculardan gelen yorumlar dikkate alınıyor. Aynı zamanda sık biçimde gerçekleşen güncellemelere dahil duyurular ve açıklamalar var. Ekibin sıkı biçimde çalıştığını görmek sevindirici. Erken Erişim olarak başlayıp sonradan terk edilen ve yarıda kalan oyunlardan bir diğeri olmayacağı belli oluyor.

324080_screenshots_2015-01-10_00006

Rising World basit bir anlatımla açık dünyada geçen sandbox türündeki bir hayatta kalma oyunu. Dolaşılan ortamlar tamamen imha edilebilir türden yani işleyip şekillendirmek size kalıyor. Bu aşamada akla gelen ilk seçenek popüler Minecraft oyunu olacaktır. Bazı oyuncular zaten bu sebepten ötürü Rising World’u grafiksel ve yapay zeka anlamında çağ atlamış Minecraft olarak adlandırıyorlar. Elbette bu kez bloklar yerine çok daha doğal bir ortam karşınıza çıkıyor. Göreviniz çevrenizi araştırmak, en basit araçları kullanarak kaynakları toplamak ve bunlardan destek alarak hayatta kalmak. Bu konuda başarılı olur ve kendinizi adapte ederseniz zaman içinde kendi kalenizi ve hatta şehrinizi sıfırdan başlayıp oluşturabilirsiniz. Elbette bu tür büyük hedeflere ulaşmak epey zaman alacak gibi görünebilir. Neyse ki oyunda çoklu oyuncu desteği var ve arkadaşlarınızı saflarınıza katarak birlikte kolları sıvayıp işe koyulabilirsiniz. Kullanabileceğiniz yüzlerce inşaat malzemesi, araçlar ve diğer türden nesneler sizleri bekliyor. Çoklu oyuncu modunda hilenin engellenebilmesi adına envanter içeriği sunucu tarafında depolanıyor. Yeri geldiğinde beğenmediklerinizi yok etmeniz gerekebilir ki bu da sorun değil. İnce detaylara düşkün olanlar için bir diğer artıysa istedikleri özel görselleri dünyalarına ekleyebiliyor olmaları. Oyun sadece yüzeyde ve ağaçlar, dağlar, hayvanlar içinde geçmiyor. İlgi çeken bir diğer unsur mağaralar ve yeraltı tünelleri. Oyunda gerçekçi bir deneyim için gece ve gündüz periyotları uygulanıyor.

java 2014-11-19 01-29-09-33

Oyuna her başladığınızda rastgele biçimde bir düzen karşınıza çıkıyor. Bu sayede asla sıkılmadan tekrar tekrar oynayıp saatlerce vakit geçirebilirsiniz. Yeni bir dünya oluştur komutu verdiğinizde balta ve kazmayla ormanda dolaşmaya başlıyorsunuz. Geliştiricilerin açıklamasına göre hedef oyundaki tüm nesnelerin etkileşime girebilir hale getirilmesi. Sadece odun kesmek ya da hayvan yakalayıp etini almakla kalmayacak, piyano başına oturup klavyenizi kullanarak müzik çalabileceksiniz. Oyuncular elde ettikleri malzemeleri kullanarak çok sayıda eşya üretebiliyor. Bu noktada yaratıcılık ve bilgi birikimi devreye giriyor. Bazılarına yönelik tariflerin yerine getirilmesi gerekiyor ki bu durumda işiniz zorlaşabiliyor. Örneğin mangal yapacaksanız tavuk bulup ateşi yakmanız yetmiyor. Pişme süresine dikkat edip yanmasını engellemelisiniz çünkü yanmış et yerseniz sağlık seviyeniz düşüyor ve susuzluğunuz artıyor. Geliştiriciler bu tür ince detaylara bile dikkat etmişler. Elbette genel fizik kuralları kendini gösteriyor. Ağaç kesip odunlara böldüğünüzde yokuş ise aşağı yuvarlanmaya başlıyorlar.

java 2014-11-23 21-29-22-93

Bu anlattıklarımızdan anlaşılacağı gibi Rising World genelinde inşaat etme çalışmaları ön planda. Hayatta kalma kısmı ise daha arka planda. Elbette açlıktan ölebilirsiniz ama bu kadar zorlayıcı biçimde ön plana çıkarılmıyor. İlerleyen zamanlarda hayatta kalmak için canavarlara karşı koymanız da gerekecek. Rising World yeni bir formül uygulamıyor ama tüm çalışma son derece detaylı biçimde yürütülüyor ve ekibin epey efor sarfettiği açık biçimde belli oluyor. Erken Erişim aşamasında devam edip hala Alpha olsa da beklenenden iyi olduğunu söyleyebiliriz.

324080_screenshots_2015-06-22_00003

Geliştirici: JIW-Games
Dağıtıcı: KISS Ltd
Platform: PC, Linux, Mac
Steam: http://store.steampowered.com/app/324080/

1 yorum

  1. muhammed

    Oyunda Çimler Çok Yüksek Aşırı Kasıyo Çimleri Nasıl yok Edebiliriz

Yorum yazın