Space Engineers (Early Access) İnceleme

Space Engineers (Early Access) İnceleme

Bizlerin pek yakından tanımadığı Prag merkezli Keen Software 2010 yılında bir takım gönüllüler tarafından hayata geçirildi ve 2011’de firmalaştıktan bir sene sonra Miner Wars Arena ile oyun dünyasına girdi. Madencilik yaparak uzay taşlarını kırarak kaynakları ele geçirme odaklı arcade oyununun Miner Wars 2081 adlı bir sürümü de çıktı. 6DOF yani altı eksende hareket özgürlüğü sunan bu yeni oyun da uzayda geçiyor ve ek olarak çok oyuncu desteği katıyordu ama iki oyun da beklenen ilgiyi görmedi. 2081’de geçen oyunda Keen Software tarafından geliştirilmiş VRAGE (www.keenswh.com/vrage.html) adlı uzay simülasyonları için ideal oyun motoru kullanılmıştı. İşte bu motorun VRAGE 2.0 olarak bilinen yeni sürümünün geliştirildiği duyurulmuştu. Derken ardından 2013 sonunda “Early Access” yani “Erken Erişim” biçiminde Space Engineers oyunu Steam ortamına eklendi ki VRAGE 2.0 kullanan ilk oyun bu oldu. Şu anda 2015 yılının sona ermek üzere olduğu ve Space Engineers oyununun hala EA olarak devam ettiği düşünülürse Keen Software’in sürekli güncellemeler gerçekleştirdiği ve henüz istediği noktaya ulaşmadığı ortada. Firmadan bize gelen oyunun ikinci yaşını kutladığına dair e-postaya baktığımızda 1.6 milyondan fazla kullanıcı tarafından alındığını öğrendik ki gerçekten de etkileyici bir rakam. Steam ortamındaki fiyatı 24.99 dolar ve Türkiye fiyatı çok daha uygun biçimde 39 TL olan Space Engineers doğru yolda ilerlemeye devam ediyor. http://store.steampowered.com/app/244850/

Space-Engineers-Alpha-2013-08-screen-31-no-logo

VRAGE 2.0 motorunu esas alan Space Engineers temel olarak uzayda geçen bir simülasyon ve inşaa etme oyunu. Sandbox formatlı oyunda uzay taşlarıyla uğraşmaya devam ediyoruz. Şu aşamada sadece Microsoft Windows ve Xbox One sürümleri bulunuyor. Elbette tek oyuncu yanında çok oyuncu modu dikkat çekiyor ki bu oyunda en önemli kriter topluluk yapısı. Bilim kurgu ve uzay düşkünleri açısından harika bir seçenek çünkü kendi geminiz ve uzay üstlerinizi inşaa edip kaynak elde etmek üzere madencilik gerçekleştirebilir ve aynı zamanda bakım görevlerini de yürütebilirsiniz. Steam ortamındaki en çok satan oyunlardan biri olmasının nedeni çok sayıdaki incelemeden yüksek puanlar alarak ayrılmış olması ki Erken Erişim aşamasındaki oyunların bu derece olgun olması sık karşılaşılan bir durum değil. Keen Software’in beğeni gören bir özelliği topluluk yorumlarını göz önüne alıyor olması. Kullanıcılar ve oyunculardan gelen değerlendirmeler dinlenerek haftalık oyun güncellemeleri sunuluyor. Sadece oluşturma değil aynı zamanda modlar açısından da seçenekler sunan oyun şaşırtıcı bir hızla gelişmeye devam ediyor. Star Trek ve Star Wars gibi filmler ve dizilerle büyümüş olanlar bu oyunda ellerine geçen imkanları kullanarak hayal ettikleri gemileri ve ortamları inşaa edebiliyor. Modların gelişiminin teşvik edilmesi için oyunun kaynak kodu paylaşıma açılmış durumda.

Space-Engineers-Alpha-2013-08-screen-24-no-logo

Oyun henüz yeniyken sadece Yaratıcı Modu sunuluyordu ve sınırsız biçimde elde edilen kaynaklarla araçlar ve bloklar inşaa ediliyordu. Heyecan katan gelişmeyse Hayatta Kalma Modu oldu. Bu durumda oyuncunun madencilik yapıp kaynak toplaması, araçlar ve silahlar oluşturması ve bloklar ile elektrik üretmesi gerekiyor. Kargo gemilerinden elde edilen parçalarla ya da sıfırdan hammaddelerle bileşenler üretilebiliyor. Oyuncunun hayatta kalmak için güç ve oksijen seviyesi gibi değerleri kontrol etmesi şart. Steam ortamındaki 41 binden fazla oyuncudan gelen inceleme sonucunda göre beğeni oranı yüzde 94 gibi son derece yüksek bir değer olan Space Engineers’ın belirli tip oyuncuları hedeflediği ortada. 15 farklı dilde arabirim desteği olsa da maalesef şimdilik Türkçe bunlar arasında yer almıyor. Şimdiye kadar çok sayıda farklı ödüle layık görülmüş olan oyun belirli kesimden kullanıcıları şaşırtmayı başardı ve Keen Software bir anda popüler hale geldi. Yaratıcılığına güvenenlerin bu oyunda hayli eğlenceli zaman geçireceği ortada. Uzay sevdalısı olmayanlar bile deneyip bağımlısı olabilir. Geliştirici tarafından yapılan açıklamaya göre Space Engineers içindeki detaylar mümkün olabildiğince gerçekçi yani fizik kuralları gelecekte de geçerliliğini koruyacak ama teknoloji ilerleyecek. NASA’nın bundan 60 sene sonra erişeceği durum gibi düşünülebilir. Her ne kadar oyun içinde karşılıklı mücadele mümkün olsa da oyuncular dövüşe değil inşaa etmeye teşvik ediliyor.

Space-Engineers-Alpha-2013-08-screen-01-no-logo

En fazla 16 oyuncuya izin veren çoklu oyuncu modu Alpha aşamasında yani belirli sorunlar gözlenebiliyor. Ufak ya da büyük uzay gemileri dışında uzay üstleri inşaa edilebiliyor. FPS ve TPS modlarında görüntü alma imkanı vererek de beğeni kazanan oyun aynı anda binlerce oyuncuya evsahipliği yapmaya devam ediyor yani denemek isterseniz mutlaka birileriyle karşılaşacaksınız. Sistem gereksinimlerine baktığımızdaysa Windows XP, Core 2 Duo 2 GHz, 2 GB RAM, GeForce 8800GT gibi düşük istekler görebiliyoruz. Steam ortamındaki en iyi topluluk ortamlarından biri Space Engineers etrafında toplanıyor. Bazılarına göre uzayda geçen Minecraft olarak da adlandırılan oyunun Steam haricinde geliştirici sitesindeki forumu http://forums.keenswh.com/ ve Wiki kaynakları bulunuyor. Kendi uzay gemisini ve üstünü inşaa etmek, ardından bu gemiyle yola çıkıp maceralara atılmak, hayatta kalma mücadelesinde gerekli adımları atacak biçimde planlamalar yapmak sizleri heyecanlandırıyorsa Space Engineers oyununu mutlaka denemelisiniz. Her Perşembe sunulan güncellemeleri sabırsızlıkla ve merak içinde bekleyeceğinize eminiz.

Steam – 39 TL: http://store.steampowered.com/app/244850/

PUAN: 90
Geliştirici: Keen Software House
Dağıtıcı: Keen Software House
Platform: PC, XO

Yorum yazın