Star Wars Battlefront İnceleme

Star Wars Battlefront İnceleme

Film tarihinin en başarılı yapıtlarından olan Star Wars™ serisi 1977-1983 aralığındaki orjinal bölümlerden sonra 1999-2005 aralığında ikinci üçlemeyle bir diğer atak gerçekleştirmiş ve fanatikleri sevindirmişti. Bu sene sonunda üçüncü dalga yedinci bölüm olan The Force Awakens ile başlıyor. Ardından 2017 ve 2019’da diğer filmler gelecek. Elbette filmler yalnız başına sunulmuyor, tam kapsamlı bir paketten söz ediyoruz. Bu evrenin önemli bir parçasıysa oyunlar. Şu ana kadar çok sayıda Star Wars oyunu geldi ve ayrı seriler oluştu. X-Wing, Jedi Knight, Knights of the Old Republic, The Force Unleashed, Battlefront ve hatta LEGO serileri akla geliyor. Star Wars™ Battlefront™ serisinde oyuncular Star Wars evrenindeki düşman iki ordudan (Galactic Empire – Rebel Alliance) birinin kontrolünü ele alıyor. İlk oyun 2004 yılında Pandemic Studios tarafından geliştirildi ve beğeni gördü. Ardından bir sonraki sene Star Wars™ Battlefront II™ geldi. Bunları mobil cihazlar ve konsollara yönelik Star Wars™ Battlefront™: Renegade Squadron, Star Wars™ Battlefront™: Mobile Squadrons ve Star Wars™ Battlefront™: Elite Squadron geldi. LucasArts, 2005’deki ikinci oyundan sonra üçüncü oyunu sunmak için çeşitli atılımlar yapsa da lisans sorunları yüzünden oyuncular on sene beklemek zorunda kaldı. Electronic Arts, Star Wars oyunları geliştirmek için lisans aldıktan sonra 2013 yazında EA DICE’tan Star Wars™ Battlefront™ duyurusu geldi yani Star Wars™ Battlefront III™ yerine seri başa dönmüş oldu.

2015-11-16_00014-100628334-orig

Serinin önceki oyunlarında olduğu gibi aksiyon türündeki FPS/TPS seçenekli yeni oyunda geliştirici EA DICE iken dağıtıcı beklenildiği gibi EA. İşte bu nedenden ötürü oyunun fanatikleri dijital ortamda Origin üzerinden alıp indirmek zorunda. 8 Kasım’da açık Beta’sı başlayan ve sadece beş gün süren oyunu yaklaşık on milyon oyuncu denedi. Aynı zamanda PC, Xbox One ve PS4 versiyonlarıyla 17 Kasım tarihinde (ABD haricinde 19 Kasım) dağıtıma sunulan oyun elbette DVD olarak da temin edilebiliyor. 16 yaş sınırlamasıyla dikkat çeken oyunun sistem gereksinimleri 64-bit işletim sistemi, Intel Core i3 işlemci, 8 GB RAM, GeForce GTX 660 2 GB ya da Radeon HD 7850 2 GB ekran kartı ve 40 GB boş sabit disk alanı gibi yüksek değerler. Aynı zamanda Core i5 dört çekirdekli işlemci, 16 GB RAM, GeForce GTX 970 4 GB ya da Radeon R9 290 4 GB ekran kartı öneriliyor. Ağır olan grafiklerden ötürü PS4 ortamında 900p çözünürlükte 60fps, Xbox One ortamındaysa 720p çözünürlükte 60fps ile sınırlı. Güçlü bir PC ile 5K çözünürlükte 150fps ile oynamanız bile mümkün. EA DICE’ın oyun için Frostbite oyun motorunun Frostbite 3 adlı son sürümünü esas almış olması şaşırtıcı değil. Yapay zeka, görseller, fizik hesaplamaları, modelleme ve görsel efektler alanında en son güncellemeleri içeriyor. Görseller çok başarılı ve Star Wars karakterlerinin havası olması gerektiği gibi canlandırılmış. Detaylara son derece dikkat edilmiş. Hangi ortamda olursanız olun yakınlaşıp analiz etme isteği hissediyorsunuz ve karşınıza çıkan sonuç tatmin ediyor.

2015-11-16_00046-100628341-orig

Oyuncular istedikleri anda FPS ve TPS modları arasında geçiş yapabiliyorlar. Böylece görüş alanı değiştirilebiliyor ve ister zevke, ister oyun durumuna göre en ideal sonuç alınabiliyor. Hem mekanlar, hem de karakterlerden ötürü Star Wars düşkünlerinin hayli zevkli anlar geçireceğini garanti edebiliriz. Star Wars evreninden bildiğimiz ormanlık Endor, karlı Hoth, çöl ağırlıklı Tatooine ve volkanik Sullust gezegenleri arasında geçiş yapabiliyor. 8 Aralık tarihinde sunulacak olan ücretsiz DLC sonrasında listeye Jakku gezegeni de eklenecek. Oyuna özel olarak Season Pass de ilan edilmiş durumda. Bunu alanlar dört DLC paketini daha ucuza elde edecekler. Diğer DLC’lerin içeriği kesinleşmiş değil. Oyunu alırken Ultimate sürümü seçenler Deluxe sürümü ve Season Pass’i birlikte almış oluyor. Deluxe sürümün Standart sürümden farkı Han Solo’nun DL-44 adlı silahı, iyon el bombası ve roketi, diğer ufak eklentiler. Mücadeleler bulunulan gezegene göre fark gösteriyor. Oyun genelinde uzay ortamında mücadele söz konusu değil. Gezegenlerde dolaşım içinse seriye özel kara araçları kullanılabiliyor. Karakterler, silahlar, ekipmanlar özelleştirilebiliyor. Oyunda ilerledikçe oyuncular daha fazla silaha erişim elde ediyor ve bunları takım arkadaşlarıyla paylaşabiliyor. Atışlar sırasında zoom yapılabiliyor ama nişan alma artısı yok. Başta söylediğimiz gibi asileri içeren Rebel Alliance tarafını seçip asker ya da Galactic Empire seçip Stormtrooper olabilirsiniz. Bu standart birimlere ek olarak oyunda Darth Vader, Skywalker, Boba Fett, Leia Organa, Han Solo ve The Emperor olarak yer almak mümkün. Her karakterin kendine has üç üstün kabiliyeti var. Bazıları diğerlerini gölgede bırakabiliyor.

la-et-hc-the-sound-of-star-wars-batt

Oyun açısından en büyük eksiklik herhangi bir solo hikaye modu olmaması. Çok oyuncu deneyimi ön planda. Görevleri tamamlamak için arkadaşlarla ya da yapay zekalı bot’larla sonuç alabilirsiniz. İki arkadaş yan yana oturup oynamak isterseniz konsollarda ekranı bölme seçeneği de var. Online çok oyuncu modunda az önce söz ettiğimiz beş ayrı gezegendeki 9 ayrı harita sunuluyor ve 40 oyuncuya kadar destek veriliyor. Her birinde farklı kahramanlar, ortamlar, görevler ve ulaşım araçları karşınıza çıkıyor. Yerine göre takım oyununun ön plana çıktığı hissediliyor. Sonuç olarak farklı aksiyon deneyimleri başarılı biçimde bir araya toplanmış ve o anki keyfinize göre farklı bir göreve atılabilirsiniz. Dört bacaklı AT-AT’ler ve iki bacaklı AT-ST’ler sizlere eşlik ediyor ya da bunları temizlemeniz gerekiyor. Silahları ve taktikleri doğru biçimde seçerek daha hızlı sonuçlar elde edilebiliyor. Doğrudan bu araçları kullanarak gerçekleştirilen kapışmalar da var ama bunlar ön planda değil. Tam gaz savaşa girmeden önce antrenman yapmak isterseniz eğitim görevlerini deneyebilirsiniz. Böylece kahramanı yönetme, silahları ve araçları kullanma gibi temel bilgileri öğrenebilirsiniz. Seriyle özdeşleşmiş olan müzikler bir kez daha bizlerle. Seslendirmeler, efektler, ortam seslerindeki gerçekçilik ve diğer müzikler açısından eksik bulmak hayli zor. Bu durum oyuncuyu daha iyi motive ediyor ve sürüklüyor. Şimdiye kadar hiç bu kadar gerçekçi görünen ve film kıvamında deneyim sunan bir Star Wars oyunu olmamıştı. Açıkçası Star Wars simülasyonu olarak bile nitelendirebiliriz.

Aral Game: 216 TL – http://www.aralgame.com/beta/pc-star-wars-battlefront-ea

PUAN: 84
Geliştirici: EA DICE
Dağıtıcı: EA
Platform: PC, PS4, XO

Tagged with: , , , ,

Yorum yazın