StarCraft II: Legacy of the Void İnceleme

StarCraft II: Legacy of the Void İnceleme

Zamanının en başarılı askeri bilim kurgu RTS oyunu olarak kabul görmüş olan Blizzard imzalı StarCraft oyunu bu ilgiden sonra bir seriye dönüştürülmüştü. Hatırlanacağı üzere geleceğin insanlarını temsil eden sürgündeki Terran, böcek görünümlü genetik mükemmeliyetçi Zerg ve teknolojik anlamda gelişmiş telepatik türünden doğaüstü güçlere sahip Protoss ırkları başrolü üstleniyordu. Anlaşılacağı gibi ırklar ve karakterlerin kendilerine özel güçleri var ve oyunun başarılı olmasını sağlayan nokta bunları başarılı biçimde dengelemesiydi. Bu birliklerin oluşturulması için gerekli hazırlıkların yapılması ve diğer detaylar sayesinde beğeni gören bir oyun olmayı başardı. 1998’de sunulmuş olan oyundaki bir diğer avantajsa arkadaşlarla oynayabilmek ve yeni haritalar geliştirebilmekti yani bu sayede oyun asla eskimedi ve sıkıcı hale gelmedi. Daha en başından beri harika video görüntüleri sunmayı başaran StarCraft çok sayıda oyuncunun fanatiği olmasını sağladı. Aynı sene içinde başka bir firma tarafından geliştirilen Insurrection adlı eklenti sunuldu ama aynı tadı veremedi. 1998 içinde gelen Brood War adlı genişleme paketiyse görevler, birimler, müzik gibi içerikler ekleyerek beğeni gördü.

Starcraft-2-Legacy-of-the-Void-143395

26. yüzyılda Koprulu Sektöründe bu üç ırk arasında gerçekleşen egemenlik mücadelesini konu alan serinin ilk bölümü 10 milyondan fazla sattı. İkinci bölüm olan StarCraft II ile ilgili hazırlıklar 2003 yılında başladı ama duyuru 2007’de geldi. İkinci bölümün Wings of Liberty, Heart of the Swarm ve Legacy of the Void olmak üzere üç oyundan oluşacağı belli oldu ve ilki olan Wings of Liberty 2010’da dağıtıma girdi. Bu ilk oyunda Terrans ırkı üzerine odaklanıldı. Ardından gelecek iki oyunda sırasıyla Zerg ve Protoss’a odaklanılacağı belli olmuştu. İlk oyun ortalama 93 puan elde ederek ve ilk ayda 3 milyon satarak serinin başarısını sürdürdü. 2013’de gelen Heart of the Swarm ise Zerg ırkına odaklanmak dışında ek birimler, çoklu oyuncu değişiklikleri getirdi. Kısa süre önce bu bölüm, Wings of Liberty’e gerek kalmadan oynanabilen bağımsız bir oyuna dönüştürüldü. Aynı durum geçen hafta kullanıma sunulan üçüncü bölüm Legacy of the Void için de geçerli. Kendi başına oynanabilen ve Protoss ırkına odaklanan son bölümle birlikte StarCraft II serisi tamamlanmış oluyor. Daha önceki oyunlar gibi geliştiriciliği ve dağıtımı Blizzard Entertainment üstleniyor ve battle.net adresi kullanılıyor.

Starcraft-2-Legacy-of-the-Void-121210

Mart sonunda ilan edilen davetiyeyle sınırlı Beta dönemi Kasım başında sona ermişti. Önsipariş verenlere Beta erişimi hediye edilmişti. Son bölüm ilk 24 saatte bir milyon sattı. Aslında satışların daha yüksek olması beklenebilirdi ama Fallout 4, Call of Duty: Black Ops III ve Rise of the Tomb Raider oyunları ile aynı zamanda satışa sunulduğu için hız kesmiş olabilir ama elbette 1998’de başlamış Starcraft serininin bu son ayağını senelerdir bekleyen sadık oyuncuların fikrinin değiştiğini sanmıyoruz. Demek istediğimiz ana hikayenin sonlanıyor olması ama elbette StarCraft oyunlarının devamı gelmeyecek demek değil. Örneğin Ghost görevleri DLC’ler halinde sunuluyor olacak. Bu bölümde de bir önceki bölüm Heart of the Swarm’a yeni birimler ve çoklu oyuncu değişiklikleri ekleniyor. Oyun genelinde başrol oyuncusu olarak Protoss komutanı Artanis bizlerle. Tek oyuncu modunda lider Artanis’i kontrol ederek bölgedeki gücünüzü arttırmak ve kontrolü ele geçirmek için uğraşıyorsunuz. Görevler sadece yıkıp geçmekten ibaret değil, işin diplomasi kısmı da var. Farklı Protoss kabileleriyle birlikte çalışıp destekçiler bulmanız gerekiyor ki bu durumda diğer kabileleri kendinize düşman etmiş oluyorsunuz. Bu esnadaki en büyük düşmanınızsa Xel’naga ırkından Amon ve maalesef seride şu ana kadarki savaşılan düşmanlar içinde en güçlüsü. Oyun gerçekten de zorlayıcı ve uğraş gerektiriyor.

Starcraft-2-Legacy-of-the-Void-143395

Daha önceki bölümlerde olduğu gibi hikaye modunda, çok oyuncu moduna kıyasla daha fazla birime erişim elde edilebiliyor. Hikaye açısından hayal kırıklığı yaşatmayan son bölüm, StarCraft II’nin klasik çizgisini bozmuyor. Aslına bakılırsa Legacy of the Void oynadıktan sonra Protoss’ları tam olarak tanımadığınızı ve ne kadar fazla detayın olduğunu fark ediyorsunuz. Bu sayede oyun ilgi çekici olmayı başarıyor ve bir serinin son bölümü olsa da “bitse de gitsek” türüden bir oyun olmadığını ispat ediyor. Üçlemenin ilk bölümünün yüksek başarısından sonra ikinci bölüm olan Heart of the Swarm ile tempo biraz düşmüştü. Aksine Legacy of the Void daha başarılı bir görünüm sergiliyor. Blizzard’ın yıllar süren geliştirme çalışmaları meyvelerini veriyor diyebiliriz. Yüksek tempolu mücadelelerde sürekli olarak planları gözden geçirip başarılı olmak adına ince hesaplar yapmalısınız. Çoklu oyuncu modunda birimlerin elde ettiği gelişimler özellikle Terran tarafından kendini gösteriyor. Co-op modunda farklı deneyimlere sahip Raynor, Kerrigan, Artanis, Swann, Zagara ve Vorazun seçilebiliyor. İlerledikçe güncellemeler ve bonuslar elde ediliyor. Yeni bir mod olan Archon modunda iki arkadaş birlik vererek bir orduyu yönetebiliyor. Biri birimleri oluştururken diğeri yönetimlerini gerçekleştirebiliyor. RTS türüne yabancı olan ya da öğrenmek isteyenler için ilgi çekici bir seçenek olabilir. StarCraft serisinin en iyi oyunu olmayı başaran Legacy of the Void’e bayılacaksınız.

Starcraft-2-Legacy-of-the-Void-143400

Aral Game: 126 TL – http://www.aralgame.com/beta/pc-starcraft-2-legacy-of-the-void

PUAN: 93
Geliştirici: Blizzard Entertainment
Dağıtıcı: Blizzard Entertainment
Platform: PC, Mac OS X

Yorum yazın