STASIS İnceleme

STASIS İnceleme

The Brotherhood adlı Güney Afrika merkezli oyun geliştiricisi çoğumuz için tanıdık olmayan isimlerden biri çünkü hayli yeni olan bağımsız oyun geliştiricilerden biri. İlk oyunları olan STASIS dağıtıma girdikten sonra büyük ilgi gördü. 31 Ağustos 2015 tarihinde Steam ortamında 39 TL ve GOG ortamında DRM’siz olarak satışa sunulan oyun ilk aşamada sadece Microsoft Windows ve Mac OS X ortamlarında oynanabiliyor. Gelecekte Linux ve mobil sürümlerinin de sunulacağı ifade ediliyor. Oyunun 59 TL olan Deluxe sürümünü alırsanız görselleri içeren dijital kitap, müzik albümü, dört özel 4K duvar kağıdı hediye ediliyor. Şimdilik Türkçe menü ya da altyazı desteği yok. Tepeden bakılarak oynanan bir oyun olduğu için sistem gereksinimleri hiç de yüksek değil. Windows XP işletim sistemi, 2 GHz çift çekirdekli işlemci, 2 GB RAM bellek, DirectX 9.0c destekli GeForce 205 ya da Radeon HD 3400 ekran kartı, 5 GB sabit disk alanı gibi çok düşük gereksinimler var ve çoğu sistem sorunsuz çalıştırabilir. Geliştiriciler şu anda oyunun başlangıç hikayesini işleyecek olan Cayne adlı DLC üzerinde çalışıyorlar.

380150_screenshots_2015-10-10_00045

The Brotherhood kurucuları Bischoff kardeşlerden Christopher’ın tasarladığı ve Nicolas’ın geliştirdiği oyun üç senelik çalışmanın eseri. Bu fikirlerini gerçeğe dönüştürmek isteyen ikili, 2013 sonunda Kickstarter kampanyası başlattı ve 33 gün içinde 133 bin dolarlık bütçeyi elde etti, kolları sıvadı. Alpha aşamasından sonra benzer dönemde kısa sürede Steam Greenlight onayı aldı. Beta haliyse bu senenin Ağustos ayında kullanıcılara sunuldu. Temel olarak bilim kurgu esaslı ve izometrik bakış açısıyla tepeden izlenen bir ortamda geçen STASIS, kelime anlamı olarak kararlı durumu ifade ediyor. İşaret et ve tıkla türündeki oyun boyunca bulmacaları çözmeniz ve ilerlemeniz gerekiyor. Ancak klasik tip eğlenceli ve rahatlatıcı bir oyun akla gelmemeli. İster filmler, isterse de oyunlar olsun, bilim kurgu türünde sıklıkla korku ve gerilim açısından bakış karşımıza çıkar ki STASIS’de de durum bundan ibaret. Oyun geliştiricisinin verdiği bilgiye göre STASIS geliştirilirken Event Horizon ve Alien adlı filmler ve Dead Space oyun nitelikleri ilham verici olmuş. STASIS oynarken bu popüler filmleri ve oyunları akla getiren anlar yaşayacaksınız. Oyuna başladıktan sonra sürükleyici bir hava hissedecek ve başından kalkamayacaksınız.

380150_screenshots_2015-10-11_00001

Ana karakter olan John Maracheck, oyunun başında STASIS adı verilen ilaçlı uyku halinden uyanarak kendini Groomlake adlı terk edilmiş uzay gemisinde yalnız başına buluyor. Bilgisayarları kurcalayarak, nesneleri birleştirerek ve kafa yorarak sorunları aşması ve kayıp eşiyle kızını bulması gerekiyor. Bu noktada ciddi bir sorun daha var ki o da uzay gemisinin Neptün yörüngesindeki metan bulutlarına doğru yaklaşıyor olması ve patlama riskinin her geçen an artması. Zaten oyun genelinde buna destek verici şekilde yoğun bir atmosfer geçerli. Oyundaki ana yardımcınız PDA (kişisel dijital asistan) size yardımcı oluyor ve ana hikayeyi keşfetmenize olanak veriyor. Gemi içinde bulacağınız farklı PDA’ler sayesinde daha fazla bilgiye erişebileceksiniz. Oyun boyunca bilgisayar terminallerini kullanarak ipuçları elde etmeniz kaçınılmaz. Oyunda karşınıza çıkan sahnelerde ekrandaki ipuçlarını tespit edebilmek için fare imleciyle tarama yapmayı alışkanlık haline getireceksiniz. Korku türünde olduğunu belirtmemize rağmen tepeden bakış geçerli olduğu için korku dolu belirli anlar karşınıza çıksa da koltuğunuzdan sıçramayacaksınız. Oyunda çok kez ölebilirsiniz ama tekrar edilmesi gereken bölüm sıkıcı derecede uzun değil. Ancak dikkat edilmesi gereken bir durum tıbbi araştırma gemisinde karşınıza çıkabilecek olan kanlı görüntüler ve organ parçaları yani yaşı küçük olanlar ya da midesi hassas olanlar kaldırmayabilir. Hikaye ile ilgili fazla detay vermek istemiyoruz ki baştan sona heyecanlı ve keyif verici biçimde oynayabilesiniz. Bu arada oyundaki notları okumak için saatler geçirmeniz gerekecek ve buna niyeti olmayanlar ya da İngilizcesi olmayanlar için mantıklı değil.

380150_screenshots_2015-09-05_00031

Son nesil üç boyutlu FPS/TPS oyunları kadar gerçekçi grafikler bekleyemeyiz ama ortamlardaki detaylar son derece başarılı. Ekip zaten Kickstarter kampanyasından önce oyun için üç sene çalışma gerçekleştirmiş. Ardından gelen çalışmaların da etkisiyle tüm noktalarda en ince detaylara kadar dikkatli bir çalışmaya imza atılmış. Dahil edilen videolar da son derece kaliteli ve tansiyonu yükseltiyor. Başta söylediğimiz gibi sistem gereksinimleri düşük. Bunun ana sebebi kullanılan Visionaire adlı oyun motorunun GPU’dan çok CPU üzerinden işlem gerçekleştirmesi. Karakter animasyonları açısından biraz daha iyi olabilirdi. Bulmaca çözme esaslı olduğundan oyunun tamamlanması için gereken süre değişiklik gösterebilir ama ortalama olarak 4-6 saatlik bir serüvenden söz ediyoruz. Oyun sırasında takılanlar için YouTube ortamında videolar bulunuyor ama zorunlu kalmadıkça izlenmemeli çünkü hikayenin tadını kaçıracaktır. Tepeden bakıldığı için kimi zaman önemli detaylar gözden kaçabilir ve yardım gerekebilir. Kolay bir oyun dememiz imkansız. Elbette hikaye dışında çok oyuncu modu gibi bir diğer seçenek yok. STASIS’i bir kez bitirdikten sonra bir daha oynayacağınızı zannetmiyoruz. Oyundaki İngilizce seslendirme de son derece başarılı ve profesyonel işi. Wasteland ve Fallout oyunlarında da imzası olan Mark Morgan ise oyunun müziklerini hazırlayan isim. Bu müziklerin korku ve gerilim duygularını iyice körüklediği açık yani istenen hedefe ulaşılmış. The Brotherhood ekibinin senelerini verdiği oyun ilk çalışmaları olduğu için takdiri hak ediyor. Eski nesil işaret et tıkla tarzını bir kez daha bizlere hatırlatan oyun başarılı biçimde amacına ulaşıyor. Türün meraklılarına şiddetle tavsiye edebiliriz. Cayne DLC çıkınca Kickstarter destekçileri ücretsiz elde edecek.

380150_screenshots_2015-09-06_00015

PUAN: 83
Geliştirici: The Brotherhood
Dağıtıcı: The Brotherhood, Daedalic Entertainment
Platform: PC, Mac (Linux sürümü yolda)

Steamhttp://store.steampowered.com/app/380150/

GOG: http://www.gog.com/game/stasis

Yorum yazın