Street Fighter V İnceleme

Street Fighter V İnceleme

Sokak dövüşlerini oyun dünyasına tanıtan Street Fighter serisi, Japonya merkezli Capcom firmasının adının tanınmasını sağlayan en önemli sebeplerden biri olmuştu. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen kendine has görünümleri ve dövüş teknikleri olan dövüşçüler oyuncuların hayli beğenisini kazandı ve 1987’de başlayan seri hız kesmeden devam etti. Seneler içinde evrim geçiren dizi günümüzde de en özel oyunlardan biri olmayı sürdürüyor. 1991’deki SF2 ve 1997’deki SF3’den sonra 11 senelik aradan sonra en sonunda 2008’de Street Fighter IV belirdi. Dövüş hala iki boyutlu olsa da arka plandaki görüntüler üç boyutlu hale geldi. 5 Aralık 2014’de kaza eseri yayına giren Street Fighter V tanıtım videosu sayesinde oyunun PC ve Sony PS4 kullanıcılarına sunulacağı ve platformlar arası dövüşü destekleyeceği anlaşıldı ki ardından ertesi gün resmi duyurusu geldi. Oyunun geliştiricisi ve yayıncısı olan Capcom’dan gelen açıklamaya göre, Sony ile yapılan işbirliğinden ötürü oyunun Microsoft Xbox One sürümü olmayacak. Diğer yandan Linux ve SteamOS sürümleri muhtemelen bahar döneminde kullanılabilir olacak. Oyunu almış olanlar bu sürümleri ücretsiz elde edecekler.

1

Street Fighter V oyununu önsipariş veren oyuncular Beta sürümünü geçen sene yaz aylarında deneme imkanı bulmuştu ama beş gün olması planlanan deneme süresi sunucu yoğunluğundan ötürü erken kesilmişti. 16 Şubat 2016 tarihinde satışa sunulan oyunu Steam üzerinden almak isteyenlerin 119 TL ödemesi gerekiyor. Diğer yandan 60 TL olan Season Pass’i de içeren Deluxe versiyonsa 179 TL yani fiyat anlamında bir avantaj getirmiyor. Season Pass’a Alexa, Balrog, Guile, Ibuki, Juri ve Urien adlı altı ek karakter dahil. Aral Game ise DVD olarak satışa sunmuş durumda. Standart gelen karakterlerse Ryu, Chun-Li, Nash, M. Bison, Cammy, Birdie, Ken, Vega, R. Mika, Karin, Zangief, Dhalsim ve bu oyunla eklenen Necalli, Rashid, Laura ve F.A.N.G. Vahşi ve zeki bir dövüşçü olan Necalli, Aztek benzeri görünümlü. Orta Doğu kökenli Rashid’in gücü rüzgarı kontrol edebilmek. Brezilya’lı dövüşçü Laura Matsuda ise SF3’deki Sean Matsuda’nın kız kardeşi ve saldırılarında jiu jitsu ile elektrik gücünü kullanıyor. F.A.N.G. ise uzun menzil atakları ve hareketleriyle düşmanı zehirleyebiliyor.

2

13 dilde arabirim ve altyazı desteği olsa da Türkçe henüz desteklenmiyor. Oyunun sistem gereksinimlerine bakınca Windows 7 64-bit işletim sistemi, Intel Core i3 işlemci, 6 GB RAM, GeForce GTX 480 ve üstü ekran kartı görüyoruz. Serinin önceki oyunları gibi grafik yükü ağır değil ama önerilen 8 GB RAM bellek biraz yüksek. Bu arada grafik tarafında Unreal Engine 4’ün esas alındığı ve görüntülerin son derece detaylı olduğunu belirtelim. Street Fighter III oyunundan bildiğimiz EX göstergesi geri dönüyor ve oyuncu ataklar gerçekleştirdikçe doluyor, ardından kombo atak uygulamak için kullanılabiliyor. Bu oyuna özel bir yenilikse V-Gauge göstergesi. V-Skills, V-Reversals ve V-Triggers bileşenlerinden oluşan bu yenilik sayesinde sırasıyla özel yetenekler, karşı koymalar ve tetiklemeler elde edilebiliyor. Sağlık durumu göstergesi altına eklenen Stun göstergesiyle oyuncunun seri atak durumunda ne derece hırpalandığını gösteriyor. Street Fighter V ile gelen bir diğer yenilik ilk kez sunulan güncellenebilir oynanış, denge ve dövüş teknikleri. Ücretsiz güncellemeler sayesinde oyuncuların deneyimi sürekli iyileşecek. Basit biçimde oyunu oynayarak oyun içinde elde edilen Fight Money adlı para birimiyle diğer karakterler elde edilebilecek ama oyun içi mağaza henüz hazır değil ve Mart ayında gelecek. Beklemeden karakter almak içinse Zenny satın almak gerekli.

3

Seri ilk kez platformlar arası çevrimiçi oyuna destek vererek tekli değil çoklu oyunu ön plana çıkardığını daha en başından belli ediyor. Gerçekten de Street Fighter V oyuncularını bekleyen detaylı ve uzun bir hikaye modu yok. İki saat içinde bitirebileceğiniz kısa bir ana hikaye söz konusu. Capcom açıklamasına göre yaz aylarında sunulacak ücretsiz güncellemeyle gerçek hikaye modu eklenecek. Zaten her zamanki gibi amaç dövüşleri kazanmak, diğer dövüşçülerden iyi olduğunuzu gösterip listelerde bir numaraya çıkmak. Serinin önceki oyunlarında olduğu gibi en iyi deneyim için gamepad kullanmakta fayda var. Fark ettiğimiz üzere şu aşamada klavye ile oynayanlar tuşların yerlerini değiştiremiyor. AutoHotKey gibi uygulamalarla çözüm alınabiliyor. İlerde buna yönelik seçeneklerin eklenmesini bekliyoruz. Oyun içindeki Challenge moduyla ilgili güncellemeler de ilerleyen dönemde gelecek. Oyun aslında biraz da olsa tamamlanmamış ve Erken Erişim izlenimi sunuyor denebilir. Durum çevrimiçi moda ağırlık vermek olunca sunucu sorunları yaşanabiliyor. Beta döneminde olduğu gibi oyun satışa sunulduğunda aşırı ilgiden ötürü sunucularda zorlanma gözlendi. Capcom bunları aşmak üzere gerekli önlemler aldı. Daha şimdiden üç güncelleme geldi bile. Oynayarak yeni kostümler kazanılabiliyor ama henüz mağaza olmadığından kazanılan ödüller alınıp kullanılamıyor.

4

eSports anlayışı üzerine kurulu duran Street Fighter V’i oynayanlar Capcom Pro Tour’a katılarak turnuvalarda kapışacak ve yarım milyon dolarlık ödülün peşine düşecek. Özünde başarılı bir dövüş oyunu olmakla birlikte çevrimiçi sorunlara yönelik sunucu terfileri ve oyun güncellemeleri geldikçe daha da iyi hale geleceğini düşünüyoruz çünkü temelindeki dövüş sistemi akıcı ve modellemelerle animasyonlar son derece başarılı. Dövüş hareketleri ve komboları uygulamak kolay. Yer alan karakterler arasında net farklar söz konusu ve eğlenceli vakit geçirmek mümkün. Renkli görüntüler ve dövüşler sırasında göz alıcı animasyonlara yer veren oyunun bir diğer artısı sürükleyici ve heyecan verici yapısı. Bu nedenle oynadıkça daha fazla oynamak istiyor ve tempoyu yükseltiyorsunuz. Capcom zaten güzel görünen oyunlar yapmayı adet edinmiş durumda. Şu ana kadarki en başarılı Street Fighter oyunu diyebiliriz. Müzikler de başarılı ve sürekli tekrarlanmıyor. Sağlık ibresi boşalmaya yaklaştığında uygun olacak biçimde değişiyor. Her ne kadar 12 yaş ve üstü için onay almış olsa da oyundaki kız karakterlerin görünümü dikkatlerden kaçmıyor! Karakterler arasında geçen sohbetler eğlenceli ve komik. Son derece tatmin edici bir dövüş oyunu olmuş. Mart içinde eklenecek özelliklerle ve yazın gelecek yeni hikaye moduyla daha da iyi olacak.

5

PUAN: 84
GeliştiriciCapcom
DağıtıcıCapcom
Platform: PC, PS4

Aral Gamehttp://www.aralgame.com/kampanya/street-fighter-v

Yorum yazın