Styx: Master of Shadows İnceleme

Styx: Master of Shadows İnceleme

Bazı oyuncular en güçlü silahları eline alıp düşmanları yok etmeyi severken bazı oyuncularsa sessiz sedasız sonuca ulaşmayı tercih ediyor. Son yıllarda gizlenme odaklı oyunlar iyice popüler oldu. Özellikle Dishonored oyunuyla birlikte bu konu iyice ön plana çıktı. Gerçekte Splinter Cell, Metal Gear, Assassin’s Creed, Hitman, Deus Ex, Thief gibi çok sayıda seride bu özellik ön plana çıktı. Seriye katılan son oyunlardan biriyse pek de fazla ön plana çıkmayan Styx: Master of Shadows oldu. Bu oyun bundan bir sene kadar önce satışa sunuldu ama dağıtıcı firma Focus Home Interactive ile kısa süre önce bağlantıya geçtiğimiz için inceleme fırsatını yeni bulabildik. Styx: Master of Shadows’a girmeden hemen önce Of Orcs and Men adlı 2012 yılında sunulmuş oyuna kısa bir bakış atmamız gerekiyor. İki oyunun da hem geliştiricisi Cyanide Studio ve dağıtıcısı Focus Home Interactive çünkü Styx: Master of Shadows, önceki oyun Of Orcs and Men’in ön hikayesi olarak geliştirildi ve aynı evrende geçiyor. Eski Ubisoft çalışanlarının kurduğu Fransa merkezli Cyanide’ın Paris dışında Montreal ve Çin ofisleri var. Ekipten Pro Cycling Manager ve Blood Bowl oyunları da geldi. Of Orcs and Men’e baktığımızda geniş hikayeli başarılı bir fantazi RPG görüyoruz. Oyunda, Yüzüklerin Efendisi serisinden hatırlayacağımız karanlık güçlerin askerleri olan orklar ve goblin olarak bilinen kısa boylu, çirkin görünümlü cinler, daha doğrusu Arkail adlı ork ve Styx adlı goblin başroldeydi.

242640_screenshots_2015-03-08_00003

Styx: Master of Shadows oyununda daha gerilere gidiyoruz. Daha önceki oyunu oynayanların hatırlayacağı üzere Styx, zeki ve saklanarak iş çözme, hırsızlık ve öldürme konularında uzman. İki yüzyılı aşan yaşının verdiği deneyime sahip. İşte bu noktada anlaşılacağı gibi başroldeki Styx’in da etkisiyle Styx: Master of Shadows oyununda gizlenme ön planda. Windows dışında Xbox One ve PS4 konsollar için geliştirilmiş olan oyun, 7 Ekim 2014 tarihinde dağıtıma sunuldu. Aradan geçen bir seneye rağmen 49 TL olan Steam satış fiyatı düşmedi ama ara sıra gerçekleşen indirimlerde 12.25 TL değerine kadar indiğini gördük. Sene sonundaki indirimler sırasında benzer durum yaşanabilir. Benzer biçimde aradan geçen zamanda oyuna herhangi bir DLC paketi eklenmedi ve olmayacak gibi görünüyor. Maalesef Türkçe arabirim ya da altyazı desteği göremedik. Sistem gereksinimleri açısından Windows Vista SP2 işletim sistemi, çift çekirdekli 2.4 GHz işlemci, 3 GB RAM, DirectX 9 sınıfı Radeon HD 5850 ya da GeForce GTX 560 ekran kartı yeterli görülüyor yani sisteminiz zorlanmıyor. Bu arada oyunun devamı olacak Styx: Shards of Darkness ilan edildi ve gelecek sene sunulması planlanıyor. Geliştiricisi Cyanide Studio ve dağıtıcısı Focus Home Interactive olarak devam edecek. Unreal Engine 4 motorunu kullanacak yeni oyun için daha geniş bir bütçe geçerli olacak. PC, Xbox One ve PS4 sürümleri geliştirme aşamasında.

242640_screenshots_2014-10-14_00015

Çok oyuncu desteği olmayan hikaye odaklı oyunda fantazi dünyasında RPG türüne uygun maceralar gerçekleşiyor. Oyunun içerik açısından son derece zengin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yaklaşık olarak 20 saat vakit geçirmeden bitirmeniz pek kolay değil. Ayrıca ekstraları da eklersek bu süre 24 saati aşıyor ve oyundaki tüm bölümleri tamamlamanız 50 saati bulabiliyor. Of Orcs and Men’deki olaylardan epey önceye gidiyoruz. Styx’in amacı insanlar ve elfler tarafından korunan Akenash kulesine ulaşmak ve içinde yer alan yüce ağaçtan faydalanarak servet sahibi olmak, kendi köklerini keşfetmek. Bu yüzden önündeki en iyi seçenek gizlenerek engelleri birer birer aşmak. Styx’in gizlenme, kısa süreliğine görünmez olma, kendini klonlama ve Amber gücüyle engelleri tespit etme kabiliyetleri var. Oyuncuların tercihlerine göre bekçilerin verdiği tepkiler değişiyor. RPG esaslı olduğundan oyunda ilerledikçe yeni yetenekler, özel hareketler ve silahlar elde edecek, daha da profesyonel iş bitirici olacaksınız. Assassin’s Creed oyunlarının bir Goblin tarafından ele alındığını bile düşünebilirsiniz. Belirli alanlara giriş ve çıkış yaparken birden fazla nokta kullanılabiliyor yani zevkli vakit geçirilebiliyor. Styx’in maymunları andıran kamburlu ve kısa gövdesi ama güçlü olan yapısı düşmanları temizleme aşamasında işe yarıyor. Elbette asla birden fazla düşmana aynı anda ele almamak kaydıyla. Ayrıca başarılı biçimde masalar altına gizlenebiliyor. Oyun boyunca ilk nesil Thief oyunlarındaki akış akla geliyor. Yapay zeka açısından çok zorlayıcı olduğu söylenemez.

2

Unreal Engine 3 oyun motoru esas alındığı için grafikler hayal kırıklığı yaşatmıyor. Oyun genelinde hareket ederken sürekli olarak ilgi çekici ortamlardan geçiyorsunuz ve etrafa göz atma isteği duyuyorsunuz. Hayali dünyanın etkileyici biçimde tasarlandığı ve görsele dönüştürüldüğü kolayca söylenebilir. Şimdiye kadar çok kez orkları, elfleri ve goblin’leri görmüş olabilirsiniz ama bu oyunu oynadıktan sonra bir kez daha düşünecek ve detayları hiç olmadığı kadar yakından analiz edeceksiniz. Açık dünya ortamında oyun alanı son derece geniş. Daha da iyisi gizlenecek son derece fazla alan var. Başlangıç ve bitiş noktaları değişmiyor olsa da her bir oyuncunun Styx: Master of Shadows oynarken farklı yolları izleyebileceği söylenebilir. Olası en iyi yolu bulmak zaman alabilir. Seslendirme ve ses efektleri konusunda da hayli yeterli bulduk. Kendinizi gerçekten bu ortamdaymış gibi hissediyorsunuz. Aralarda gösterilen videolar olması gerektiği biçimde uyum sağlıyor. Hikaye açısından da iyi bir iş çıkaran oyunda belirli dokular olması gerektiği kadar detaylı olmasa da kabul edilir seviyede. Klavye ve fareyle oynanabilir olsa da daha iyi sonuçlar için gamepad mantıklı. Büyük oranda atlama, tırmanma gibi aksiyonlar gerektiği için kontrollere alışmak şart. Aksi takdirde bol bol ölebilirsiniz ve seviyeyi baştan almanız gerekebilir. Gizlenme türü oyunlara yeni oyunlar için başta zorlu gelebilir ama beğeni kazanan bir oyun ve türün meraklıları mutlaka oynamalı. Gelecek sene sunulacak Styx: Shards of Darkness’ı merakla bekliyoruz.

242640_screenshots_2014-10-24_00001

PUAN: 86
Geliştirici: Cyanide Studio
Dağıtıcı: Focus Home Interactive
Platform: PC, Xbox One, PS4

Steamhttp://store.steampowered.com/app/242640/

Yorum yazın