Tarayıcı tabanlı MMORPG devri

Tarayıcı tabanlı MMORPG devri

İster Linux ister Mac OS isterseniz de Windows işletim sistemi kullanın, eğer bir web tarayıcınız ve internet bağlantınız varsa, vaktinizi hiç sıkılmadan geçirmenizi sağlayan yüzlerce web tabanlı oyun bulabilirsiniz. Aynı anda binlerce kişinin bağlandığı bu oyunlar, genel olarak çok büyük bir aksiyon içermiyor olsa da sıra tabanlı ve eş zamanlı strateji unsurlarını bir arada barındırıyorlar.

Bu oyunlar ilk zamanlar sadece fantastik dünyalarda geçen, fazla bir grafik sunmayan, metin tabanlı oyunlardan ibaretti. Ancak gelişen web teknolojileriyle birlikte üç boyutlu RPG oyunları dahi oynanabiliyor! Bu tür oyunlarda aradığınız aksiyon öğelerini de fazlasıyla bulmak mümkün; fakat patrona fazla çaktırmadan, el altından oynayabileceğiniz oyunlar inanın bir süre sonra daha fazla bağımlılık yaratacaktır. İşte sizin için en iyisi olduğunu düşündüğümüz, web tabanlı MMORPG’ler.

Grepolis

300 Spartalı filmini ya da Spartacus dizisini seyrettikçe gaza geliyorsanız Grepolis’i kesinlikle oynamanız gerek. Oyun, düşündüğünüz gibi karın kası yapmış adamların savaşlarını kontrol etmenize imkân tanımıyor; ancak bu adamların üretilmesinden ve nereye saldıracaklarına karar vermekten siz sorumlusunuz.

Diğer tarayıcı tabanlı MMORPG oyunlarında olduğu gibi Grepolis’te de yapmanız gereken önce kereste atölyesi, gümüş ocağı ve taş ocağı üretip kaynak elde etmek. Bu kaynaklar oldukça büyük bir öneme sahip. Dolayısıyla oyunun başında, özellikle etrafınızda çok fazla şehir olmadığı sürece mümkün olduğunca bu ocakların seviyelerini artırmaya özen göstermeniz gerek.

Kaynaklar üretilirken, bunların hepsi warehouse’larda depolanıyor. Dolayısıyla gece uyuduğunuzda daha fazla kaynağın depolanmasını istiyorsanız da bu warehouse’ların seviyelerini artırmalısınız. Oyun, “Gold” satın almadığınız sürece iki bina inşası sıralamanıza imkân tanıyor. Gerçek parayla satın aldığınız Gold’lar sayesinde isterseniz bu inşa sıralamasını artırabilirsiniz.

Gold’lar aynı zamanda üretimin hızlandırılmasında da oldukça önemli. Bir diğer önemse askeri, diplomatik ve iç işlerinden sorumlu yardımcılar kiralayabilmenizde yardımcı olması. Belli miktarlarda Gold ödediğinizde, siz bilgisayar başında olmasanız bile şehrinizin geliştirilmesinden bu kişiler sorumlu oluyor. Dolayısıyla birkaç gün sonra oyuna girdiğinizde, son bıraktığınız hâlinden çok daha fazla gelişmiş bir şehirle karşılaşıyorsunuz.

Kışlaların seviyelerini artırarak da farklı birimler üretmek mümkün. Her birimin kendine has özellikleri bulunuyor. Bu özellikler sayesinde saldıracağınız şehirde üstünlük sağlıyor, bu şehirleri fethedip yağmalayabiliyorsunuz. Bu arada savunmanıza da önem vermelisiniz. Aksi

takdirde hiç beklemediğiniz bir anda komşu şehrin saldırısına maruz kalabilir, elde avuçta ne varsa kaybedebilirsiniz. Kısacası dengeyi kurmak çok önemli.

www.grepolis.com

Ikariam

Ikariam da tıpkı Grepolis gibi Eski Yunan temalı bir başka oyun. Oyuna 16 köyden oluşan bir şehrin başına geçirilerek başlıyorsunuz. Her adanın iki adet temel kaynağı var. Bunlardan biri kereste, diğeriyse ait olduğunuz adanın kendine has kaynağı. Bu kaynaklar şarap, kristal, mermer ve sülfürden oluşuyor. Şarap insanları mutlu ederken, mermer daha gelişmiş yapılar üretmenizi sağlıyor. Sülfür birim üretiminde önemli, kristal ise araştırmalarda kullanılıyor.

Ikariam’da sadece yersel birimler değil, hava ve deniz birimleri de bulunuyor. Bu sayede diğer adalara da saldırılar düzenleyebiliyorsunuz. Ancak bu birimleri kullanarak, size yapılan hava ve deniz saldırılarını da püskürtmeniz gerekiyor. Sahip olduğunuz birimlerin sayısı, savaşlardaki başarınızda da önem teşkil ediyor.

Her adanın ayrıca bir de wonder’ı bulunuyor. Bu wonder’lar mitolojik tanrıların isimlerine sahipler. Örneğin Hephaistos Forge, Temple of Gaia, Garden of Donysuis, Temple of Athena, Temple of Poseidon gibi… Bu wonder’lar sayesinde adanızın çeşitli ek özellikleri oluyor. Bonuslarsa şehir savunması, gemi üretiminin hızı ve daha fazla maden üretimi gibi farklı unsurlardan oluşuyor.

www.ikariam.com

Lord of Ultima

Lord of Ultima, oldukça yavaş ilerleyen fakat bununla birlikte pek çok detay sunan bir başka başarılı oyun. Oyunun başında oldukça başarılı bir eğitim (tutorial) bulunuyor. Bu eğitimi bitirdikten sonra kendi stratejinizi uygulayabiliyorsunuz. Size verilen şehrin planlamasından tamamen siz sorumlusunuz. Yani diğer oyunlardaki gibi nereye ne inşa edeceğiniz önceden belirlenmiş değil. Bu bakımdan oyun bir nevi eski The Settlers oyunlarına da benziyor diyebiliriz.

Ücretsiz olarak oynayabileceğiniz oyunda Diamond satın almanız hâlinde yine pek çok ek özellikten faydalanabiliyorsunuz. Örneğin birim ve yapıların üretim hızlarını artırabiliyor, birimlerin hareketlerini hızlandırabiliyor, daha fazla kaynak elde edebiliyorsunuz. Haftalık olarak tutabileceğiniz bakanlar sayesinde de şehrinizin otomatik geliştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Genel olarak oyun metal, odun, taş ve metal oluşturup bunları kullanarak asker üretmek, bina inşa etmek ve yemek üretmekten ibaret. İşin zevkli kısmı, farklı askerler üretip bunları ejderha ve dağ-orman madenlerine yollayıp ganimet elde etmek. Bu sayede hem askeri gücünüzü sınayabilir hem de ekstra kaynak elde edebilirsiniz. Daha sonra kendinize güvendiğinizde rakiplerinize saldırabilirsiniz.

www.lordofultima.com

1 yorum

  1. pplaseboetkisi

    Hepsini oynadım. Artık baydı bu tür oyunlar.

Yorum yazın