Total War: Attila

Total War: Attila

total-war-attila-logo

Creative Assembly firmasının başarılı Total War strateji oyunları serisinde dokuzuncu bölüm olan Attila merakla bekleniyordu çünkü bir önceki oyun olan Rome II ile ilgili ciddi sorunlar yaşanmış ve oyuncuların morali bozulmuştu. Ardından oyunun Emperor Edition sürümü sunuldu ve sorunlar aşıldı. Roma İmparatorluğu’na özel Rome ve Rome II oyunlarını hazırlayan Creative Assembly, son oyunu olan Attila ile çöküş dönemine tanıklık etmenizi sağlıyor ve bunda rolü olansa ihtişamlı imparator Atilla. Beşinci yüzyılda Avrupa Hun İmparatorluğu’na hükümdarlık etmiş olan Attila, barbar ve kanlı bir lider olarak biliniyor ve Avrupa’da Tanrının Kırbacı olarak tanınıyordu. Doğu ve Batı Roma İmparatorlukları’nı sık sık istila ettikten sonra Papa’nın araya girmesiyle haraç sistemine döndü.

Total_War__Attila_14168663717425

Sıra esaslı strateji türünü sürdüren oyun sadece savaşlardan ibaret değil. O zamanın şartlarından ötürü Hunlar göçebe yaşayan ve kavimler boylardan oluşan bir topluluk ve merkezi yerleşim geçerli değil. Sürekli kamplar halinde duraklayıp önlerine gelenleri yenip işgaller gerçekleştiriyorlar. Bu durum oyun temposuna yansıyor ve sürekli biçimde hareket edip ataklar gerçekleştirmek gerekiyor. Ancak bir yandan da ilerleme sırasında gıda, sağlık, teknoloji, ordu içi yönetim sistemi gibi detayları da düşünmek ve gerekli düzenlemeleri yapmak zorundasınız. Örneğin komutanları terfi etmeniz, zengin olma vaati vermeniz ya da aksine duruma göre tehdit etmeniz ve hatta suikasta kurban etmeniz gerekebiliyor. Elbette savaşlar sırasında askerinden okçusuna, atlısından diğer birimlere kadar komuta verip yönetmek zorundasınız. İyi bir yönetim sonrasında savaşlardaki başarınız daha iyi duruma gelecek. Yeni başlayanlar için hayli zorlu ama ilk başlarda yardımcı açıklamalar var.

Total-War-ATTILA-03 (1)

Rome II ile grafiksel anlamda ciddi ilerlemeler olmuş ve teknik sorunlara rağmen satış rekoru kırmıştı. Bu bölümde de grafikler çok başarılı ve güçlü bir bilgisayara sahip değilseniz detay seviyesini arttırmanız pek kolay değil. Yeni nesil su ve ateş efektleri kendini hemen belli ediyor. Farklı kıtalarda gerçekleşen etkinliklerde ortam görüntüleri uyum sağlacak biçimde öne çıkıyor. Creative Assembly ekibi hem görselleri, hem de sesleri başarılı biçimde hazırlamış. Rome II aksine Attila’da herhangi bir performans ya da hata sorunu görmedik. Oyun sırasında karanlık atmosfer dikkat çekiyor. Bu olumlu bir detay ve oyuncuyu içine çekiyor. Savaşlar sırasında düşmanın yapay zekasının her zamankinden iyi olduğunu fark edebilirsiniz. İşinizi kolaylaştıran basit hatalar gerçekleşmiyor. Attila oynarken çok sayıda yenilik öğreneceksiniz ama temel arabirim Rome II ile benzerlik gösteriyor. Oyunun ustası olana kadar günlerce uğraşacağınızı söyleyebiliriz. Türkçe dil seçerseniz altyazı sayesinde anlamanız mümkün oluyor. Şu anda Aral Game sitesinde yüzde 10 indirimle alınabiliyor.

Total-War-Attila-03

Yorum yazın